کد مطلب: 66639
 
دکتر ابراهیم برزگر استاد دانشگاه:
اقتصاد نفتی، آزادی را محدود نمی کند
 
دکتر ابراهیم برزگر استاد دانشگاه علامه طباطبایی، برخورداری یک کشور از درآمدهای نفتی را عامل محدودسازی آزادی نمی داند و معتقد است چنین ملازمه ای وجود ندارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۸
دکتر ابراهیم برزگر استاد دانشگاه علامه طباطبایی، برخورداری یک کشور از درآمدهای نفتی را عامل محدودسازی آزادی نمی داند و معتقد است چنین ملازمه ای وجود ندارد.
به گزارش نکونیوز، دکتر برزگر در گفت و گو با روزنامه مردم سالاری، با بیان اینکه اقتصاد نفتی، لزوما عامل محدود ساختن آزادی ها در کشور برخوردار ار درآمدهای نفتی نیست گفت: این نکته درست است که وقتی صحبت از آزادی می‌کنیم، آزادی به هر تقدیر توسط یک عوامل تعیین شده نظیر ساختارهای اجتماعی، محدود می‌شود. بنابراین به همین خاطر ما در بحث‌های آکادمیک و دانشگاهی، دوگانه‌ای را تحت عنوان ساختار ـ کارگزار داریم که اگر اصالت را به ساختار بدهیم، آزادی ما محدود می‌شود. به این معنی که تعیین‌کننده‌هایی از سوی تاریخ یا از سوی جامعه بر اعمال ما دیکته می‌کند که به شکل خاصی عمل کنیم. در نتیجه ما در بحث اصالت ساختار آزادی عملی نداریم یا آزادی عمل حداقلی داریم، ولی اگر بر کارگزار تأکید کنیم، قدرت انتخاب ما افزایش پیدا می‌کند و از آزادی عمل بیشتری برخوردار خواهیم شد. به طور کلی این موضوع درست است ولی تا آنجایی که به بحث دولت رانتیر بر می‌گردد، من این مفهوم‌سازی را قبول ندارم
دکتر برزگر ادامه داد : مفهوم‌سازی اقتصاد نفتی یکی از گزاره‌هایی است که محققان جهان غرب طراحی و مطرح کردند که با توجه به اینکه کشورهای نفتی دارای درآمدهای نفتی هستند، لذا دولت متکی به درآمدهای نفتی است و بنابراین بی نیاز از ملت و أخذ مالیات از مردم است، چون بی نیاز از مالیات مردم است طبعا به نظرات مردم احترام نمی‌گذارد و در نتیجه آزادی‌های آنها را بر تصمیم‌های شخصی خود محدود می‌کند. درحالیکه لزوما چنین ملازمه‌ای وجود ندارد که بگوئیم هرجا اقتصاد نفتی است، هرجا دولتی دارای درآمدهای نفتی است در نتیجه بلافاصله آزادی هم در آنجا محدود شده است. چنین ملازمه‌ای وجود ندارد، چنین ملازمه‌ای ملازمه ذاتی نیست.
وی تصریح کرد: می‌توانیم درآمدهای نفتی داشته باشیم و در عین حال آزادی را هم در جامعه تحقق ببخشیم. همان گونه که در انقلاب اسلامی و متعاقب انقلاب اسلامی این اتفاق در ایران افتاده است و ما از درصدی از آزادی برخورداریم. بخشی از آزادی توسط قدرت‌های خارجی نقض می‌شد که با استقلالی که کسب شد و آزادی عملی که به دست آوردیم این هم تحقق پیدا کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵