کد مطلب: 76269
 
انتخاب ترامپ چه بر سر بازارها آورد؟
لرزه بر اندام بازارها
از سقوط بازارهای بورس تا جهش قیمت طلا
 
برخلاف نظرسنجی‌های صورت گرفته، ترامپ در انتخابات آمریکا پیروز شد. در پی پیروزی ترامپ بازارهای بورس سقوط کردند و قیمت طلا سر به فلک گذاشت. ارزش واحد پولی مکزیک نیز به پایین‌ترین میزان آن در تاریخ این کشور رسید.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۲
برخلاف نظرسنجی‌های صورت گرفته، ترامپ در انتخابات آمریکا پیروز شد. در پی پیروزی ترامپ بازارهای بورس سقوط کردند و قیمت طلا سر به فلک گذاشت. ارزش واحد پولی مکزیک نیز به پایین‌ترین میزان آن در تاریخ این کشور رسید.
به گزارش نکونیوز، بازارها که در دو روز گذشته خود را برای پیروزی کلینتون آماده کرده بودند به ناگاه با پیش افتادن ترامپ وارد سیر نزولی شدند. سقوط بازارهای بورس ابتدا در آسیا آغاز شد و شاخص نیکی ژاپن بیش از ۹۰۰ واحد یا ۵.۴ درصد افت کرد.
ارزش دلار با خبر پیروز ترامپ سقوط کرد و ارزش یورو در برابر دلار تا این لحظه ۲ درصد بالا رفته است. پیش‌بینی‌ها حاکی از این هستند که بازارهای سهام در آمریکا و اروپا با سقوط ۴ درصدی بازگشایی خواهند شد.
ارزش پزو واحد پولی مکزیک در برابر دلار حدود ۱۳ کاهش یافت. این بیشترین سقوط ارزش پزو در تاریخ مکزیک است. ترامپ در کمپین انتخاباتی خود گفته بود که توافق‌نامه تجارت آزاد با مکزیک را لغو می‌کند و از پول ارسالی مهاجران مکزیکی به این کشور مالیات می‌گیرد و در مرز آمریکا با مکزیک برای عدم ورود مهاجران دیوار می‌سازد.
انتخاب ترامپ بر بازار نفت نیز تأثیر گذاشت. قیمت نفت تا این لحظه بیش از یک درصد کاهش یافته است. نفت خام برنت هم‌اکنون در ۴۵ دلار و ۵۳ سنت به ازای هر بشکه و نفت خام وست تگزاس اینتر مدییت در ۴۴ دلار و ۴۲ سنت مبادله می‌شود.
با راه‌یابی ترامپ به کاخ سفید قیمت طلا نیز به شدت افزایش یافت. هر اونس طلا در بازارهای جهانی با افزایش ۳۳ دلاری هم اکنون در ۱۳۰۸ دلار و ۷۲ سنت مبادله می‌شود. این بیشترین افزایش قیمت طلا پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است.
بازارهای مالی که خود را برای انتخاب کلینتون انتخاب می‌کردند با انتخاب ترامپ در شوک فرو رفتند. ترامپ معتقد است که در بازارهای مالی حباب وجود دارد. او طرفدار افزایش نرخ بهره در آمریکا است و این سیاست خود باعث می‌شود تا بازارها دیگر همچون گذشته به اعتبار ارزان با بهره نزدیک به صفر دسترسی نداشته باشند.
احتمالاً سقوط بازارهای بورس و افزایش قیمت طلا فردا نیز ادامه داشته باشد.
در ایران نیز قیمت طلا امروز با افزایش مواجه شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵