کد مطلب: 94269
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از واکنش بازارها به سخنان ترامپ تا پرونده نفتی احمدی نژاد
 
هفته ای که گذشت، با واکنش بازارها به سخنان دونالد ترامپ علیه ایران آغاز شد و با خبرهایی از پرونده تخلفات نفتی محمود احمدی نژاد پایان یافت.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۶
هفته ای که گذشت، با واکنش بازارها به سخنان دونالد ترامپ علیه ایران آغاز شد و با خبرهایی از پرونده تخلفات نفتی محمود احمدی نژاد پایان یافت.
به گزارش نکونیوز، جمعه شب گذشته، همگان در انتظار سخنان دونالد ترامپ بودند تا ببینند آیا همانگونه که در دوران تبلیغات انتخاباتی گفته بود برجام را پاره می کند یا خیر. این سخنرانی ترامپ می توانست در بازگشت سرمایه گذاران خارجی به پروژه های اقتصادی ایران از جمله صنعت نفت تاثیرگذار باشد. ضمن اینکه واکنش بازارها حتی در ایران پیش از سخنان ترامپ نسبت به آن آغاز شده بود. ترامپ علیرغم آنکه برجام را پاره نکرد و تصمیم گیری درباره آن را به کنگره واگذار کرد، اما سخنان تندی علیه برجام بر زبان راند که با واکنش ایران و اروپا مواجه شد. بازارهای ایران که پیش از سخنان ترامپ نگران آثار آن بودند و در هفته منتهی به روز سخنرانی ترامپ شاهد افزایش قیمت دلار در بازار بودیم، پس از سخنان ترامپ آرام گرفتند و دیگر دلار و سکه افزایش قیمت نداشتند. سخنان ترامپ حتی بر بازار نفت هم تاثیر پایداری نداشت. شاید مهمترین اثر سخنان ترامپ بر ایران، موج گسترده در فضای مجازی بر ضد ترامپ به دلیل بهره گیری از نام جعلی برای خلیج فارس بود که نوعی گل به خودی توسط ترامپ ارزیابی می شد.
پاسخ روحانی به سخنان ترامپ را که دقایقی پس از سخنان ترامپ به صورت زنده پخش شد در لینک ذیل بخوانید: یادتان رفته سکوهای نفتی ایران را مورد تجاوز قرار دادید؟

گزارش نکونیوز درباره نظرات کارشناسان نسبت به سخنرانی ترامپ و تاثیر آن بر بازار نفت را در لینک ذیل بخوانید:
استراتژی جدید ضدایرانی ترامپ، چه تأثیری بر بازار نفت خواهد داشت؟ 

گزارش نکونیوز درباره تاثیر سخنان ترامپ بر بازارهای ایران را در لینک ذیل بخوانید:
بی‌اعتنایی به ترامپ از بازار نفت تا ارز و بورس 

علیرغم بی اعتنایی نسبی بازارها به سخنان ترامپ، پیامدهای بازگشت احتمالی تحریم های یکجانبه امریکا علیه ایران بر صنعت نفت کشورمان مورد توجه موسسات و رسانه های بین المللی قرار گرفت که نمونه ای از آن را در لینک ذیل می توانید بخوانید:
احتمالات گلدمن ساکس در صورت بازگشت تحریم آمریکا

یک معارفه پرحاشیه
همان روزهایی که همگان در حال رصد تاثیرات سخنان ترامپ به بازارها بودند، مراسم معارفه مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برگزار شد. معارفه ای که سه هفته پس از اعلام غیررسمی خبر انتصاب علیرضا صادق آبادی و ۴ روز پس از انتصاب رسمی او برگزار می شد. این انتصاب از این جهت پرحاشیه شد که به زعم منتقدان، صادق آبادی از تجربه اندکی در صنعت نفت برخوردار است و صرفا به دلیل آنکه دانشجوی بیژن زنگنه بوده به این سمت دست یافته است. همچنین عملکرد نامطلوب او در پروژه سیراف هم موردتوجه منتقدان قرار گرفته است. در آن سو اما حامیان زنگنه، انتصاب صادق آبادی را گام بلندی به سوی جوانگرایی می دانند. ضمن اینکه زنگنه نیز توجه به صادق آبادی به دلیل آنکه دانشجویش بوده را رد نکرده و در جلسه معارفه او در این باره هم سخن گفت.
دیگر انتصاب پر سر و صدای زنگنه که به نظر می رسد فعلا مسکوت مانده، انتصاب ختلان به عنوان معاون وزیر در امور پتروشیمی است که به نظر می رسد به دلیل شدت انتقادات یا به هر دلیل دیگری فعلا به تاخیر افتاده است. گزارش مراسم معارفه صادق آبادی را در لینک ذیل بخوانید: 
در معارفه صادق آبادی چه گذشت؟

توضیحات وزارت نفت درباره یک شایعه استخدام
شایعه استخدام دختر یوسفیان ملا نماینده آمل در مجلس شورای اسلامی در وزارت نفت، آنقدر در فضای مجازی حاشیه ساز شد که نه تنها بیژن زنگنه مجبور شد در برنامه زنده تلویزیونی شبکه سوم سیما به آن پاسخ دهد، بلکه وزارت نفت رسما توضیحاتی منتشر کرد که نشان می داد دختر ین نماینده مجلس، استخدام رسمی دولت بوده و با توجه به سوابق و مدرک تحصیلی دکترا و رشته تحصیلی خود، صرفا به پژوهشگاه صنعت نفت منتقل شده است. البته این توضیحات هم پایان ماجرا نبود. چراکه کاربران فضای مجازی به این موضوع پرداختند که چگونه فردی که متولد سل ۱۳۵۸ است، ۱۹ سال سابقه تدریس دارد؟! مگر آنکه بپذیریم او بدون مدرک تحصیلی لیسانس از ۱۹ سالگی تدریس را آغاز کرده است!
متن توضیحات وزارت نفت درباره او را در لینک ذیل بخوانید:
توضیحات وزارت نفت درباره یک شایعه

محکومیت احمدی نژاد به خاطر تخلفات نفتی
بار دیگر موضوع تخلفات نفتی محمود احمدی نژاد در هفته ای که گذشت مورد توجه قرار گرفت. بنابر اعلام رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ، طبق گزارش ادعایی دیوان محاسبات، رئیس جمهور دولت دهم در سال ۸۸ محکوم به جبران ۴۶.۰۱۰ میلیارد ریال از طریق انتقال این مبلغ از حساب‌های درآمدی شرکت ملی نفت به خزانه شد.
آنگونه که خانه ملت گزارش داده، در آخرین روزهای زمستان سال ۹۵ در حالی که هوای سرد بر جان ها نشسته بود، خبری در زمان بررسی بودجه ۹۶ تمام توجهات را به خود جلب کرد و آن موضوع تخلفات نفتی دولت نهم و دهم بود، تخلفاتی که آمار و ارقام متفاوتی درباره آن بیان می شد. این بحث های داغ در همان زمان متوقف نشد و افراد مختلفی درباره این تخلفات اظهارنظرهای گوناگونی کرند، اما مطابق قانون در نهایت تنها باید به گزارش دیوان محاسبات اعتماد کرد، در همین راستا دیوان محاسبات گزارشی جامع به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، ارسال کرده است. غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در همین رابطه می گوید که پس از اظهارنظرهای گوناگون پیرامون این تخلفات و اظهارات دادستان دیوان محاسبات و جوابیه های مختلف مطرح شده در این باره کمیسیون بودجه تصمیم گرفت، برای خاتمه دادن به این بحث ها و تنویر افکار عمومی این گزارش را منتشر کند. بر اساس این گزارش، شرکت ملی نفت ایران با استناد به دستور مورخ ۸۷/۱۲/۱۵ رئیس جمهور در هامش نامه وزیر نفت با توجه به منع قانونی و نیاز کشور اقدام به واردات فرآورده های نفتی کرده است. همچنین رئیس جمهور وقت محکوم به جبران مبلغ ۴۶.۰۱۰ میلیارد ریال از طریق انتقال این مبلغ از حساب های درآمدی شرکت ملی نفت به حساب ۹۳۱ خزانه شده است.
اما این پایان کار نبود. امروز (جمعه) یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از دادخواست دیوان محاسبات علیه ۴ مسئول ارشد وزارت نفت در پرونده احمدی نژاد خبر داد. سخنان این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس را در لینک ذیل بخوانید: 
دادخواست علیه ۴ مسئول اسبق نفت
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵