کد مطلب: 50447
 
لوله گذاری دریایی فاز های 20 و 21
 
سرپرست طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی گفت: به دنبال قرار گرفتن طرح توسعه فازهای 20 و 21 میدان مشترک پارس جنوبی در شمار طرح های دارای اولویت بهره برداری در سال جاری، مراحل اصلی لوله گذاری دریایی این پروژه با حضور شرکت های ایرانی آغاز شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۸
سرپرست طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی گفت: به دنبال قرار گرفتن طرح توسعه فازهای 20 و 21 میدان مشترک پارس جنوبی در شمار طرح های دارای اولویت بهره برداری در سال جاری، مراحل اصلی لوله گذاری دریایی این پروژه با حضور شرکت های ایرانی آغاز شد.
به گزارش ایرنا، علیرضا عبادی با تشریح آخرین وضعیت توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی، اظهار داشت: در طرح توسعه فازهای 20 و 21 دو رشته خط لوله مستقل هر یک به طول 105 کیلومتر احداث خواهد شد که امکان انتقال و شیرین سازی گاز استخراجی از مخزن این میدان مشترک در حوزه خلیج فارس را به پالایشگاه واقع در بخش خشکی عسلویه فراهم خواهد کرد.

سرپرست طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی با اشاره به انجام تمهیدات فنی و پشتیبانی های لازم برای اجرای سریع این عملیات دریایی، افزود: تاکنون بیش از 40 کیلومتر لوله گذاری دریایی در فاز 21 پارس جنوبی صورت گرفته که در این میان برای نخستین بار، دستیابی به رکورد نصب و اجرای 171 شاخه لوله زیردریایی در یک روز حاصل شده است.

وی تصریح کرد: بخشهایی از مراحل لوله گذاری فاز 20 پارس جنوبی نیز پیش از این اجرا شده که بر مبنای طراحی زمان بندی اجرای طرح، این بخش از حوزه فراساحل نیز پس از اتمام عملیات در فاز 21 از سوی شرکتهای ایرانی به اجرا خواهد رسید.

به گفته عبادی، با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در تجهیز کالاها و آمادگی لازم در اجرای عملیات از سوی تیم های عملیاتی و پیمانکاران حوزه فراساحل، پیشرفت مطلوبی در اجرای مستمر این بخش از عملیات دریایی وجود دارد.

سرپرست طرح توسعه فازهای 20 و 21 درباره سکوهای دریایی این فاز نیز گفت: مطابق برنامه ریزی های انجام شده، ساخت دو سکوی تولیدی این پروژه گازی تا مهرماه سال جاری با اتمام می رسد که در مرحله نخست، حمل و نصب سازه دریایی فاز 21 در دستور کار عملیاتی قرار دارد.

شرکت نفت وگاز پارس که مسوولیت توسعه فازهای پارس جنوبی را برعهده دارد، اعلام کرد: هدف از توسعه این فازهای 20 و 21 روزانه 50 میلیون مترمکعب گازتصفیه شده برای مصارف داخلی، بازیافت سالیانه یک میلیون تن گازاتان قابل مصرف در صنایع پتروشیمی، بازیافت سالیانه 1.05 میلیون تن گاز مایع مرغوب جهت صادرات، تولید روزانه 75000 بشکه میعانات گازی گوگردزدایی شده و تثبیت شده جهت صادرات و بازیافت روزانه 400 تن گوگرد جهت صادرات است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵