داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 42329
 
جزئیات سهمیه‌بندی آب در نیروگاه‌ها
 
اجرای اولین طرح انتقال پسب واحدهای تصفیه خانه به نیروگاه‌های برق کشور به منظور تامین آب این واحدها با حضور وزیر نیرو آغاز شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۹
اجرای اولین طرح انتقال پسب واحدهای تصفیه خانه به نیروگاه‌های برق کشور به منظور تامین آب این واحدها با حضور وزیر نیرو آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با آغاز دور جدید خشکسالی و کمبود آب در کشور، وزارت نیرو طرح جدیدی به منظور صرفه جویی در مصرف آب نیروگاه‌های برق را کلید زده است تا ضمن صیانت از ذخایر آب زیرزمینی امکان استفاده حداکثری از ظرفیت نیروگاه‌های برق کشور هم فراهم شود.

عبدالرسول پیشاهنگ معاون توانی اخیرا با تشریح برنامه های مدیریت منابع آب در نیروگاه های برق کشور، اعلام کرد: برای یک قطره آب مصرفی در نیروگاه‌ها هم برنامه ریزی کرده ایم.

بر این اساس امروز با حضور حمید چیت چیان وزیر نیرو اجرای اولین طرح انتقال پسب واحدهای تصفیه خانه به نیروگاه‌های برق کشور به منظور تامین آب این واحدها آغاز شد.

با اجرای این پروژه جدید در صنایع آب و برق کشور، امکان انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب همدان به نیروگاه شهید مفتح فراهم می شود.

در شرایط فعلی نیروگاه شهید مفتح به دلیل کمبود آب با ۳۰ درصد ظرفیت خود در مدار تولید قرار دارد و هدف از اجرای این طرح بهره‌گیری از پساب تصفیه شده خروجی از تصفیه‌خانه همدان برای تامین نیاز آبی این نیروگاه است.

مسئولان وزارت نیرو پیش بینی می کنند انجام این طرح علاوه بر افزایش ظرفیت تولید برق سالانه نیروگاه، مانع برداشت غیراصولی آب از منابع زیرزمینی خواهد شد.

اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح ۴۶۰ میلیارد ریال برآورد شده است.در این طرح ۴۱ کیلومتر لوله گذاری انجام خواهد شد و با اجرای این پروژه افزون بر ۱۵ میلیون مترمکعب از پساب تصفیه خانه شهر همدان به نیروگاه شهید مفتح انتقال پیدا خواهد کرد.

حمید چیت چیانوزیر نیرو در مراسم اجرای این طرح مشترک آب و برقی کشور با تاکید بر تاثیر عمده طرح برای صرفه جویی در منابع آب منطقه، خاطرنشان کرد: مطابق با برنامه زمان بندی این پروژه استراتژیک تا خرداد سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵