کد مطلب: 93881
 
بوی نفت در نصف صادرات غیرنفتی
 
آمارهای تجات خارجی کشور تا شهریور ماه سال جاری نشان می‌دهد، نصف صادرات غیر نفتی کشور تنها به دو قلم کالای پتروشیمی و میعانات گازی اختصاص دارد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۰
آمارهای تجات خارجی کشور تا شهریور ماه سال جاری نشان می‌دهد، نصف صادرات غیر نفتی کشور تنها به دو قلم کالای پتروشیمی و میعانات گازی اختصاص دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بررسی جزییات آمارهای تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد، در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از ۵۱ درصد صادرات غیر نفتی کشور به دو کالای میعانات گازی و محصولات پتروشیمی اختصاص داشته است.

بر این اساس در مدت مورد اشاره ۱۴ میلیون تن محصولات پتروشیمی به ارزش ۷ میلیارد دلار از کشور صادر شده است که ۳۴ درصد کل صادرات غیر نفتی کشور در مدت مورد اشاره را تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر تا شهریور ماه سال جاری حدود ۹ میلیون تن میعانات گازی از مبادی رسمی کشور صادر شده که ارزش دلاری آن ۳.۵ میلیارد دلار می‌باشد. به این ترتیب از این دو کالا مجموعا ۱۰ میلیارد دلار صادرات محقق شده که نیمی از ۲۰ میلیارد دلار صادرات کشور در ۶ ماهه نخست سال جاری را تشکیل می‌دهد.

گفتنی است، در مدت مشابه سال قبل صادرات پتروشیمی ۶.۹ میلیارد دلار بوده و به این ترتیب صادرات این محصول با رشد ۱.۳ درصدی مواجه شده است. این در حالی است که صادرات میعانات گازی کشور با افت ۵.۱ درصدی همراه شده است. به این ترتیب با افت ۵ درصدی صادرات سایر کالاها نیز، صادرات غیر نفتی کل کشور کاهش ۳.۲ درصدی را تجربه کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵