کد مطلب: 103675
 
اون ۱ - ترامپ ۰
 
"نشست اخیر میان رهبران آمریکا و کره‌شمالی موجب شد تا ناظران، کارشناسان و دولت‌ها سخت در فکر فرو رفته و به دنبال حقایق پشت پرده باشند."
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۸
"نشست اخیر میان رهبران آمریکا و کره‌شمالی موجب شد تا ناظران، کارشناسان و دولت‌ها سخت در فکر فرو رفته و به دنبال حقایق پشت پرده باشند."

به گزارش ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی نوشته است: سندی که به امضای رهبران دو کشور رسید و پس از نشست ۱۲ ژوئن سنگاپور منتشر شد، برای ناظران از آن نظر جالب توجه است که فاقد موارد اساسی و جزئیاتی از جمله سازش‌های جمهوری دموکراتیک خلق کره است.

گرچه طرفین به "ایجاد نظام صلح پایدار و همیشگی در شبه جزیره کره" متعهد شدند و این تعهد با وعده‌های "تضمین‌های امنیتی" ترامپ به پیونگ‌یانگ پر رنگ شد، حقایق برای پشتیبانی از این اعلامیه‌های بی‌معنا تقریبا وجود خارجی ندارد.

کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی درباره "تعهد قاطع و غیر متزلزل" برای امحای کامل تسلیحات هسته‌ای در شبه جزیره کره سخن گفت اما هیچگونه جدول زمانی ارائه نکرد و جزئیات اینکه چطور خلع سلاح راستی‌آزمایی خواهد شد، در دسترس نیست.

گفتنی است، توضیح دقیق خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره که ظاهرا شامل کره‌شمالی و کره‌جنوبی می‌شود، ارائه نشده است. در گذشته پیشنهادات پیونگ‌یانگ برای خلع سلاح نه تنها شامل درخواست از سئول برای انجام اقدامی مشابه بود، بلکه خروج کامل تمام نیروهای ارتش آمریکا از این شبه جزیره را شامل می‌شد. طبق گزارش‌ها، هیچ نشانه‌ای مبنی بر تغییر این سیاست مشاهده نمی‌شود. بسیاری معتقدند که نشست مذکور دستاورد چندانی نداشته است.

یوئیچی فوناباشی، سردبیر سابق روزنامه آساهی شیمبون معتقد است: اگر هیلاری کلینتون رئیس‌جمهوری ایالات متحده بود و به چنین توافقی می‌رسید، آن وقت دونالد ترامپ بابت این خلع سلاح هسته‌ای "جعلی" او را هدف حمله قرار می‌داد. واژه "خلع سلاح هسته‌ای" بسیار اغفال‌کننده است و اصلا معنایی ندارد.

در حالی که ده‌ها قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کیم و رژیم سرکوبگر آن صادر شده است، کاخ سفید ترامپ همچنین از ایده حضور رهبر کره‌شمالی در نشست مجمع عمومی در نیویورک در اواخر امسال سخن به میان آورد. ترامپ همچنین از احتمال میزبانی از کیم در کاخ سفید در آینده‌ای نزدیک صحبت کرده است.

اما برای متحدان آمریکا، نگران ‌کننده‌ترین جنبه نتیجه این نشست می‌تواند جمع‌آوری تجهیزات و نیروهای آمریکایی در این منطقه باشد. ترامپ همچنین با "بسیار تحریک‌آمیز" خواندن مانورهای نظامی آمریکا – کره‌جنوبی موجب شگفتی ناظران، متحدان و حتی اعضای کابینه خودش شد. رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین حین مذاکرات، تمرین‌های آموزشی نظامی در آسیا میان آمریکا و متحدانش را "نامناسب" توصیف کرد. چنین سخنانی فورا چراغ هشدار را در توکیو و سئول که پیشتر از این بابت ابراز نگرانی کرده بودند، روشن کرد.

ناظران تاکید دارند اظهارات ظاهرا بداهه ترامپ درباره میراث مانورهای نظامی میان واشنگتن و سئول غیر ضروری است و به صورت بالقوه آسیب‌رسان است. یانکا اورتل، کارشناس حوزه امنیت شرق آسیا در بنیاد مارشال آلمان می‌گوید: بدون اظهارنظر درباره رزمایش مشترک، ترامپ می‌توانست آن را به عنوان یک موفقیت سیاسی جا بزند اما دوری از متحدان بدین شکل، آسیب‌های جدی به آمریکا وارد می‌کند. این همچنین هدیه‌ای بزرگ به چین به حساب می‌آید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵