کد مطلب: 78177
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشته
استقبال از کریسمس با احساسی مثبت
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت قیمت‌های نسبتاً با ثباتی را پشت سر گذاشت. برنت تقریباً در محدوده ۵۵ دلار به ازای هر بشکه به ثبات رسیده است و بازار در حالی به استقبال کریسمس و تعطیلات سال نو میلادی می‌رود که نسبتاً به یک سال پیش چهره متفاوتی از خود به نمایش گذاشته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت قیمت‌های نسبتاً با ثباتی را پشت سر گذاشت. برنت تقریباً در محدوده ۵۵ دلار به ازای هر بشکه به ثبات رسیده است و بازار در حالی به استقبال کریسمس و تعطیلات سال نو میلادی می‌رود که نسبتاً به یک سال پیش چهره متفاوتی از خود به نمایش گذاشته است.
به گزارش نکونیوز، در آستانه کریسمس قیمت نفت برنت در محدوده ۵۵ دلاری و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در محدوده ۵۳ دلاری به ثبات رسیده است. نسبت به یک سال گذشته، قیمت نفت برنت بیش از ۴۵ درصد افزایش یافته است. این امر نشان‌دهنده آن است که وضعیت بازار نفت در ابتدای سال ۲۰۱۷ بسیار بهتر از ابتدای سال ۲۰۱۶ خواهد بود. سال ۲۰۱۶ قیمت نفت خام برنت حتی تا ۲۷ دلار به ازای هر بشکه نیز سقوط کرد.
در هفته گذشته کشورهای طرف توافق نفتی (کشورهای عضو اوپک و ۱۱ کشور خارج از اوپک که با اعضای این سازمان بر سر کاهش سطح تولید نفت به توافق رسیدند) عمدتاً احساسات مثبت به بازار نفت تزریق کردند. پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که این کشور تولید نفت خود را کاهش خواهد داد و با اوپک برای ایجاد ثبات در بازار نفت همکاری خواهد کرد.
خالد الفالح وزیر انرژی عربستان نیز گفت اطمینان دارد با توافق نفتی صورت گرفته، عرضه نفت به بازارها کاهش خواهد یافت. الفالح گفت که قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ بهبود خواهد یافت. از نظر وزیر انرژی عربستان، قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ در جایی بین قیمت‌های ۵۰ تا ۱۰۰ دلاری به تعادل می‌رسد. گرچه این محدوده هنوز بسیار گسترده است و دید خاصی به فعالان بازار و تحلیل‌گران اضافه نمی‌کند، اما اظهار آن از طرف وزیر انرژی عربستان حاکی از این است که بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت بر سر «مداخله در بازار» برای افزایش قیمت نفت، توافق دارند.
عربستان سعودی انتظار دارد که درآمدهای نفتی‌اش در سال آینده میلادی ۴۶ درصد رشد داشته باشد و به ۱۲۸ میلیارد دلار در سال برسد.
وزارت دارایی عربستان قیمت ۵۵ دلاری را برای بودجه سال آتی خود در نظر گرفته است. به گزارش العربیه، سعودی‌ها انتظار دارند که قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ نیز به ۶۱ دلار به ازای هر بشکه برسد.
در هفته گذشته، وزیر نفت عراق نیز گفت که اکثر شرکت‌ها نفتی بین‌المللی در عراق تولید نفت خود را برای همراهی با توافق اوپک کاهش خواهند داد. وی گفت که اقلیم خودمختار کردستان عراق نیز در طرح کاهش تولید مشارکت خواهد کرد و تولید خود را کاهش خواهد داد. ۱۲ درصد تولید نفت عراق، در اقلیم کردستان این کشور صورت می‌گیرد.
قیمت نفت در حال حاضر در محدوده‌ای نزدیک به بالاترین قیمت در ۱۷ ماه گذشته مبادله می‌شود و این امر شرکت‌های فعال در صنعت نفت شیل آمریکا را نیز امیدوار کرده است.
در هفته گذشته به تعداد دکل‌ها حفاری فعال در آمریکا ۱۳ عدد اضافه شد. این هشتمین هفته متوالی است که به تعداد دکل‌های حفاری فعال در آمریکا افزوده می‌شود. در حال حاضر ۵۲۳ دکل نفتی فعال در صنعت نفت آمریکا وجود دارد.
تعداد دکل‌های حفاری فعال در آمریکا در ۲۷ مه ۲۰۱۶ به پایین‌ترین میزان در ۷ سال گذشته رسیده بود. از آن زمان تاکنون شرکت‌های حفاری آمریکا، ۲۰۷ دکل به دکل‌های فعال نفتی اضافه کرده‌اند که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.
نفت برنت آخرین روز کاری هفته گذشته را در قیمت ۵۵ دلار و ۷ سنت به ازای هر بشکه به پایان رساند. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در هفته گذشته کار خود را با قیمت ۵۳ دلار به ازای هر بشکه به پایان برد.
در پایان سال ۲۰۱۶ چهره متفاوتی از بازار نفت را شاهدیم. امید در این بازار به نوعی موج می‌زند و اکثر شرکت‌های مشاوره انرژی و بانک‌های سرمایه‌گذاری انتظار دارند که قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ در ۵۵ دلار به ازای هر بشکه تثبیت شود و در اواخر ۲۰۱۷ حتی به ۶۰ دلار به ازای هر بشکه نیز برسد.
کاهش حدوداً روزانه ۱.۸ میلیون بشکه‌ای تولید نفت توسط اوپک و غیراوپک احتمالاً باعث خواهد شد تا دوره مازاد عرضه موجود در بازار نفت به پایان برسد و این آغاز دوره احیای قیمت نفت خواهد بود. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵