کد مطلب: 77907
 
آفریقا بیش از نفت به کشاورزی نیاز دارد
 
یکی از نهاد‌های زیرمجموعه سازمان ملل متحد بر این باور است که آفریقا باید برای بهبود تغذیه شهروندان خود، بیشتر درزمینه کشاورزی سرمایه‌گذاری کند و تمرکز خود را بر روی صنعت نفت کاهش دهد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۸
یکی از نهاد‌های زیرمجموعه سازمان ملل متحد بر این باور است که آفریقا باید برای بهبود تغذیه شهروندان خود، بیشتر درزمینه کشاورزی سرمایه‌گذاری کند و تمرکز خود را بر روی صنعت نفت کاهش دهد.
به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، «کانایو نوانزه»، رئیس صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی (ایفاد)، یکی از نهاد‌های زیرمجموعه سازمان ملل متحد، اعلام کرد که بیشتر کشورهای آفریقایی بر رشد صنایع استخراجی همانند نفت و معدن تمرکز کرده‌اند که نتیجه آن، غفلت از حوزه کشاورزی شده است.

وی افزود: این موضوع سبب گسترش بحران ناامنی غذایی در این قاره شده و زندگی روستاییان را فلج کرده است.

رئیس ایفاد گفت: نفت برای مردم غذا نمی‌شود. نفت تنها قادر به ثروتمند ساختن شمار اندکی از افراد جامعه است و اکثریت مردم را روزبه‌روز فقیرتر می‌کند.

اگر حوزه کشاورزی پویاتر شود، نه تنها غذای مردم این قاره به خوبی تامین می‌شود، بلکه سبب اشتغال‌زایی، تولید سرمایه و جلوگیری از مهاجرت مردم خواهد شد.

کشورهای آفریقایی پرجمعیت همانند نیجریه، آنگولا و زامبیا برای درآمدزایی، به صادرات کالاهایی همانند نفت، گاز طبیعی و مس وابسته هستند. آن‌ها، سال گذشته میلادی (٢٠١٥)، به علت نوسانات قیمت کالاهای یادشده، بسیار آسیب پذیر شدند و درنتیجه، از «صندوق بین‌المللی پول» کمک خواستند.

داده‌های بانک جهانی نشان می‌دهد که کشاورزی در آفریقا، سال ٢٠١٥ میلادی، حدود ١٧ درصد و صنعت نفت و معدن ٢٥ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص دادند.

نوانزه می‌گوید: توسعه آفریقا قرار نیست با صنایع استخراجی یا بخش غیر کشاورزی پایدار حفظ شود. درواقع، کشاورزی در مناطق روستایی ستون این توسعه است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵