کد مطلب: 61472
 
آیا نشست اضطراری اوپک، دوای درد بازار نفت است؟
 
ونزوئلا تنها کشور عضو اوپک است که برای برگزاری نشست اضطراری اوپک تلاش می کند؛ اما آیا برگزاری اجلاس اضطراری می تواند بازار نفت را از وضعیت کنونی نجات دهد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۰
ونزوئلا تنها کشور عضو اوپک است که برای برگزاری نشست اضطراری اوپک تلاش می کند؛ اما آیا برگزاری اجلاس اضطراری می تواند بازار نفت را از وضعیت کنونی نجات دهد؟
به گزارش نکونیوز، ونزوئلا با مشکلات اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می کند و بالاترین نرخ تورم دنیا را به خود اختصاص داده است و حتی پیش بینی می شود نرخ تورم در این کشور در سال جاری میلادی به ۷۰۰ درصد برسد. کاهش قیمت نفت در بین تولیدکنندگان نفت جهان، به ونزوئلا ضربه بیشتری وارد کرده است و طبیعی است که بیش از هر کشور دیگری برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت تقلا کند. اما به نظر نمی رسد این بار هم تلاشهای ونزوئلا ثمری داشته باشد چراکه هیچیک از اعضای اوپک، علیرغم کاهش روزافزون قیمت نفت، تمایلی برای برگزاری اجلاس اضطراری یا برداشتن گام دیگری برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت نشان نمی دهند و تجربه نشست عادی اخیر اوپک نشان داد اجماعی بین اعضا برای کاهش تولد وجود ندارد.
اما نکته مهمی که در مخالفت با برگزاری اجلاس اضطراری اوپک باید مورد توجه قرار داد این است که با توجه به عدم وجود اجماع بین اعضای اوپک برای جلوگیری از افزایش تولید، تمایل برخی اعضا همچون ایران و عراق برای افزایش تولید فعلی و خودداری از عربستان از کاهش تولید به میزان سهمیه قبلی این کشور، برگزاری نشست اضطراری اوپک هیچ فایده ای نخواهد داشت چراکه همچون نشست عادی، با توجه به اینکه تصمیمات اوپک صرفا با اجماع کلیه اعضا، اجرایی می شود، و هم اکنون اجماعی بین اعضا وجود ندارد، عملا تصمیمی اتخاذ نخواهد شد. اما از آن مهمتر، سرعت گرفتن کاهش قیمت نفت پس از شکست نشست اضطراری اوپک است. برگزاری نشست اضطراری، امیدی هرچند واهی و موقت برای افزایش قیمت نفت ایجاد می کند و شکست ایت رویا، کاهش بیشتر قیمت نفت را موجب خواهد شد؛ کمااینکه در نشست عادی اوپک در ماه گذشته این اتفاق رخ داد. بنابراین حتی اگر به برخی دیدگاهها که قدرت تاثیرگذاری اوپک را در بازار نفت کمتر از هر زمان دیگری ارزیابی می کنند نیز بی توجه باشیم، باید بپذیریم برگزاری نشست اضطراری اوپک، نه تنها کمکی به بهبود وضعیت بازار نفت نمی کند، بلکه می تواند سقوط قیمتها را تسریع کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵