کد مطلب: 71417
 
نفت در هفته ای که گذشت
از انتصابات تا تجمعات
 
هفته ای که گذشت، هفته ای پر کش و قوس برای صنعت نفت بود؛ از انتصابات مهم نفتی گرفته تا تجمعات دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در مقابل مجلس و البته حضور وزیر نفت در کمیسیون انرژی مجلس.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۰
هفته ای که گذشت، هفته ای پر کش و قوس برای صنعت نفت بود؛ از انتصابات مهم نفتی گرفته تا تجمعات دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در مقابل مجلس و البته حضور وزیر نفت در کمیسیون انرژی مجلس.
به گزارش نکونیوز، هفته ای که گذشت جمعی از فارغ التحصیلان و دانشجویان صنعت نفت در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند تا خواسته های خود را این بار به گوش نمایندگان مجلس برسانند. پیش از این آنها دو بار در دی ماه سال گذشته و اردیبهشت امسال در مقابل وزارت نفت تجمع کرده بودند که به نتیجه ای نرسیدند و این بار نه تنها محل تجمع اعتراضی خود را تغییر دادند، بلکه آن را تا پایان هفته تداوم بخشیدند تا به خواسته های خود برسند؛ هر چند که کسی آنها را راضی نکرد.
ماجرا از آنجا آغاز شد که سال گذشته وزارت نفت اعلام کرد برای استخدام در این وزارتخانه، فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت اولویتی نسبت به فارغ التحصیلان دانشگاههای دیگر ندارند و این درحالی بود که اغلب دانشجویان این دانشگاه، صرفا به امید امتیازاتی همچون استخدام، تحصیل در این دانشگاه را انتخاب کرده بودند. در نخستین روز تجمع آنها در مقابل مجلس در هفته ای که گذشت، تعدادی از نمایندگان در جمع آنها حاضر شدند که منجر به تذکر کتبی ۱۹ نماینده به وزیر نفت شد. اما از آنجا که قولی به آنها داده نشد تجمعات خود را در روزهای بعد هم ادامه دادند.
بیژن زنگنه روز سه شنبه در کمیسیون انرژی مجلس در خصوص تعیین و تکلیف وضعیت فارغ التحصیلان دانشکده صنعت نفت گفت: وزارت نفت مقررات و دستورالعمل هایی برای جذب فارغ التحصیلان دانشکده صنعت نفت دارد، که بر همین اساس تعدادی از فارغ التحصیلان ممتاز دانشکده صنعت نفت استخدام می شوند و وزارت نفت مقررات در این زمینه را رعایت کرده و براساس آن عمل می کند.
اما این موضع زنگنه چون فقط برخی دانشجویان را در بر می گرفت پایان کار نبود و روز چهارشنبه هم ولی داداشی عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، در اخطاری مستند به اصل ۱۶۷ قانون اساسی، در مجلس گفت: متأسفانه وزارت نفت به تعهدش برای استخدام دانشجویان صنعت نفت عمل نکرده. این در حالی است که وزارت نفت با همکاری سازمان سنجش در دفترچه‌های آزمون سراسری آورده که هر کس از دانشجویان صنعت نفت رتبه الف را داشته باشد بورسیه می‌شود و وزارت نفت نیز تعهد کرده که این افراد را استخدام کند اما این اتفاق نمی‌افتد.
انتصابات نفتی در سال آخر
انتصابات در نفت با تغییر دو معاون وزیر در اواخر سال گذشته و اوایل امسال آغاز شد و مرضیه شاهدایی و علی کاردر به عنوان مدیران عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت ملی نفت منصوب شدند. هفته ای که گذشت شرکت نفت شاهد انتصاباتی بود که نشان می دهد وزارت نفت در سال آخر دولت فعلی در صدد به سرانجام رساندن کارهای نیمه کاره با در نظر گرفتن برخی اولویت هاست. ابتدا روز یکشنبه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حکمی، محمد مصطفوی را به عنوان مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار این شرکت منصوب کرد. او مدیری بسیار جوان است که سابقه چندانی هم در نفت ندارد و به همین دلیل مواضع متناقضی در مورد انتصاب او ایجاد شد. از طرفی برخی از جوانی وی استقبال کرده و از طرف دیگر برخی او را برای این مسوولیت، ناآشنا با نفت ارزیابی کردند. ساعاتی بعد حکم مهمتری زده شد و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حکمی، "نظر به پیشنهاد معاون محترم تولید" حمید بورد را که سابقه مدیریت در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت عملیات اکتشاف نفت را داشت به عنوان مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران منصوب کرد. یک روز بعد نوبت به مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش دولت قبل رسید که با حکم کاردر به عنوان مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) منصوب شد. بدین ترتیب روزهای پرکار نفت در سال پایانی دولت وارد فاز تازه ای شد تا وزارت نفت که همچنان امیدوار به ابلاغ الگوی جدید قراردادهای نفتی است، تلاش خود را برای افزایش تولید افزایش دهد.
بنزین تک نرخی می‌ماند
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از مصوبه این کمیسیون برای حذف کارت سوخت و تک نرخی ماندن بنزین در جلسه صبح سه‌شنبه خبر داد تا در صورت تصویب آن در صحن علنی مجلس، شاهد حذف کارت سوخت برای بنزین و تک نرخی شدن بنزین و پایان مناقشه بر سر این موضوع باشیم. محمدمهدی مفتح گفت: در جریان بررسی جزئیات لایحه اصلاح بودجه ۹۵ در کمیسیون برنامه و بودجه بند «ب» و «ج» تبصره ۱۴ قانون بودجه در مورد کارت سوخت، پلکانی شدن قیمت بنزین و جرم‌انگاری برای دریافت یارانه از سوی کسانی که مشمول دریافت نیستند از متن قانون بودجه ۹۵ حذف شد.
دو برج جدید، جایگزین برج سوخته پتروشیمی بوعلی
مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس روز سه شنبه در جمع خبرنگاران حضور یافت و با اعلام ازسرگیری فعالیت پتروشیمی حادثه دیده بوعلی به استثنای واحد آسیب‌دیده، اعلام کرد که همزمان با نصب دو برج جدید در واحد پارازایلین مجتمع پتروشیمی بوعلی، تولید در این واحد تا سال آینده از سر گرفته می شود. عادل نژادسلیم گفت که برج نفتای آسیب‌دیده تعمیر نمی‌شود و بزودی دو برج جدید با ارتفاع ۶۰ متری با بهره گیری از جدید ترین فناوری های روز جهان در بخش آسیب دیده پتروشیمی بوعلی نصب و جایگزین برج آسیب دیده خواهد شد. وی افزود: برای تعمیر و راه اندازی بخش آسیب دیده ریسک نمی کنیم و تا یکسال آینده با استفاده از دانش و فناوری روز جهان این واحد به مدار تولید بازخواهد گشت. نژاد سلیم ادامه داد: واحد پارازیلین سود آور نیست اما برای تامین نیاز داخل اقدام به بازسازی کامل خواهیم کرد و این واحد را حفظ خواهیم کرد.
زنگنه در کمیسیون انرژی
در همان ساعاتی که کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تک نرخی شدن بنزین را تصویب کرد و مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس درباره وضعیت پتروشیمی بوعلی برای خبرنگاران صحبت می کرد، بیژن زنگنه به کمیسیون انرژی مجلس رفته بود تا هم درباره حوادث اخیر در صنعت نفت و بویژه پتروشیمی پاسخگو باشد و هم موارد دیگری را پاسخ دهد. به گفته یکی از نمایندگان، زنگنه در این جلسه از تولید ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای نفت خام خبر داد و با اشاره به برنامه پنج ساله وزارت نفت مبنی بر افزایش تولید نفت خام به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز اظهار کرد وزارت نفت سعی دارد تولید نفت خود را در طول ۵ سال آینده افزایش دهد. به گفته وی سال گذشته ۳۹ هزار و ۷۶۱ میلیارد تومان از منابع نفت به خزانه دولت بابت پرداخت یارانه نقدی واریز شد و وزیر نفت همچنان معتقد است که با این ارقام می‌شد بخشی از مشکلات صنعت نفت را برطرف کرد. زنگنه همچنین گفته که برجام توانسته تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت را که توقیف شده بود آزاد کند و در نقل و انتقالات نفت و پول فروش نفت نیز تسهیلاتی ایجاد شده به طوریکه در زمان تحریم‌ها ۲۲ درصد از ارزش پول فروش نفت فقط بابت انتقال آن پرداخت می‌شد.
غرامت نفتی ایران از اسراییل
دادگاه عالی سویس روز پنج‌شنبه حکم خود را در حمایت از ایران در مورد مناقشه نفتی قدیمی با اسراییل صادر کرد. بر اساس این حکم، به دلیل اختلاف دو طرف در مورد خط لوله نفتی ایران و اسراییل که پیش از انقلاب اسلامی ساخته شده بود، اسراییل باید ۱.۱ میلیارد دلار همراه با سودش در دهه‌های گذشته را به ایران پرداخت کند. بنابراین حکم، اسراییل هم‌چنین باید ۴۵۰ هزار فرانک سوییس (۴۶۱ هزار و ۳۰۲ دلار) بابت هزینه‌های دادگاه و حق‌الزحمه وکلا به ایران پرداخت کند. این در حالی است که با توجه به محدودیت‌های قانون «تجارت با دشمن» اسراییل، هنوز مشخص نیست که این رژیم این پول را به ایران پرداخت کند.
گازرسانی به روش CNG
آیین افتتاح پروژه گازرسانی به روش گازرسانی CNG در شهر بیدروبه روز پنجشنبه انجام شد تا شهر بیدروبه استان خوزستان، نخستین شهری باشد که این طرح در آن اجرایی شده است. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در آیین افتتاح این پروژه گفت: با استفاده از روش گازرسانی CNG، منطقه بیدروبه دو سال زودتر از موعد مقرر از نعمت گاز بهره مند شد و تا زمانی که پروژه خط ششم سراسری به این منطقه و سایر مناطق صعب العبور استان خوزستان وصل شود، از این روش به آن ها گازرسانی می شود. وی افزود: پروژه گازرسانی به روش گاز فشرده CNG در دستور کار است و پروژه های شهرهای نائین، خور و بیابانک اصفهان در آینده نزدیک کلنگ زنی خواهد شد. در شمال نیز پروژه هایی را به پیمانکار سپرده ایم که گاز را از ایرانشهر می گیرد و به نیروگاه چابهار منتقل می کند. همچنین در لاهیجان این کار را انجام می دهیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵