داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 94411
 
عمر مفید رویه بتنی ۳۰ تا ۵۰
 
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به عمر مفید ۳۰ تا ۵۰ ساله رویه‌های بتنی، خواستار استفاده بیشتر از این رویه‌ها در روکش راه‌های کشور شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۱
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به عمر مفید ۳۰ تا ۵۰ ساله رویه‌های بتنی، خواستار استفاده بیشتر از این رویه‌ها در روکش راه‌های کشور شد.
‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی‌، محمد شکرچی‌زاده اعلام کرد: با وجود عمر 80 ساله تولید بتن در حوزه ساخت و ساز کشور، به علت ارزان بودن قیمت قیر دچار یک غفلت تاریخی در کاربرد رویه‌های بتنی در راه های کشور هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: این در حالی است که در اجرای پروژه های ملی به خصوص در حوزه راهسازی باید از رویه‌های بتنی استفاده شود.

وی گفت: رکود مسکن سبب شده با وجود ظرفیت بالای تولید سیمان در کشور مصرف آن کاهش یابد و با گسترش استفاده از رویه‌های بتنی در راه‌ها و زیر لایه‌های جاده‌ها سالیانه حدود یک و یا دو میلیون تن سیمان در این بخش استفاده شود.

شکرچی‌زاده بیان کرد: در عرصه اجرای پروژه‌های ملی استفاده از بتن به عنوان یک ماده با عمر مفید بالا، باید در ساخت راه‌ها، اسکله‌ها، بنادر، فرودگاه‌ها و سایر ابنیه‌های راهسازی مورد توجه جدی قرار گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان این که استفاده از رویه‌های بتنی در راه‌ها از اواخر قرن 19 و اوایل قرن بیستم در برخی از کشور های جهان مورد توجه قرار گرفته است، گفت: هم اکنون در برخی از کشورهای جهان به صورت گسترده از رویه‌های بتنی استفاده می‌شود و 60 درصد آزادراه‌ها در کره جنوبی رویه بتنی دارند.

بنابراین گزارش ‌در چند پروژه مهم راهسازی از جمله قطعه یک آزادراه تهران ـ شمال، 60 کیلومتر از آزادراه اصفهان ـ شیراز، آزادراه بیرجند ـ قائن در خراسان جنوبی، باند 29 فرودگاه مهرآباد، اپرون (پارکینگ) غربی فرودگاه امام خمینی (ره) و باند فرودگاه تبریز از رویه بتنی استفاده می‌شود.

طبق رویکرد وزارت راه و شهرسازی قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه 10 درصد راه‌های کشور با استفاده از رویه های بتنی آماده شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵