۱
 
کد مطلب: 87267
 
بازار داغ پیش‌بینی قیمت نفت
سه نگاه به وضعیت بازار نفت در سال‌های آتی
 
قیمت نفت به پایین‌ترین میزان در سال ۲۰۱۷ رسیده است. در چنین شرایطی بازار پیش‌بینی قیمت نفت هم داغ‌تر از پیش شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۲
قیمت نفت به پایین‌ترین میزان در سال ۲۰۱۷ رسیده است. در چنین شرایطی بازار پیش‌بینی قیمت نفت هم داغ‌تر از پیش شده است.
به گزارش نکونیوز، کشورهای تولیدکننده نفت در خاور میانه و آسیای مرکزی عمدتاً یک قیمت برای نفت پیش‌بینی می‌کنند و بودجه خود را بر اساس آن قیمت می‌بندند. درآمدهای نفتی، سهم قابل توجهی در بودجه این کشورها دارد و لذا براورد هرچه دقیق‌تر قیمت نفت، به یک عنصر مهم در بودجه‌بندی این کشورها تبدیل شده است.
علاوه بر این، شرکت‌های بزرگ نفتی هم تحقیقات وسیعی انجام می‌دهند تا با پیش‌بینی قیمت نفت، در مورد نوع و میزان سرمایه‌گذاری‌هایشان در سال‌های آتی تصمیم بگیرند.
در روزهای گذشته چند مورد از این پیش‌بینی‌ها منتشر شده است. بانک مرکزی روسیه پیش‌بینی کرده است که در سال جاری قیمت نفت به طور متوسط به ۵۰ دلار به ازای هر بشکه برسد. طبق پیش‌بینی روس‌ها قیمت نفت مجدداً در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ کاهش خواهد یافت و به طور متوسط به حدود ۴۰ دلار به ازای هر بشکه خواهد رسید.
روسیه بودجه خود را بر اساس قیمت ۴۰ دلاری نفت تنظیم کرده است و اخیراً وزیر اقتصاد این کشور گفته است که روس‌ها آماده‌اند تا ابد با نفت ۴۰ دلاری و یا حتی با قیمت‌های پایین‌تر نفت زندگی کنند!
لوک اویل یکی از شرکت‌های نفتی بزرگ روسیه بودجه نفت را برای ۱۰ سال آینده به طور متوسط ۴۰ دلار به ازای هر بشکه پیش‌بینی کرده است. از نظر این شرکت، ۴۰ دلار قیمت متوسط نفت در ۱۰ سال آینده خواهد بود و بودجه‌ریزی این شرکت بر اساس این قیمت انجام خواهد گرفت. شاید این بدبینانه‌ترین پیش‌بینی در مورد قیمت نفت در میان شرکت‌های بزرگ نفتی باشد.
بانک ملی قطر که امروز پیش‌بینی خود از قیمت نفت را منتشر کرد، تصویر خوش‌بینانه‌تری را ارائه داده است. بانک ملی قطر پیش‌بینی کرده که قیمت نفت در سال جاری میلادی، به ۵۵ دلار به ازای هر بشکه برسد. این بانک برای سال ۲۰۱۶، قیمت ۵۸ دلاری و برای سال ۲۰۱۶ قیمت ۶۰ دلار به ازای هر بشکه را پیش‌بینی کرده است.
نکته مهم در پیش‌بینی بانک ملی قطر، این است که از نظر این بانک، صنعت نفت شیل آمریکا در سال‌های آتی عقب‌نشینی خواهد کرد و هزینه‌های تولید این صنعت افزایش خواهد یافت.
در ایران نیز از چند ماه آینده کم کم صحبت‌ها در مورد این‌که در بودجه سال 97 چه قیمتی برای نفت درنظر گرفته شود، بالا خواهد گرفت. امسال، بودجه بر اساس نفت 50 دلاری بسته شده بود. می دانیم که بودجه سال 95 بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم شده بود؛ با این اوصاف، آیا ممکن است در این عدد یک تجدیدنظر اساسی صورت گیرد؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


پاکابارا
۱۳۹۶-۰۳-۲۹ ۰۳:۳۴:۳۳
اگر اوضاع قاراشمیش منطقه به همین منوال باشد که احتمالا هست، قیمت 50 دلاری در دسترس است بخصوص منافع شرکتهای غربی و عربی همسو با نفت 50 تا 60 دلار است و زمستان میانگین 50 دلار 2017 نفت اوپک را رقم میزند مگر اتفاقات عجیب و غریب روی دهد.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵