کد مطلب: 93927
 
کارشناسان پاسخ می‌دهند:
استراتژی جدید ضدایرانی ترامپ، چه تأثیری بر بازار نفت خواهد داشت؟
 
سخنرانی ضدایرانی شب گذشته دونالد ترامپ در افزایش حدود ۱.۷ درصدی قیمت نفت در روز گذشته تأثیر داشت. با این حال کارشناسان عمدتاً بر این عقیده‌اند که بعید است اعلام استراتژی جدید دولت آمریکا در قبال ایران، تأثیر فوری‌ای بر بازار نفت داشته باشد. تبعات استراتژی جدید ضدبرجامی ترامپ برای بازار نفت چیست؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵
سخنرانی ضدایرانی شب گذشته دونالد ترامپ در افزایش حدود ۱.۷ درصدی قیمت نفت در روز گذشته تأثیر داشت. با این حال کارشناسان عمدتاً بر این عقیده‌اند که بعید است اعلام استراتژی جدید دولت آمریکا در قبال ایران، تأثیر فوری‌ای بر بازار نفت داشته باشد. تبعات استراتژی جدید ضدبرجامی ترامپ برای بازار نفت چیست؟
به گزارش نکونیوز، فیل فلین تحلیل‌گر ارشد گروه پرایس فیوچرز در شیکاگو در مورد واکنش بازار نفت به سخنرانی ترامپ گفت: بازار نفت پس از این که مشخص شد آمریکا قصد ندارد از توافق هسته‌ای خارج شود، آرام شد. در عوض، آن‌ها تصمیم‌گیری در مورد این موضوع را به آینده موکول کردند.
بنجامین سالیسبری تحلیل‌گر ارشد اف بی آر کاپیتال مارکتس در مورد استراتژی ضد ایرانی ترامپ به سی ان بی سی گفت: رئیس آمریکا این مسأله را به وضوح مشخص ساخت که او می‌خواهد فشارها بر ایران را افزایش دهد. بنابراین، حدوداً در اواسط سال آینده (۲۰۱۸) شما خواهید دید که توافق هسته‌ای رفته رفته در مسیر نابودی قرار خواهد گرفت و این مسأله تأثیر قابل توجهی بر عرضه نفت، خواهد داشت. درست در همان موقع، مازاد عرضه موجود در بازار نفت هم از بین رفته و عرضه محدودتر شده است.
از نظر سالیسبری در حال حاضر بازار نفت با مازاد عرضه روبرو است و خطری قیمت‌ها را تهدید نمی‌کند. با این حال، ریسک برهم خوردن توافق هسته‌ای درست در حالی عمل خواهد کرد که پیش از آن عرضه و تقاضا از ابتدای سال ۲۰۱۸ به توازن رسیده است. بنابراین، از نظر وی اقدامات ضدبرجامی ترامپ از اواسط سال آینده تأثیرات خود بر قیمت نفت را نشان خواهد داد.
هیلما کرافت رئیس موسسه تحقیقاتی آر بی سی گلوبال نیز گفته است مشخص نیست در دراز مدت توافق هسته‌ای پابرجا خواهد ماند یا خیر. یک تاریخ کلیدی دیگر در اواسط ژانویه است و در آن موقع ترامپ باید تصمیم بگیرد که به تعلیق تحریم‌ها ادامه می‌دهد یا خیر. اگر وی در آن زمان تحریم‌ها را تعلیق نکند، آمریکا از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد و این مرگ توافق خواهد بود.
کرافت گفته است که در صورتی که آمریکا مجدداً تحریم‌های نفتی ایران را اعمال کند بعید است که چین حاضر شود واردات نفت خود از ایران را کاهش دهد. وی گفته است که احتمال همکاری کره جنوبی و ژاپن نیز با آمریکا اندک است و حتی بعید است اروپایی‌ها نیز واردات نفت خود از ایران را متوقف کنند.
جیسون بورداف، مشاور باراک اوباما در کاخ سفید در امور انرژی پیشتر به فارین پالیسی گفته بود که ممکن است ترامپ شرایط را برای بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی مهیا کند، اما در صورتی که تحریم‌ها بازگردند، بعید است اثر سال ۲۰۱۲ را داشته باشند که در نتیجه آن، از صادرات نفت ایران، ۱ میلیون بشکه در روز کاسته شد.
ریچارد نفیو، کارشناس ارشد تحریم‌ها در تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا در دولت باراک اوباما، به فارین پالیسی گفته است که در سال ۲۰۱۲ این نکته کلیدی بود که ما برای کشورهای واردکننده نفت ایران روشن ساختیم که این تحریم‌ها موقتی هستند و روزی حذف خواهند شد و بدین ترتیب بود که آن‌ها همراهی کردند. با این حال، دولت ترامپ می‌خواهد رژیم تحریم‌ها را، بدون این که هدف دیپلماتیکی در ذهن داشته باشد، بازگرداند. این امر باعث می‌شود تا کشورهای مختلف از جمله متحدان آمریکا، تمایلی برای همراهی با ترامپ نداشته باشند.
تولید نفت ایران هم‌اکنون به حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز رسیده و صادرات نفت ایران نیز به میزان پیش از اعمال تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲، یعنی ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. کشورهایی که نفت ایران را وارد می‌کنند، نظیر چین، هند، کره جنوبی و کشورهای اروپایی، به واردات نفت از ایران وابستگی پیدا کرده‌اند و بعید از با دولت ترامپ که قصد دارد تحریم‌ها را بدون هدف دیپپلماتیک و برای همیشه بازگرداند، همراهی کنند. از سوی دیگر، اتحادیه اروپا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بارها پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کرده‌اند و هیچ مبنای حقوقی برای بازگشت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا وجود ندارد.
ماتیو رید، یک تحلیل‌گر حوزه انرژی مقیم در واشنگتن، به فارین پالیسی گفته است که ترامپ نمی‌تواند اوضاع را به سال ۲۰۱۲ بازگرداند. در آن سال‌ها، احمدی‌نژاد به انزوا بردن ایران را آسان کرده بود و اتحادیه اروپا، «دوست داشت [در زمین آمریکا] بازی کند». به اعتقاد رید، در صورتی که آمریکا از مشتریان نفت ایران بخواهد تا واردات خود از این کشور را کاهش دهند با مقاومت آن‌ها، خصوصاً از طرف متحدان آمریکا، روبرو خواهد شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵