۱
 
کد مطلب: 37857
 
به زودی،امضا قرارداد جذب اتان پارس جنوبی در پتروشیمی ها
 
پیش نویس نهایی قرارداد جذب اتان تولیدی در پالایشگاه های پارس جنوبی تهیه شده و بزودی به صورت رسمی امضا می شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۷
پیش نویس نهایی قرارداد جذب اتان تولیدی در پالایشگاه های پارس جنوبی تهیه شده و بزودی به صورت رسمی امضا می شود.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که در ٦ ماه نخست امسال برای استمرار و افزایش تولید محصولات پتروشیمی در کشور اقدامات زیادی همچون انجام هماهنگی تعمیر و توزیع اتیلن مورد نیاز واحدهای خط لوله اتیلن غرب انجام شده است، اظهار کرد: با توجه به این که تولید اتیلن در کشور کمتر از میزان مصرف این محصول است، از این رو برای فعالیت همه واحدهای پتروشیمی به صورت نرمال در طول سال بایستی تولید و مصرف این ماده مدیریت شود.

علی محمد بساق زاده از برگزاری جلسه های منظم راه اندازی واحدهای موجود در خط لوله اتیلن غرب خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی تا پایان امسال ٢ واحد پتروشیمی این خط لوله راه اندازی می شود.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: پیگیری و شرکت در جلسه های محصولات پتروشیمی موجود در بازار با هدف مدیریت تولید و گریدها یکی دیگر از اقدامهای موثر انجام شده طی ماه های اخیر توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده است.

افزایش ٢٠ درصدی مصرف پروپیلن در زنجیره تولیدی صنایع پتروشیمی

بساق زاده از افزایش مصرف ٢٠ درصدی پروپیلن در زنجیره تولیدی صنایع پتروشیمی کشور طی ٦ ماه گذشته خبر داد و گفت: طی مدت زمان یاد شده با تدوین برنامه دریافت پروپیلن تولیدی در پالایشگاه شازند امام خمینی (ره) مصرف این ماده برای تولید محصولات پایین دستی با ارزش افزوده بالا در بازار ٢٠ تا ٣٠ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: با جذب پروپیلن تولیدی در پالایشگاه آبادان شرایط مصرف این ماده در زنجیره پتروشیمی کشور افزایش قابل توجه ای خواهد یافت.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به تلاش این شرکت برای شتاب در پروژه های ان جی ال کشور گفت: تخصیص پروژه های ان جی ال به عنوان تامین کنندگان خوراک می تواند منجر به انتقال درآمد بخش پایین دستی به بالادستی شود.

به گزارش خبرنگار شانا، طی ٦ ماهه نخست امسال صادرات محصولات پتروشیمی کشور از نظر مقدار و ارزش به ترتیب ١٤ و ٧ درصد بوده است، این افزایش تولید به دلیل افزایش خوراک در بخشهای ال پی جی، متانول و ام ای جی بوده است.

در ٢٥ سال گذشته ارزش کل فروش محصولات ٣٦ برابر شده است که بخش عمده‌ای از این دستاورد با استفاده از پیشرفتهای علمی داخلی و تلاش متخصصان ایرانی در طراحی و اجرا و ساخت تجهیزات بدست آمده و همه این دستاوردها در شرایطی حاصل شده که کشور و صنعت پتروشیمی با تحریم تحمیلی برخی کشورها روبرو بوده است.

در پایان سال ٢٠١٣ صنایع پتروشیمی ایران توانسته است در مجموع ١٢,٨ میلیون تن به ارزش ٩.٩ میلیارد دلار به بازارهای جهانی صادر کند و ١٤.٥ میلیون تن نیز در بازار داخلی عرضه کند.

هم اکنون ۴۵ واحد تولیدی با ظرفیت حدود ۶۰ میلیون تن سهم ۳۶ درصدی از کل صادرات غیرنفتی و ۴۵ درصدی صنعتی کشور را به خود تخصیص داده، بطوری که صادرات محصولات پتروشیمی ایران در سال ۱۳۹۱ به ارزش ۱۲ میلیارد دلار بوده است.
Share/Save/Bookmark


محمد
۱۳۹۳-۰۸-۱۰ ۲۳:۱۹:۳۸

عصر شنبه قرارداد اتان با شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی و شرکت های مصرف کننده اتان منعقد شد و لازم به توضیح است که این قرارداد فقط موجب شفافیت روابط طرفین میشود و از لحاظ حقوقی حائز اهمیت است و به هیچ عنوان تغییری در میزان اتان دریافتی نخواهد داشت .
ثانیا مواردی که جناب مهندس بساق زاده به عنوان هماهنگی در میزان توزیع اتیلن و دیگر محصولات پتروشیمی از آن یاد کرده نه تنها اثری مثبت در صنعت نخواهد داشت بلکه مانع اجرای کامل اصل 44 نیز می باشد . آنچه با افتخار به عنوان عملکرد مدیریت تولید ازآن یاد شده است ، با توجه به ابزارهای حاکمیتی ایشان ، چندان کار دشواری نیست و بسیار پیش پا افتاده است و بسیار قشنگ تر و بهتر آن است که شرکت ها در فضای کاملا رقابتی با استفاده از هنر مدیریت و مزیت های رقابتی خود آن را انجام دهند و از این طریق باعث رونق و شکوفایی صنعت پتروشیمی گردند .
تا جایی که دخالت های دولت و نهادهای حاکمیتی وجود داشته باشد ، رقابت شکل نخواهد گرفت . خواهشمندیم بدون احساسات و با منطق و عقل سلیم به این موضوعات نگریسته شود .
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵