داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 78997
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی درگذشت + زندگینامه
 
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، دقایقی پیش به دلیل عارضه قلبی، در بیمارستان شهدای تجریش درگذشت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۱
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، دقایقی پیش به دلیل عارضه قلبی، در بیمارستان شهدای تجریش درگذشت.
آیت الله هاشمی، نه تنها یکی از مهمترین شخصیتهای انقلاب اسلامی، بلکه از افراد نامدار تاریخ معاصر ایران محسوب می شود که بویژه طی ۴ دهه گذشته، نقش اثرگذاری در تحولات کشور داشته است.
به گفته منابع آگاه، هاشمی رفسنجانی عصر امروز (یکشنبه) دچار عارضه قلبی شد و به بیمارستان شهدای تجریش انتقال یافت. اما عملیات احیا قلبی موفقیت آمیز نبود و آیت الله هاشمی درگذشت.
اکبر هاشمی رفسنجانی در سوم شهریور ۱۳۱۳ در روستای بهرمان شهرستان رفسنجان و در خانواده‌ای نسبتاً ثروتمند به دنیا آمد. در سال ۱۳۳۷ با عفت مرعشی که دختری از خانواده روحانی و از نوادگان سید محمد کاظم طباطبایی یزدی است ازدواج کرد که ثمره این ازدواج ۵ فرزند به ترتیب به نامهای فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی نه تنها در جریان پیروزی انقلاب اسلامی در کنار امام خمینی (ره) نقش مهمی داشت، بلکه در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در تمام مراحل انقلاب، حضوری فعال و تاثیرگذار داشت. پس از پیروزی انقلاب او یکی از اعضای شورای انقلاب اسلامی شد. با آغاز کار مجلس در ۷ خرداد ۱۳۵۹ اولین رئیس مجلس شورای اسلامی ایران شد.
پس از ارتحال امام خمینی (ره) هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان خاطره‌ای تعریف کرد که نشان می داد امام خمینی (ره) در زمان حیات خود جانشینی آیت الله خامنه‌ای بر منصب رهبری را تأیید کرده‌ بود و بدین ترتیب نقش مهمی در تعیین رهبری بر عهده داشت. او طی سالهای اخیر بارها از رهبری آیت الله خامنه ای حمایت کرده و او را همواره بهترین گزینه برای رهبری اعلام کرده بود.
پس از رحلت امام راحل و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، با رای مردم به عنوان رییس جمهور انتخاب شد و دو دوره رییس قوه مجریه بود. دوره ای که به دوران سازندگی شهرت یافت و او به دلیل تلاشهایش در دوران پس از جنگ تحمیلی برای سازندگی کشور به سردار سازندگی شهرت یافت.
پس از پایان دوره هشت ساله ریاست جمهوری هاشمی، اگرچه تلاشهایی برای تمدید دوران ریاست جمهوری او صورت گرفت اما او با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوم خرداد ۱۳۷۶ و پس از انتخاب سید محمد خاتمی با رای ۲۰ میلیونی مردم، کنار رفت و تاکنون در راس مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار داشت.
او اگرچه در دوران اصلاحات، با انتقاداتی از سوی برخی اصلاح طلبان مواجه شد، اما همواره حامی دولت اصلاحات بود و به مرور زمان جایگاهش در بین اصلاح طلبان تقویت شد. او پس از پایان دوره هشت ساله ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد و اگرچه به دور دوم رفت، اما در جنگ فقر و غنا، در مقابل محمود احمدی نژاد، رقابت را واگذار کرد تا دوران چهار ساله ریاست جمهوری احمدی نژاد آغاز شود. دورانی که به انتخابات پرحاشیه سال ۸۸ منجر شد و نمازجمعه هاشمی رفسنجانی در آن سال به عنوان آخرین نماز جمعه هاشمی اقامه شد. محبوبیت هاشمی که در زمان سازندگی، به ماهاتیر محمد ایران شهرت یافته بود، در یک دهه اخیر افزایش یافت.
او به پشتوانه همین محبوبیت، بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ کاندیدا شد اما به دلیل کهولت سن، توسط شورای نگهبان، با عدم احراز صلاحیت مواجه شد. اما این پایان کار نبود. حسن روحانی، یار دیرین هاشمی، با حمایت هاشمی، به عنوان رییس جمهور انتخاب شد تا هاشمی رفسنجانی بار دیگر حضوری تاثیرگذار داشته باشد.
طی بیش از سه سال که از ریاست جمهوری حسن روحانی می گذرد او بارها ار روحانی حمایت کرد و حتی در یکی از آخرین اظهارنظرهای خود، روحانی را رییس جمهوری دو دوره ای معرفی کرد. آیت الله هاشمی، همچنین در گفت و گویی که چندی پیش از او منتشر شد به صراحت اعلام کرد که "حالا می توانم راحت بمیرم" و در عصر ۱۹ دی ماه، درست در شب درگذشت امیرکبیر، مردی که بیش از همه بزرگان ایران به او عشق می ورزید و کتابی با عنوان "امیرکبیر: قهرمان مبارزه با استعمار" درباره او نگاشته بود، جان به جان آفرین تسلیم کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵