داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 104476
 
بازار ثانویه ارز شروع به کار کرد
 
رئیس کل بانک مرکزی گفت: در راستای ساماندهی بازار ارز امروز اولین روزی است که بازار ثانویه ارز آغاز به کار کرده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۳

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در راستای ساماندهی بازار ارز امروز اولین روزی است که بازار ثانویه ارز آغاز به کار کرده است.

به گزارش ایسنا، ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه هیات دولت این هفته در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در راستای پیگیری اقداماتی که در رابطه با ساماندهی بازار ارز انجام شد؛ خوشبختانه امروز اولین روزی است که بازار ثانویه ارز کار خود را از محل ۲۰/. صادرات کالاهای غیرنفتی شروع کرده است. تقسیم بندی شده کالاهای خاص پتروشیمی فولاد و امثال آن جزو صادرات غیر نفتی به اندازه ۸۰/. هستند و بخش ۲۰/. عمدتا مربوط به بخش خصوصی و اقلام خرد می شود.

وی ادامه داد: این میزان مبنایی برای فعال شدن ارز ثانویه شده است. ارز حاصل از صادرات این نوع کالاها تامین نیاز ارزی می‌کند برای تامین لیست سوم کالایی که از طریق وزارت سمت ارائه شده است. به این صورت است که وارد کننده با صادر کننده تفاهم می‌کند؛ با ثبت این تفاهم در سامانه جامع تجارت، این کار می تواند عملیاتی شود.

سیف در توضیح این نوع از معامله ارزی گفت: وارد کننده مراجعه می‌کند به بانک، گواهی ثبت آماری اش را می گیرد بعد مراجعه می کند به صادر کننده مربوطه توافقش را انجام می دهد و این توافق در سامانه ثبت می شود.

وی افزود: ما فکر می کنیم با این اقدامات، این بازار ساماندهی می‌شود و در مقابل جهت رفع بعضی ابهاماتی که هنوز هست با فعال شدن و آرامشی که در بازار حاکم می شود می توانیم اقدامات دیگر را هم انجام دهیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵