کد مطلب: 97969
 
آغاز پرداخت یارانه نقدی در عربستان
عربستان سال 2018 را با افزایش 126 درصدی قیمت بنزین آغاز کرد
 
عربستان سعودی از امروز (دوشنبه ۱۱ دی) قیمت بنزین اکتان ۹۱ را ۸۲ درصد و قیمت بنزین اکتان ۹۵ را ۱۲۶ درصد افزایش داد. سال ۲۰۱۸ برای عربستانی‌ها بدین ترتیب با جهش قابل توجه قیمت بنزین شروع شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۲
عربستان سعودی از امروز (دوشنبه ۱۱ دی) قیمت بنزین اکتان ۹۱ را ۸۲ درصد و قیمت بنزین اکتان ۹۵ را ۱۲۶ درصد افزایش داد. سال ۲۰۱۸ برای عربستانی‌ها بدین ترتیب با جهش قابل توجه قیمت بنزین شروع شد.
به گزارش نکونیوز، عربستان سعودی از نخستین روز سال ۲۰۱۸ میلادی قیمت بنزین اکتان ۹۱ را از ۰.۷۵ ریال (۲۰ سنت) به ۱.۳۷ ریال (۳۶ سنت) افزایش داد. قیمت بنزین اکتان ۹۵ نیز در عربستان از ۰.۹۰ ریال (۲۴ سنت) به لیتری ۲.۰۴ ریال (۵۴ سنت) افزایش یافت. قیمت بنزین اتان ۹۱، ۸۲ درصد و قیمت بنزین اکتان ۹۵، ۱۲۶ درصد افزایش یافته است.
پیش از عربستان امارات متحده عربی نیز اعلام کرده بود که از ابتدای ژانویه ۲۰۱۸ قیمت بنزین را افزایش می‌دهد.
عربستان قیمت گازوئیل را افزایش نداده است با این حال قیمت برق نیز در این کشور افزایش یافته است. دولت سعودی اعلام کرده که بخشی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را صرف پرداخت یارانه نقدی به شهروندان با درآمدهای پایین و نیازمند خواهد کرد. پیش از این ثبت نام از این افراد برای دریافت یارانه نقدی آغاز شده است.
از زمان کاهش قیمت نفت در اواسط سال ۲۰۱۴ تاکنون، این دومین باری است که عربستان قیمت بنزین را افزایش می‌دهد.
بحث در مورد افزایش قیمت بنزین در ایران نیز این روزها به یکی مهم‌ترین موضوعات روز تبدیل شده است. دولت در ابتدا قصد داشت قیمت بنزین را به لیتری ۱۵۰۰ تومان برساند، اما با مخالفت مجلس افزایش ۵۰ درصدی قیمت منتفی شده و هنوز به درستی مشخص نیست که قیمت بنزین در سال آینده لیتری چند تومان خواهد بود. برخی از گزارش‌ها حاکی از پیشنهاد ۱۲۰۰ تومانی برای قیمت بنزین در ایران است.
قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۷ درصد افزایش یافت. این شاخص که کار خود را در ۲۰۱۷ در کانال ۵۶ دلاری آغاز کرده بود، در آخرین روز کاری سال، کار خود را در کانال ۶۶ دلاری به پایان برد. درآمد نفتی کشورهای نفت‌خیز در سال ۲۰۱۷ در نتیجه روند مثبت قیمت‌ها افزایش یافت و به نوعی می‌توان گفت که این کشورها حالا دیگر روزهای سخت خود را پشت سر گذاشته‌اند. با این حال، برخی از کشورهای نفت‌خیز به دنبال این هستند که با افزایش قیمت حامل‌های انرژی، قیمت این حامل‌ها را به قیمت جهانی نزدیک‌تر و درآمدهای دولت را افزایش دهند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵