داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 12961
 
نماینده مجلس:در مقابله با تحریم ها دست روی دست گذاشتیم
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۸
آفتاب:  غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت در گفتگو با خبرنگار پارسینه با بیان اینکه مجلس و دولت در سال ۹۱ عملکرد مناسبی نسبت به شعار تعیین شده برای سال نداشتند، اظهارداشت: البته نباید انصاف را از دست بدهیم که همیشه دولت را مقصر بدانیم همه مسئولان در همه نهادها و سازمان ها باید خوب کار می کردند .


وی ادامه داد: به محض اعلام شعار سال به جای بنر زدن و سربرگ نامه درست کردن و پرده زدن ها باید به معنای واقعی کلمه برای نامگذاری انجام شده برنامه اجرایی چیده شود. به عنوان مثال کمیسیون های تخصصی مجلس باید بنشینند و برنامه عملیاتی تدوین کنند. معتقدم نه تنها سال ۹۱ بلکه هیچ سالی آنچه باید انجام می گرفت، اتفاق نیفتاد.


عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که عمده ترین مشکلات اقتصادی در سال ۹۱ چه بود و راهکار حل آنها به صورتی که در سال ۹۲ شاهد آن نباشیم چیست، گفت: در اردیبهشت ۹۱ استارت تحریم ها زده شد در حالی که دستورالعمل چگونگی مصارف هزینه ها در مردادماه ابلاغ شد و علت آن هم تاخیر در ارائه بودجه از طرف دولت و تصویب آن بود.


وی ادامه داد: این نشان می دهد که مجموعه بانک مرکزی و دولتی ها تقریبا در یک خواب غفلت بودند گرچه استارت تحریم ها الزاما از سال ۹۱ نخورده بود بلکه از سال ۸۹-۹۰ غربی ها در این موارد در حال بحث بودند. بنابراین اتفاقاتی رخ داد که حکایت از این دارد که ما هنوز آماده مقابله نیستیم.


نماینده رشت افزود: تجسم کنید که عراق به ایران حمله کرده است و امروز می گوید حمله کردم، در مورد تحریم ها هم ما گرفتار نوعی حمله اقتصادی شدیم که اجازه نفوذ به دشمن در مرزهای اقتصادی و بدنه اقتصادی کشور را دادیم .


وقتی عراق در شهریور ۵۹ حمله کرد اگر خرمشهری ها دست روی دست می گذاشتند دیگر امروز خرمشهری وجود نداشت.


جعفرزاده گفت: ما در مقابله با تحریم ها دست روی دست گذاشتیم و تیم اقتصادی دولت نتوانست مقابله جدی کند. نمی خواهم بگویم تحریم ها موهبت الهی است و هیچ اثری نمی گذارد اصلا نمی توان چنین حرفی زد اما قطعا اگر تدابیری اندیشیده می شد اثراتش کمرنگ تر بود.


وی با بیان اینکه معتقدم با تاخیر در لایحه بودجه ۹۲ مجددا به تحریم هاکمک شد، گفت: این درحالی است که ما باید در سال ۹۱ نشان میدادیم که در مقابل تحریم ها در سال ۹۲ برنامه داریم بی برنامه و بی انضباط نیستیم و حداقل از لحاظ روانی می توانستیم نشان دهیم که تحریم نتوانسته کاری کند.اما این کار نشد بلکه مهر تایید زدیم که تحریم ها اثر گذاشته است.


عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: همینکه آقای رئیس جمهور مصاحبه می کند که نمی توانم برآورد کنم که درآمد و نرخ ارزی چقدر است این به برنامه ریزان تحریم ها کمک می کند. در حالی که دولت باید ۱۵ آذر ماه لایحه بودجه را تقدیم مجلس می کرد و برنامه ریزی می کرد که نشان دهد تحریم ها اثر آنچنانی ندارد و مابرای مقابله با آن برنامه داریم.


جعفرزاده گفت: اینکه درآمدهای ما ناشناخته است یک حرفی است که هیچ جایگاهی ندارد زیرا حداقل درآمدهای ما مشخص است. ما در آذرماه اثرات تحریم ها را شناخته بودیم و می توانستیم برآوردی داشته باشیم.


وی در پاسخ به این سوال که باید چه کرد و راهکار رفع مشکلات چیست گفت: ان شاالله دولت بعدی دولتی باشد که با تدبیر عمل کند و از نظرات کارشناسی اقتصادی همه استفاده کند و خیلی سیاه وسفید نباشد.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵