داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 83701
 
افزایش ظرفیت شبکه پهن باند کشور
 
وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تحول بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در دولت یازدهم گفت:اکنون ظرفیت شبکه پهن باند کشور با رشدی 15 درصدی به بیش از 10 هزارگیگابایت افزایش یافته است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۹
وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تحول بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در دولت یازدهم گفت:اکنون ظرفیت شبکه پهن باند کشور با رشدی 15 درصدی به بیش از 10 هزارگیگابایت افزایش یافته است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود واعظی روز دوشنبه در مراسم افتتاح پروژه شبکه دسترسی برپایه فیبرنوری شرکت مخابرات ایران با نام تجاری تانوما با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در مرکز مخابرات شهید فرد اسدی تهران، ادامه داد: اکنون ظرفیت شبکه انتقال کشوراز 900 گیگابایت ابتدای دولت یازدهم با رشدی 11 برابری به 10 هزار گیگابایت رسیده است.
عضو هیات دولت با یادآوری اینکه تنها یک یا دو شهر کشور در ابتدای دولت یازدهم دارای نسل سوم تلفن همراه بودند اضافه کرد: اکنون 900 شهر کشور نسل سوم تلفن همراه دارند و دولت متعهد شده است تاپایان کارخود همه شهرهای کشور را به نسل سوم تلفن همراه که مزایای زیادی دارد مجهز کند.
واعظی خاطرنشان ساخـت: نسل چهارم تلفن همراه در ابتدای دولت یازدهم در هیچ شهری از شهرهای ایران وجود نداشت در حالی که اکنون 742 شهر به این نسل جدید تلفن همراه مجهز شده اند.
وزیرارتباطات با تاکید براینکه پیش از دولت یازدهم اینترنت در هیچ روستای ایران وجود نداشت گفت: اکنون و در سایه تلاش های دولت بیش از 27 هزار روستای کشور دارای اینترنت شده که می توانند بر این بستر سایرخدمات را نیز دریافت دارند.
واعظی اضافه کرد: اکنون بیش از 50 مرکز داده(دیتا سنتر) بزرگ در کشور وجود دارد و هفت مرکز تبادل ترافیک فعال به تبادل ترافیک در کشور کمک می کنند و تولید کنندگان محتوا نیز افزایش یافته اند.
عضوکابینه دولت تدبیرو امید از افزایش تعداد کاربران اینترنت کشور که تا پیش از این دولت تنها سه میلیون و 500 هزار نفر بودند خبر داد و عنوان کرد: اکنون تعدادکاربران فعال اینترنت کشور به بیش از 43 میلیون نفر رسیده است.
واعظی گفت: دولت یازدهم با شناخت درست از تکنولوژی آی.سی.تی و اثر مثبتی که در رشد تولید ناخالص داخلی دارد این تکنولوژی را درخدمت توسعه کشور قرارداد درحالی که پیش از این دولت نگاه به آی.سی.تی نگاهی تشریفاتی بود.
وزیرارتباطات به سیاست های دولت یازدهم برای توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و ادامه داد: تحقق دسترسی آزاد به اطلاعات که گرچه پیش از این دولت وجود داشت اما اجرایی نشده بود از اهداف دولت است که برای آن با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوبه ای تنظیم و تصویب شد و اکنون دولت با همه فشارهایی که در این باره بر وی وارد می شود دربرابر فشارها ایستادگی کرده تا در این زمینه از جهان عقب نمانیم.
واعظی تحقق حقوق شهروندی که بخش بزرگ آن در ارتباطات و فناوری اطلاعات مستتر است را از سیاست های دولت برای توسعه آی.سی.تی برشمرد و گفت: قیم مردم نیستیم در عین اینکه مخالف موارد غیراخلاقی و ضربه زننده به اسلام و امنیت کشور هستیم اما دسترسی به غیر از این موارد را حق همه مردم می دانیم.
عضوهیات دولت به وجود شبکه های اجتماعی در اثر تلاش های دولت یازدهم برای تحقق دسترسی آزاد مردم به اطلاعات اشاره کرد که برخی مصرانه تلاش دارند محدودیت برای آنها ایجاد کنند گفت: اکنون همان هایی که وجود شبکه های اجتماعی را ابتدابرنمی تافتند اما اکنون تعدادزیادی از آنها را برای خود خریداری کرده اند درعین حال تلاش می کنند به هرطریق شده ایجاد محدودیت کنند.
واعظی یکی از سیاست های اصلی دولت یازدهم را تلاش برای کاهش شکاف دیجیتالی بین مناطق مختلف کشور برشمرد و ادامه داد: دولت نگاه ویژه ای در این زمینه به روستاها، مناطق مرزی، نقاط محروم و کم برخوردار کرده است به گونه ای که اکنون هیچ روستایی در کشور نیست که دارای تلفن نباشد.
وزیرارتباطات از تلاش برای درخدمت درآوردن امکانات آی.سی.تی با هدف ایجاد اشتغال خبرداد و اذعان داشت:سال گذشته براین اساس یک صد هزار شغل ایجاد شد و امسال نیز این روند ادامکه خواهد داشت.
واعظی خاطرنشان ساخت: همه همت خود را مصروف برطرف کردن مشکل های کسب و کارهای مبتنی برآی.سی.تی خواهیم کرد و در این راه تلاش می شود مجلس شورای اسلامی و شورای عالی فضای مجازی نیز همراهی داشته باشند.
عضوکابینه دولت یازدهم ایجاد اشتغال را وظیفه مهم خود در امسال برشمرد و تاکید کرد: تلاش می شود هیچ محدودیتی در ایجاد اشتغال برپایه آی.سی.تی وجود نداشته باشد.
به گزارش ایرنا، مراسم بهره برداری از طرح شبکه دسترسی برپایه فیبر نوری (تانوما) شرکت مخابرات ایران با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رسول سرائیان مدیرعامل شرکت مخابرات ایران درحال برگزاری است.
امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی مانند شبکه های تلفن شهری و بین شهری، شبکه های کامپیوتری و اینترنت استفاده می شود.
فیبر نوری رشته ای از تارهای شیشه ای است که هر یک از آنها ضخامتی معادل تار موی انسان دارد و در انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی کاربرد دارد.
استفاده از سیم مسی برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی همواره با برخی اختلال ها روبروست که امکان برقراری ارتباطی خوب و با سرعت مناسب را فراهم نمی سازد.
برهمین اساس دولت یازدهم از همان نخستین روزهای تشکیل، تلاش گسترده ای برای به روز رسانی و توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات را در سراسر کشور آغاز کرد.
اردیبهشت ماه سال 1393 بود که دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری در روز جهانی ارتباطات، وضعیت پهنای باند را رضایتبخش ندانست و از وزارت ارتباطات خواست برای بهبود این اوضاع فکری کند.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز بر همین اساس اقدام های گسترده ای را برای توسعه این بخش در دستور کار قرار داد و به سرعت نسبت به افزایش زیرساخت ها اهتمام ورزید.
گسترش فیبر نوری یکی از برنامه های این وزارتخانه برای توسعه زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که با توجه به تصریح برنامه ششم توسعه درباره آن، به سرعت در دستور کار قرار گرفت.
فیبر نوری در سال 1392 فقط در 51 هزار و 497 کیلومتر از مساحت کشور کشیده شده بود و همین موضوع مانع افزایش توسعه بیشتر زیرساخت های ارتباطی شد.
چندی پیش معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور اعلام کرد: اتصال 170 شهر کشور به شبکه فیبرنوری با اجرای گام های مختلف طرح نور2 در دولت یازدهم برنامه‌ریزی شده است و تا پایان این دولت به طور قطع اجرا می شود.
به گفته «محمدجواد آذرجهرمی»، استفاده از شبکه فیبر نوری به برخی فناوری ها نیاز دارد که به توسعه شبکه انتقال و آدرس اینترنتی (آی پی) متکی است.
وی گفت: بنا داشتیم زمینه ایجاد فناوری های لازم برای بهره برداری کامل از شبکه فیبرنوری نیز در همین دولت فراهم شود اما طرحی زمانبر است و در دولت بعد به بهره برداری می رسد.
به گفته وی، تا پیش از این نقاط حضور در شبکه فیبرنوری در مجموعه زیرساخت کشور 66 نقطه بود که با اجرای طرح های مختلف به ویژه طرح نور2، اکنون ظرفیت کامل بهره برداری از شبکه فیبرنوری به 104 نقطه رسیده است و در این نقاط خدمات ارایه می شود.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور اعلام کرد: اکنون در 104 شهر خدمات ارایه می شود و بر اساس برنامه ایجاد این قابلیت در همه 170 شهر تا پایان سال 1397 ممکن است.
مسوولیت اتصال بیش از یک میلیون پورت به فیبر نوری بر عهده شرکت مخابرات ایران قرار گرفته است.
براین اساس شرکت مخابرات ایران مرحله نخست اتصال فیبر نوری به خانه ها را با عنوان تانوما آغاز می کند که افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی را به همراه دارد.
با اجرای این طرح، فیبر نوری به جای کابل مسی، اینترنت را به کاربران خانگی، اداره ها و موسسه ها ارایه می‌کند اما این جایگزینی فیبرنوری زمانی مقرون به صرفه است که محتوای دیجیتال بسیار زیادی روی شبکه‌ها تعریف شود و کاربران نیاز به داشتن سرعت بالا را احساس کنند.
با اتصال به شبکه فیبر نوری سرعت ارتباط را به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد و اتصالات پهن باند فیبر به خانه یا همان اتصالات پهن باند (اف.تی.تی.اچ- FTTH)، معرف اتصالات کابل فیبرنوری برای هر مکان به صورت اختصاصی است.
این سیستم‌ها در مقایسه با شیوه سنتی کابل‌های مسی توان انتقال انبوهی از اطلاعات تلفنی، ویدئویی، داده ای و... را به شکل کارآمدتری دارند.
این فناوری به سرعت رو به گسترش است؛ زیرا برتری‌هایی نسبت به فناوری‌های کنونی دارد که امکان اتصال پرسرعت‌تر و ظرفیت بیشتر برد نسبت به زوج‌های پیچیده رسانا و خطوط دی.اس.ال (DSL) از جمله آنهاست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵