داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 104575
 
تعرفه‌های جدید در راه است
 
جنگ تجاری آمریکا علیه چین با اقدام متقابل چینی‌ها وارد دور جدیدی شد و رسماً تقابل دو کشور در موضوع تجارت کلید خورد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
جنگ تجاری آمریکا علیه چین با اقدام متقابل چینی‌ها وارد دور جدیدی شد و رسماً تقابل دو کشور در موضوع تجارت کلید خورد.
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی؛ روز گذشته دولت آمریکا اعمال تعرفه بر واردات ۳۴ میلیارد دلار کالا از چین را به طور رسمی آغاز کرد. چینی‌ها نیز به فاصله چند ساعت از طرح خود برای اقدام مشابه و متقابل علیه آمریکا رونمایی کرد.

لو کانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این‌باره گفت: پس از آنکه آمریکا اعمال تعرفه‌های جدید علیه کالاهای چینی را آغاز کرد چین نیز به سرعت اقدام مشابهی را درباره کالاهای آمریکایی اجرایی کرد.

پیش‌تر وزارت بازرگانی چین گفته بود که این کشور راهی بجز مقابله با آمریکا در زمانی که این کشور بزرگترین جنگ تجاری در تاریخ جهان علیه چین آغاز کرده است، ندارد. پکن همچنین واشنگتن را به نقض قوانین تجاری سازمان تجارت جهانی متهم کرده است.

وزارت بازرگانی چین روز گذشته گفت این تعرفه‌ها که از سوی آمریکا اعمال شده است ناقض قوانین سازمان تجارت جهانی است و به نوعی قلدری تجاری محسوب می‌شود که تهدید جدی علیه امنیت صنعت جهانی و زنجیره عرضه هستند.

به علاوه این اقدام آمریکا بهبود اوضاع اقتصاد جهانی را تحت تاثیر منفی قرار داده و به آشفتگی در بازارهای جهانی و آسیب به مصرف کنندگان، شرکت‌ها و شرکت‌های چند ملیتی منجر خواهد شد.

در بیانیه این وزارتخانه چینی آمده است این اقدامات به جای آنکه به نفع مردم و شرکت‌های آمریکایی تمام شوند نتیجه عکس داشته و به آنها آسیب وارد خواهند کرد. آمریکا برای ۸۱۸ کالای چینی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار تعرفه وارداتی اعمال کرده است. این نخستین اقدام عملی در راستای تهدیدات ارائه شده از سوی دولت ترامپ است که اعلام کرد برای واردات ۴۵۰ میلیارد دلار کالا از چین تعرفه گمرکی اعمال خواهند کرد.

روز پنج‌شنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد طی دو هفته آینده طرح اعمال تعرفه وارداتی بر ۱۶ میلیارد دلار دیگر کالای چینی اجرایی خواهد شد.

وی گفت: در صورتی که چین این اقدام را تلاطفی کند آمریکا آماده است تا برای واردات ۲۰۰ میلیارد دلار و سپس ۳۰۰ میلیارد دلار کالای دیگر از چین، تعرفه اعمال کند.

در صورتی که تهدید ترامپ عملی شود آمریکا برای واردات ۵۵۰ میلیارد دلار کالا از چین تعرفه اعمال خواهد کرد که از مجموع ۵۰۶ میلیارد دلار کالایی که سال گذشته چین به آمریکا صادر کرد نیز بیشتر خواهد شد.

چین ساعاتی پیش طرح اعمال تعرفه ۲۵ درصدی برای کالاهای آمریکایی از جمله خودرو و محصولات کشاورزی را به طور رسمی آغاز کرد.

وزارت بازرگانی چین همچنین گفت: چین قول داده بود که اولین گلوله را شلیک نکند اما برای دفاع از منافع ملی و منافع مردم این کشور راهی بجز اقدام متقابل علیه آمریکا ندارد.

آمریکا نخستین بار چند هفته پیش با اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از چین و دیگر کشورها از جمله اتحادیه اروپا، باعث شد تا این کشورها به شدت نسبت به این اقدام واکنش نشان داده و برخی از آنها از جمله چین و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین روسیه شکایت خود از آمریکا درباره این اقدام را به سازمان تجارت جهانی ارائه دهند.

اتحادیه اروپا بارها تلاش کرد تا کاخ سفید را از این تصمیم منصرف کند اما آمریکا پس از دو بار مستثنی کردن موقت اروپایی‌ها از تعرفه وارادات فولاد و آلومینیوم، در نهایت چند هفته پیش اعمال تعرفه علیه واردات از اتحادیه را نیز کلید زد.

ترامپ همچنین اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها را تهدید کرده است که طی ۳ تا ۴ هفته آینده تصمیم نهایی خود برای اعمال تعرفه وارداتی بر خودرو و لوازم یدکی را اتخاذ خواهد کرد و این مسئله مورد انتقاد طرف‌های اروپایی قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵