کد مطلب: 95817
 
دو گزینه «شکایت از توتال» و «مسامحه با توتال»
شکاف کمیسیون انرژی مجلس و وزارت نفت بر سر قرارداد توتال
 
اظهارنظر جنجالی مدیرعامل توتال در مورد احتمال خروج از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به دلیل مواضع دولت ترامپ، باعث شده تا اولین نشانه‌های شکاف بین وزارت نفت و کمیسیون انرژی مجلس بر سر شیوه برخورد با این شرکت نفتی فرانسوی، ظاهر شود. قرار است سه‌شنبه هفته جاری (۳۰ آبان) بیژن زنگنه وزیر نفت برای توضیح در مورد اظهارات اخیر مدیرعامل توتال و شرایط اولین قرارداد IPC در کمیسیون انرژی مجلس حضور یابد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲
اظهارنظر جنجالی مدیرعامل توتال در مورد احتمال خروج از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به دلیل مواضع دولت ترامپ، باعث شده تا اولین نشانه‌های شکاف بین وزارت نفت و کمیسیون انرژی مجلس بر سر شیوه برخورد با این شرکت نفتی فرانسوی، ظاهر شود. قرار است سه‌شنبه هفته جاری (۳۰ آبان) بیژن زنگنه وزیر نفت برای توضیح در مورد اظهارات اخیر مدیرعامل توتال و شرایط اولین قرارداد IPC در کمیسیون انرژی مجلس حضور یابد.
به گزارش نکونیوز، فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، در واکنش به این اظهارت مدیرعامل توتال که گفته است این شرکت فرانسوی ممکن است در پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی تجدید نظر کند، گفته است: «ما از روز اول و حتی پیش از انعقاد قرارداد این دغدغه را داشتیم و نسبت به رفتار توتال با ایران و تجربه قراردادهای قبلی هشدار دادیم. وقتی این قرارداد منعقد شد، به نوعی تلاش کردیم به وزارت نفت و دست اندرکاران شرکت ملی نفت ایران، این هشدار را بدهیم که رفتار قبلی مدیران توتال بی اعتمادی نسبت به آنها را بیشتر کرده است. وقتی این قرارداد منعقد شده و در آن تاکید شده است که تحریم، جزو موارد «فورس ماژور» تلقی نمی شود، پس دلیلی ندارد این شرکت بخواهد به دلیل تحریم های جدید از ایفای تعهداتش سر باز بزند و پای کار نیاید.»
رئیس کمیسیون انرژی در مصاحبه با خبرگزاری مهر از احتمال شکایت از توتال به مجامع بین‌المللی حرف زده و گفته است: « باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که روش ها و مکانیزم هایی که در اختیار ماست و می توانیم به وسیله آنها برخورد کنیم، به کار بگیریم و وزارت نفت از همین حالا این آمادگی را داشته باشد که در صورت عهدشکنی توتال و انصرافش از اجرای قرارداد، موضوع را در محاکم بین المللی پیگیری کند.»
حسنوند در مصاحبه با «خانه ملت» گفته است که وزارت نفت در مقابل توتال مسامحه می‌کند. وی گفته: پیش ازاین اعلام کردیم که ایران باید پیش قدم شود و با طرح شکایت در مجامع بین المللی و داخلی، نسبت به دریافت خسارت ها اقدام کند اما وزارت نفت تا امروز مسامحه کاری می کند تا مشخص شود توتال تصمیم قطعی گرفته یا نه.
پاتریک پویانه مدیرعامل توتال هفته پیش در مصاحبه با "سی ان ان مانی" گفته بود: اگر توتال به «دلایل حقوقی» و به «تغییر رژیم تحریم‌های» ایران، نتواند قرارداد امضاء شده با ایران برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی را عملیاتی کند، در این پروژه «تجدیدنظر» خواهد کرد. پویانه عنوان کرده بود: اگر یک رژیم تحریمی در قبال ایران وجود داشته باشد، ما باید به دقت آن را در نظر بگیریم. ما در آمریکا کار می‌کنیم؛ دارایی‌هایی در آمریکا داریم و اخیراً صاحب دارایی‌های بیشتری نیز در آمریکا شده‌ایم.
مدیرعامل توتال در مورد شرایط پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفته بود: ما روی پروژه کار می‌کنیم، مناقصه‌ها را برگزار کرده‌ایم و باید قراردادها را تا ژانویه ببندیم. من امیدوارم که تا آن موقع کنگره آمریکا، پاسخی برای [درخواست‌های] ترامپ [در مورد توافق هسته‌ای] داشته باشد و رئیس جمهور آمریکا نیز باید تا آن زمان گواهی [مربوط به تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران] را تمدید کرده یا تمدید نکند.
حسنوند عملاً گفته است که توتال هنوز وارد فاز اجرایی قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نشده است. وی گفته است: فکر می کنم توتال به دنبال بهانه ای برای عدم حضور است و تا الان هم عملا وارد کار قرارداد نشده است؛ وقتی قرارداد امضا می شود وارد مراحل مختلف اجرایی می شود اما توتال هنوز وارد هیچ مرحله ای نشده است.

موضع متفاوت وزارت نفت و حضور زنگنه در کمیسیون انرژی
اظهارات رئیس کمیسیون انرژی مجلس نشان می‌دهد که وزارت نفت قائل به تأخیر توتال در اجرای پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی نیست. حسنوند از فراخواندن وزیر نفت به جلسه این کمیسیون در جلسه سه شنبه هفته آینده (۳۰ آبان ماه) خبر داد و گفت: در این جلسه درباره این قرارداد و اتفاقات احتمالی که در بیان مدیرعامل توتال و دیگر مدیران این شرکت به چشم می خورد، بحث خواهد شد و سوال می شود که تاکنون چه اقداماتی برای اجرای این قرارداد صورت گرفته است. در این جلسه، همچنین این مساله سوال خواهد شد که اگر توتال بخواهد زیر قرارداد بزند، با چه مکانیزمی شکایت خواهد شد.
این اظهارات حسنوند نشان می‌دهد که وزارت نفت همچنان به حفظ توتال در قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امیدوار است. رئیس کمیسیون انرژی مجلس صراحتاً از گزینه شکایت از توتال به مجامع بین‌المللی حرف زده است اما وزارت نفت در مقابل هنوز اعتقاد به صبر بیشتر برای شفاف‌تر شدن موضوع و «مسامحه با توتال» دارد. توتال احتمالاً تا ماه ژانویه کار جدیدی بر روی این قرارداد انجام نخواهد داد. در ماه ژانویه طبق قوانین داخلی آمریکا، دولت ترامپ باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد به تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران ادامه دهد یا خیر.

بیشتر بخوانید:
آیا توتال دوباره از پارس جنوبی خارج می‌شود؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵