کد مطلب: 81901
 
صنعت نفت ایران در هفته ای که گذشت
شاهکار نفت در پسابرجام
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت، خبرهای امیدبخشی داشت که اغلب، حاصل دوران پسابرجام بود. این خبرها روز شنبه با سخنان سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه در کنفرانس برجام و اقتصاد مقاومتی آغاز شد که به تشریح دستاوردهای برجام و مسیر پیش رو پرداخت.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۱
صنعت نفت در هفته ای که گذشت، خبرهای امیدبخشی داشت که اغلب، حاصل دوران پسابرجام بود. این خبرها روز شنبه با سخنان سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه در کنفرانس برجام و اقتصاد مقاومتی آغاز شد که به تشریح دستاوردهای برجام و مسیر پیش رو پرداخت.
به گزارش نکونیوز عراقچی در آن نشست عملکرد نفت و گاز در پسابرجام را عاملی برای رفع خستگی مذاکره کنندگان هسته ای ذکر کرد و از صفت "شاهکار" برای افزایش تولید نفت در پسابرجام استفاده کرد. امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل وزارت نفت نیز در این کنفرانس به تشریح دستاوردهای صنعت نفت در دوران پسابرجام پرداخت و گفت: در حال مذاکره ٢٥ قرارداد هستیم که اگر منجر به عقد قرارداد شود بیش از ٨٠ میلیارد دلار و حدود ۸۵ میلیارد دلار ارزش دارد.
سخنان عراقچی و زمانی نیا را در این کنفرانس در لینک ذیل بخوانید:
از مذاکرات ۸۵ میلیارد دلاری IPC تا اجماع علیه ترامپ
همان روز بهروز بیک‌علیزاده سرپرست مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی در همایش علمی پژوهشی برجام و اقتصاد مقاومتی با اشاره به قیمت نفت خام در سال‌های اخیر و اجرا شدن برجام و افزایش تولید ایران، گفت: ایران توانست صادرات خود را به بیش از دو میلیون بشکه در ژانویه برساند که با قیمت‌های فعلی نفت ۲۸ میلیون دلار به درآمدهای نفتی ایران اضافه شد.
روز سه شنبه هم وزیر نفت در حاشیه کارگروه رفع موانع تولید در استانداری گیلان به بخشی از دستاوردها و برنامه های نفت پرداخت و گفت: در حوزه خشکی بیشترین تمرکز ما بر حوزه‌های نفتی یادآوران،یاران و آزادگان در غرب کارون است که تولید آنها نیز به زودی به ۲۸۰هزار بشکه نفت در روز خواهد رسید. زنگنه همچنین گفت که برای اولین بار در چند هفته آینده تولید نفت از ناحیه نفتی پارس جنوبی از ۳۵هزار بشکه در روز شروع خواهد شد. به گفته وی از سال آینده چه در تولید روزانه و تولید تجمعی از همسایه‌مان قطر در پارس جنوبی جلو خواهیم افتاد. 

یک خبر خوش هم برای کارکنان نفت
کارکنان صنعت نفت طی از عملکرد وزیر چندان راضی نیستند. هرچند زنگنه گاه از زحمات آنها تشکر کرده و بابت مشکلات موجود هم از آنها عذرخواهی کرده است اما اینها هیچیک نتوانسته رضایت کارکنان را به طور کامل جلب کند. در تازه ترین اقدام، روز دوشنبه اعلام شد با توجه به دستور و تاکید بیژن زنگنه، وزیر نفت مبنی بر پرداخت کمک رفاهی مستقیم به کارکنان قراردادی مدت موقت، با تصویب شورای اداری و استخدامی صنعت نفت تعهد شد که به میزان ١٠ درصد حقوق و مزایای دریافتی سالانه کارکنان قراردادی مدت موقت (حداقل ٢٠ میلیون ریال و حداکثر ٤٠ میلیون ریال) به کارکنان یادشده پرداخت شود. این مبلغ پس از تصویب هیئت مدیره چهار شرکت اصلی، در جهت بهبود نسبی شرایط کارکنان قراردادی مدت موقت تا پایان امسال در قالب کمک رفاهی مستقیم به آنها پرداخت می‎شود. 

حکم اعدام زنجانی معلق نشده است
موضوع پرونده متهم میلیاردر نفتی، علیرغم گذشت بیش از ۱۱ ماه از صدور حکم اعدام او همچنان مورد توجه رسانه ها قرار دارد. روز یکشنبه در نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه، یکی از خبرنگاران از معلق شدن حکم اعدام بابک زنجانی تا زمان تسویه بدهی او به نفت سوال کرد و حجت الاسلام محسنی اژه ای این موضوع را تکذیب کرد. سخنان محسنی اژه ای در این مورد را در لینک ذیل بخوانید: 
آخرین اظهارنظر سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده بابک زنجانی

گامهای نفت و پتروشیمی برای حفظ محیط زیست
صنعت نفت و صنایع وابسته همواره از متهمان آلودگی محیط زیست بوده اند. اما طی سالهای اخیر گامهایی برای رفع این معضل برداشته شده است. در هفته ای که گذشت معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از تلاش گسترده پتروشیمی‌های سراسر کشور برای کاهش حجم آلاینده‌های زیست‌محیطی خبر داد. مرضیه شاهدایی دوشنبه ۱۶ اسفند در مراسم بهره‌برداری از پروژه مکانیسم توسعه پاک پتروشیمی شیراز موسوم به CDM، به اجرایی شدن طرح‌های مختلف برای کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی در پتروشیمی‌های کشور اشاره کرد. وی البته گفت که در واحدهای پتروشیمی جدید مشکلات کمتری وجود دارد و مشکلات اصلی در نقاطی است که واحدهای قدیمی پتروشیمی قرار دارد. یک روز بعد معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز از اختصاص سه درصد تمام قراردادهای نفتی به موضوع رفع معضلات محیط زیستی خبر داد و گفت: این طرح می تواند در مناظق نفت خیز از جمله خوزستان، عسلویه وماهشهر به منظور رفع معضلات زیست محیطی موثر باشد. معصومه ابتکار گفت که این موضوع در بودجه ۹۶ کل کشور به تصویب رسیده است. 

بن بست میدان فرزاد ب
روز سه شنبه رسانه‌های هندی به نقل از یک منبع آگاه خبر داده‌اند که شرکت هندی او ان جی سی ویدش برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، یک طرح توسعه جدید به شرکت نفت فلات قاره ایران پیشنهاد داده که ارزش آن در حد ۳ میلیارد دلار است. گفته می شود این قرارداد در صورت تایید ایران تا شهریور آینده به امضا می رسد. اما این درحالیست که در نیمه نخست امسال، وزیر نفت اعلام کرده بود اگر هندی ها تا شهریور ۹۵ در این زمینه با ایران توافق نکنند، هندی ها کنار گذاشته خواهند شد. گزارش نکونیوز در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید: 
جزئیات پیشنهاد جدید هندی‌ها برای توسعه میدان گازی فرزاد ب

شهد خدمت یا شرنگ؟!
وزیر نفت روز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری از پنج ایستگاه تقویت فشار گاز که با حضور معاون اول ریاست جمهوری در کاشان برگزار شد، به شدت به منتقدان دولت تاخت و با بیان اینکه عده‌ای بعد از افتتاح پروژه عظیم رساندن گاز به زاهدان، می‌گویند گاز به زاهدان رسید ولی به زاهدانی‌ها نرسید، گفت : آنها که سواد ندارند چرا باید حرف بزنند؟ ابتدا باید گاز به شبکه توزیع برسد بعد علمک‌های گازرسانی نصب شود و بعد به مردم تحویل داده شود؛ حتی عده‌ای که همیشه می‌گفتند چرا گاز به زاهدان نمی رسد، برای روز افتتاح پروژه نیامدند تا در شادی‌های مردم شریک باشند. زنگنه گفت: عده‌ای تخصص دارند شهد خدمات دولت را بدون کاتالیست به شرنگ خدمات تبدیل کنند که باید جایزه نوبل بگیرند.
پنج ایستگاه تقویت فشار گاز کاشان، ‌نایین، صفاشهر، جهرم و خنج که بر روی خط لوله انتقال گاز هشتم سراسری مورد بهره برداری قرار گرفته اند، ‌هر یک با بهره گیری از چهار دستگاه توربو کمپرسور ۲۵ مگاواتی طی مدت ۳۰ ماه و با هزینه ای حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان با تکیه بر توان مهندسان و سازندگان و پیمانکاران داخلی به مرحله بهره برداری رسیده اند. بهره برداری از این پنج ایستگاه، ظرفیت خط لوله انتقال هشتم سراسری را از ۶۰ میلیون متر مکعب در روز به ۱۱۰ میلیون متر مکعب خواهد رساند. خط لوله انتقال گاز هشتم سراسری به قطر ۵۶ اینچ و طول بیش از ۱ هزار کیلومتر ، ظرفیت انتقال روزانه ۱۱۰ میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی به مرکز کشور را دارد. 

نکونیوز در جشنواره نفت و رسانه خوش درخشید
مراسم پایانی پنجمین دوره جشنواره نفت و رسانه روز سه شنبه با حضور وزیر نفت برگزار شد و برگزیدگان جوایز خود را دریافت کردند. پایگاه خبری نکونیوز به عنوان سایت تخصصی حوزه انرژی هم در این جشنواره خوش درخشید و مدیرمسوول و سردبیر آن جزو برگزیدگان بودند. سخنان زنگنه در این مراسم نیز که از برخی تک تیراندازهای لشگر خودی انتقاد کرد، در رسانه ها بازتاب یافت. گزارش نکونیوز از این مراسم را در لینک ذیل بخوانید: 
درخشش نکونیوز در جشنواره نفت و رسانه

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵