کد مطلب: 105915
 
صنعت نفت همچنان در سکون و انتظار
دو اولویت وزیر نفت در روزهای رکود
 
صنعت نفت ایران که یک سال پیش در چنین روزهایی، به دلیل انعقاد قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی روزهای پرامیدی را سپری می کرد، اندک اندک دچار سکون و رکود شد. اما آیا این سکون را پایانی هست؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۱
صنعت نفت ایران که یک سال پیش در چنین روزهایی، به دلیل انعقاد قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی روزهای پرامیدی را سپری می کرد، اندک اندک دچار سکون و رکود شد. اما آیا این سکون را پایانی هست؟
به گزارش نکونیوز، از همان آغاز مشخص بود وزیر نفت دولت دوازدهم هم بیژن زنگنه است. چراکه او نه تنها کارهای ناتمامی داشت که باید انجام می داد و انعقاد قرارداد با توتال، نقطه آغاز آن محسوب می شد، بلکه در زمان انتخابات نیز از معدود وزرایی بود که برای حمایت از حسن روحانی تمام قد به میدان آمد. اما اوضاع آنگونه که زنگنه تمایل داشت پیش نرفت. شرکتهای غربی برای توسعه میادین نفتی به ایران نیامدند و از ۱۰ قرارداد نفتی وعده داده شده، تا پایان سال تنها ۲ قرارداد منعقد شد که یکی با شرکتی روسی و دیگری با شرکتی ایرانی بود. نفتی ها امید داشتند در سال جدید خورشیدی قدمهای بلندتری بردارند اما با خروج ترامپ از برجام، امیدها کمرنگتر شد و با خروج توتال از فاز ۱۱، همان اندک امیدی هم که ایجاد شده بود از بین رفت.
اکنون در شرایطی که حدود یک سال از آغاز به کار دولت دوازدهم سپری شده، دور اول تحریمهای آمریکا بر ضد ایران هم آغاز شده تا در فاصله سه ماهه به تحریمهای نفتی و بانکی، روزهای دشوارتری نیز در انتظار صنعت نفت باشد. اما آیا عزمی در وزارت نفت برای خروج از این رکود ایجاد شده است؟
شواهد، نشان می دهد پاسخ به این سوال مثبت نیست. وزارت نفت همچنان درگیر سکون است اما در شرایطی که هنوز سه سال تا پایان این دولت باقی مانده، توقف در نقطه فعلی، به جز زیان و عقب ماندگی، حاصلی نخواهد داشت. به همین دلیل به نظر می رسد وزارت نفت برای خروج از رکود نیازمند اولویت بندی مسایلی است که می تواند تحریک تازه ای در صنعت نفت ایجاد کند.
نخستین اولویت وزیر نفت در شرایط فعلی، تعیین تکلیف مدیران بازنشسته است. از زمان مصوبه مجلس، وزارت نفت دو ماه فرصت دارد تا حداقل ۱۲ مدیر عالیرتبه نفتی را که بازنشسته شده اند با مدیران جوان جایگزین کند. سه معاون از ۴ معاون وزیر در شرکتهای اصلی تابعه، قائم مقام وزیر و چندین معاونت در مجموعه نفت باید شاهد خانه تکانی باشند و هرچقدر این تغییرات دیرتر صورت گیرد به ضرر نفت است. چراکه مدیران بازنشسته نه تحرکی دارند و نه انگیزه ای. بنابراین نخستین اولویت وزیر نفت در شرایط فعلی، تغییر سریع مدیران بازنشسته و از آن مهمتر، جایگزینی این بازنشستگان با مدیران جوان و زیر ۴۵ یا با اغماض زیر ۵۰ ساله است. نفس این تغییرات، اگر به موقع و پیش از رسیدن موعد قانونی که یک ماه و نیم دیگر است و با دقت نظر و با اولویت دادن به بهره گیری از نیروی مدیران جوان صورت گیرد خود به خود شاهد تزریق روحیه ای تازه در کالبد خسته نفت خواهیم بود. مشروط بر آنکه زنگنه که خود نیز بازنشسته محسوب می شود اما ادامه فعالیتش در منصب شیخ الوزرایی، منع قانونی ندارد، زودتر برای این تغییرات دست به کار شود.
دومین اولویت وزیر نفت در شرایط فعلی، اولویت بندی دوباره پروژه های نیمه کاره نفت و گاز و تعیین تکلیف میادینی است که به دلیل عدم تمایل شرکتهای خارجی به دلیل تحریم برای توسعه آن، دچار سکون شده اند. حال که شرکتهای خارجی نمی آیند یا تمایل کمتری به سرمایه گذاری دارند، دست روی دست گذاشتن، صرفا توان تولید ایران را کاهش خواهد داد و در چنین شرایطی لازم است هر چه زودتر میادین توسعه نیافته، تعیین تکلیف شوند و شرکتهای داخلی صاحب صلاحیت دعوت به سرمایه گذاری شوند. انتشار اوراق مشارکت نیز می تواند راهکاری برای تامین منابع مالی پروژه های صنعت نفت باشد.
در این روزهای رکود، عملیاتی شدن این دو اولویت توسط وزیر نفت می تواند خون تازه ای به رگهای صنعت نفت تزریق کند و کالبد خسته نفتی ها را دوباره جوان کند. البته اگر اراده ای برای عملیاتی شدن هر چه سریعتر این اولویتها وجود داشته باشد...
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵