کد مطلب: 76322
 
نفت در هفته ای که گذشت:
شکسته شدن طلسم نخستین قرارداد خارجی با الگوی IPC
 
سرانجام طلسم حضور شرکتهای خارجی بر مبنای قراردادهای جدید نفتی ایران شکسته شد و نخستین قرارداد خارجی مبتنی بر IPC روز سه‌شنبه بین ایران، توتال فرانسه و سی ان پی سی چین امضا شد تا فاز ۱۱ پارس جنوبی، پرحاشیه ترین فاز این میدان، سرانجام تعیین تکلیف شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۵
سرانجام طلسم حضور شرکتهای خارجی بر مبنای قراردادهای جدید نفتی ایران شکسته شد و نخستین قرارداد خارجی مبتنی بر IPC روز سه‌شنبه بین ایران، توتال فرانسه و سی ان پی سی چین امضا شد تا فاز ۱۱ پارس جنوبی، پرحاشیه ترین فاز این میدان، سرانجام تعیین تکلیف شود.
به گزارش نکونیوز، هرچند آنچه امضا شد آنگونه که وزیر نفت گفته قرارداد نبوده و فعلا موافقتانه اصولی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی و تاسیسات ازدیاد برداشت از این میدان مشترک بود که میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم شرکتهای توتال فرانسه، CNPCI چین و پتروپارس ایران امضا شده، اما زنگنه گفته که این به معنای نهایی شدن ۷۰ درصد قرارداد است. بدین ترتیب نخستین ثمره برجام ، ۱۰ ماه پس از اجرایی شدن توافق ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای آشکار شد تا مقدمه ای برای قراردادهای بعدی باشد. هرچند عدم حضور مدیرعامل توتال در این مراسم، پرسش برانگیز بود اما مدیربخش خاورمیانه توتال در این مراسم حضور یافت.
از آغاز مذاکرات برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی تاکنون بیش از ۱۵ سال می‌گذرد و این فاز داستان پرماجرایی داشته است. اواخر دهه هفتاد شرکت ملی نفت ایران و شرکت توتال فرانسه برای توسعه بخش بالادستی فاز ۱۱ پارس جنوبی و ساخت یک کارخانه حدود ۱۰ میلیون تنی تولید LNG به توافق رسیدند و تفاهمنامه‌ای بین دوطرف به امضا رسید. پس از امضای این تفاهمنامه، شرکت پتروناس مالزی هم برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی اعلام آمادگی کرد و با توافقی سه جانبه شرکت ملی نفت ایران ۵۰ درصد، شرکت توتال فرانسه ۴۰ درصد و پتروناس مالزی ۱۰ درصد از سهام توسعه بخش بالادستی و پایین دستی را به عهده گرفتند. اما با افزایش حساسیت‌های بین‌المللی نسبت به فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران بود و طی سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ شرکت نفتی توتال به بهانه افزایش قیمت جهانی فولاد و در پی آن بالا رفتن هزینه‌های پروژه، در اجرای عملیات توسعه ای فاز ۱۱ تعلل کرد تا این که شرکت ملی نفت با پیشنهاد افزایش هزینه اجرای پروژه از سوی فرانسوی ها مخالفت کرده و در نهایت توتال از فاز ۱۱ پارس جنوبی خارج شد. در سال ۱۳۸۸ مذاکراتی بین شرکت نفت و شرکت CNPC چین آغاز و قراردادی با ارزش حدود ۵ میلیارد دلار بین شرکت نفت و CNPC امضا شد اما چینی ها نیز مانند تجربه حضورشان در بسیاری از پروژه های عمرانی کشور، در این پروژه نیز کاری از پیش نبردند و سرانجام در پاییز ۹۱ اقدام به ترک پارس جنوبی کردند. پس از خروج چینی ها، شهریور ماه ۹۱ عملیات توسعه فاز ۱۱ به شرکت پتروپارس واگذار شد، اما با آغاز دولت جدید، این قرارداد هم اجرایی نشد تا اینکه روز سه شنبه، آخرین فاز باقیمانده از پارس جنوبی تعیین تکلیف شد.
تغییر مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت
از اواخر هفته گذشته شایعه تغییر مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت تقویت شد تا اینکه سرانجام روز شنبه اعلام شد وزیر نفت با صدور حکمی کسری نوری را به عنوان مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت منصوب کرده است. کسری نوری روزنامه نگاری است که سابقه سردبیری روزنامه هایی همچون ایران و شهروند را در کارنامه دارد اما در حوزه نفت فعالیتی نداشته است. با حکم وزیر نفت، اکبر نعمت الهی مدیر کل پیشین روابط عمومی هم به عنوان مدیر طرح موزه‎های صنعت نفت باقی ماند.
ماجرای سفر وزیر نفت مصر به ایران
روز دوشنبه گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مصری اعلام کرد که طارق الملا وزیر نفت مصر در تلاش برای دستیابی به توافق‌های نفتی جدید، به ایران سفر می کند. اما ساعاتی بعد وزیر نفت مصر این موضوع را رد کرد و گفت که به ایران نمی‌رود. دو روز بعد وزیر نفت در برنامه ای تلویزیونی در پاسخ به پرسشی در این باره گفت که اصلا قراری رای سفر وزیر نفت مصر به ایران گذاشته نشده بود و این خبرسازی مصری ها احتمالا برای امتیاز گرفتن از عربستان و کسب تخفیف بیشتر برای خرید نفت از این کشور بوده است. عربستان سعودی ماه گذشته توافق نفتی خود با مصر را معلق کرد و پس از این تعلیق، مصر به قطعنامه سازمان ملل درباره سوریه که مورد حمایت روسیه بود رای مثبت داد. عربستان سعودی با این قطعنامه که شامل درخواست برای توقف بمباران حلب بود، مخالف بود.
جزئیات سوء استفاده از اموال عمومی در یک دکل نفتی
روز سه شنبه سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت که پرونده ضرر هنگفت ایران در خرید یک دکل نفتی و سوء استفاده از اموال عمومی در این کمیسیون و دستگاه قضایی مطرح شده است. بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در سال ۲۰۰۶ یا ۲۰۰۷ میلادی دکلی که در توفان کاترینا دچار مشکل شده بود از سوی یکی از زیرمجموعه‌های وزارت نفت به قیمت ۳۷ میلیون دلار خریداری شد و برای تعمیر به سواحل شارجه منتقل شد. تا دو سال پیش هفت میلیون هزینه دلار هزینه نگهداری این دکل به شرکت نگهدارنده در شارجه پرداخت شده و یکی دو سال پیش مکاتبه‌ای صورت گرفت که اگر دکل به همین وضع باقی بماند احتمال غرق شدن آن وجود دارد. نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد: پس از قیمت‌گذاری دکل، ارزش آن چهار تا پنج میلیون دلار برای فروش برآورد شد. با توجه به اینکه این دکل حدود ۱۰ سال پیش ۳۷ میلیون دلار خریداری شده و هفت میلیون دلار هم هزینه نگهداری آن پرداخت شده و حالا این دکل بیش از چهار تا پنج میلیون دلار ارزش ندارد، ضرر هنگفتی به کشور وارد شده است. سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع سوء استفاده و خیانت در اموال و سرمایه‌های اجتماعی کشور در کمیسیون اصل ۹۰ و مراجع قضایی مطرح شده البته متاسفانه روند رسیدگی به این موضوع در مراجع قضایی کند بوده است. پارسایی با تاکید بر ضرورت برخورد قاطع‌تر دستگاه قضایی با این پرونده، یادآور شد: ما انتظار داریم قوه قضاییه رسیدگی به این پرونده را در اولویت کار خود قرار دهد.
کاهش صادرات نفت و میعانات ایران
روز چهارشنبه رویترز به نقل از یک منبع آگاه از برنامه نفت‌کشهای ایران خبر داد صادرات نفت خام ایران در نوامبر که اوج فصل تعمیرات پالایشگاهی در اروپا و آسیاست ۷.۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد و به پایین‌ترین حد در چهار ماه گذشته می‌رسد. بدین ترتیب فروش نفت خام و نفت فوق سبک ایران برای دومین ماه کاهش پیدا خواهد کرد و از ۲.۵۶ میلیون بشکه در روز در اکتبر به ۲.۳۷ میلیون بشکه در نوامبر می‌رسد. با اینهمه صادرات نفت ایران در نوامبر در مقایسه با نوامبر سال گذشته ۱۱۸ درصد رشد نشان می‌دهد. یک روز قبل از این خبر، وزیر نفت ایران در مورد میزان تولید نفت گفته بود که ما قصد داریم ظرفیت تولید نفت را به ۴.۸ میلیون بشکه در روز برسانیم که این امر نیازمند سرمایه‌گذاری است و باید افزایش برداشت صورت بگیرد. ما به تکنولوژی نیاز داریم که بخشی از تکنولوژی روز باز می‌گردد به مدیریت و پول.
۹۰درصد روستاها گازدار می‌شوند
روز چهارشنبه معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: سیاست گذاری شرکت ملی گاز بر این است که گازکشی به روستاها را به ۹۰ درصد برساند. حمید رضا عراقی گفت: در مدت سه سال دولت تدبیر و امید فعالیت های شرکت ملی گاز بی‌نظیر بوده و در این مدت ۱۰ ایستگاه تقویت فشار گاز به بهره برداری رسید. وی با بیان اینکه در هفته گذشته در سمینار روستاها شرکت ملی گاز به عنوان شرکت برتر در خدمات‌رسانی به روستاها معرفی شد، افزود: ۲۶ هزار روستا در کشور وجود دارد که در مدت سه سال اخیر ۱۱ هزار روستا از نعمت گاز بهره‌مند شدند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵