کد مطلب: 55497
 
راه‌اندازی ۵ فاز جدید در منطقه پارس جنوبی تا سال ۹۵
 
جانشین مدیرعامل در تأسیسات فراساحلی طرح‌های پارس جنوبی از راه‌اندازی پنج فاز جدید در منطقه پارس جنوبی تا سال ۹۵ خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۲
جانشین مدیرعامل در تأسیسات فراساحلی طرح‌های پارس جنوبی از راه‌اندازی پنج فاز جدید در منطقه پارس جنوبی تا سال ۹۵ خبر داد.

 
 ایرج علیخانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اکنون ۱۷ سال است که از تأسیس منطقه پارس جنوبی می‌گذرد و این کار در شرایط دشوار تحریم‌ها و نبود سرمایه‌گذار، آغاز شد و این صنعت را در این مدت به میزان قابل‌توجهی توسعه بخشیدیم.

 
جانشین مدیرعامل در تأسیسات فراساحلی طرح‌های پارس جنوبی با بیان اینکه این مجموعه صنعتی دارای ۱۰ فاز پالایشگاهی است و ۵۰ درصد گاز کشور را تأمین می‌کند، از وارد چرخه تولید شدن، پنج فاز دیگر تا پایان سال ۹۵ خبر داد.

 
وی افزود: توسعه این فازها پالایشگاهی منطقه ویژه پارس جنوبی را در دستور کار خود داریم و فاز ۱۲، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ تا پایان امسال و ظرف سال ۹۵ در چرخه تولید قرار خواهند گرفت.

 
علیخانی بیان کرد: این فازها در سال ۹۵ با سرمایه‌گذاری‌های آینده راه‌اندازی خواهند شد و در شرایط فعلی، جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی فراورده‌های نفتی در حال بررسی شرایط سرمایه‌گذاری هستند تا جذابیت لازم برای سرمایه‌گذاری ایجاد شود.

 
 وی، هزینه کرد در راستای تولید را از اهداف این شرکت برشمرد و بر لزوم ایجاد اشتغال برای جوانان به‌ویژه قشر تحصیل‌کرده برای پیشگیری از بروز بحران تأکید کرد.

 
جانشین مدیرعامل در تأسیسات فراساحلی طرح‌های پارس جنوبی، تجربه موفق منطقه ویژه اقتصادی پاریس جنوبی را در راستای توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی یادآور شد و اظهار کرد: این شرایط در منطقه ویژه اقتصادی پارس وجود دارد و با توجه به داشتن صنعت پلیمری و پنج بندر فعال در زمینه صادرات گاز، سودآوری بیشتر برای کشور را نوید می‌دهیم.

 
لزوم داشتن طرح جامع و کلان برای مناطق آزاد

 
علیخانی در ادامه به ارائه دو پیشنهاد به دبیرخانه مناطق آزاد برای توسعه این مناطق و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر در کشور پرداخت و عنوان کرد: داشتن طرح جامع به‌گونه‌ای که به بررسی آمایش سرزمین بپردازد، نخستین پیشنهاد به دبیرخانه مناطق آزاد کشور است.

 
وی تصریح کرد: اگر طرحی جامع وجود داشته باشد در سرمایه‌گذار جذابیت ایجاد می‌شود و اگر طرحی کلان برای کل کشور تهیه شود، موقعیت فعلی و هدف نهایی نیز تعیین خواهد شد.

 
جانشین مدیرعامل در تأسیسات فراساحلی طرح‌های پارس جنوبی به موقعیت جغرافیایی و هم‌مرز بودن با کشورهای مختلف اشاره کرد و متذکر شد: می‌توان از همسایگی با این کشورها نهایت بهره را برد و با توجه به حجم عظیم کالاهای جابه‌جا شده از طریق ایران به سایر کشورها و با فراهم کردن سازوکارهای جابه‌جایی این کالاها از مرزهای مختلف و دریاها و توسعه صنایع دریایی، سودآوری بالایی برای کشور ایجاد کرد.

 
علیخانی، توسعه و استفاده بیشتر از راه‌های ارتباطی را به‌عنوان پیشنهاد دوم خود مطرح کرد و گفت: راه‌های ارتباطی مختلف پیشرفت‌های بسیاری داشته‌ایم و از شمال به جنوب کشور راه‌های ارتباطی خوبی وجود دارد اما این راه‌ها در ناحیه شرق و غرب به‌گونه‌ای مطلوب ایجاد نشده‌اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵