داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 89139
 
ترامپ از دست‌یاران خود چه درخواستی داشته است؟
پشت پرده تأیید دوباره برجام توسط دولت ترامپ
 
گزارش رسانه‌هایی همچون نیویورک تایمز، سی ان ان و رویترز از پشت پرده تصمیم‌گیری دولت ترامپ در مورد ماندن یا خروج از برجام نشان می‌دهد که ترامپ به هیچ وجه از توافق هسته‌ای راضی نیست و فشار زیادی به بلندپایه‌ترین اعضای تیم امنیتی خود برای ارائه یک استراتژی جهت برخورد سخت‌گیرانه‌تر با ایران وارد کرده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۷
دولت ترامپ برای دومین بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرد. بدین ترتیب، تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران برای یک دوره ۹۰ روز دیگر، یعنی زمانی که دولت ترامپ نظر خود را مجدداً در مورد پایبندی ایران به کنگره آمریکا اعلام کند، ادامه خواهد یافت. اما این بار، گزارشات رسانه‌های خارجی نشان می‌دهد که ترامپ با اما و اگرهای فراوان، به اعلام پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، رضایت داده است.
به گزارش نکونیوز، ترامپ در کمپین انتخاباتی خود عنوان کرده بود که توافق هسته‌ای ایران، بدترین معامله‌ای است که می‌تواسنته صورت بگیرد و دولت اوباما، در جریان مذاکرات هسته‌ای، تسلیم خواسته‌های ایران شده است. ترامپ حتی از پاره کردن توافق هسته‌ای و خروج از برجام، در صورت تصاحب کرسی ریاست جمهوری، سخن گفته بود.
اما وی تا کنون دو بار، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام و در مجموع تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را برای شش ماه تمدید کرده است.
گزارش رسانه‌هایی همچون نیویورک تایمز، سی ان ان و رویترز از پشت پرده تصمیم‌گیری دولت ترامپ در مورد ماندن یا خروج از برجام نشان می‌دهد که ترامپ به هیچ وجه از توافق هسته‌ای راضی نیست و فشار زیادی به بلندپایه‌ترین اعضای تیم امنیتی خود برای ارائه یک استراتژی جهت برخورد سخت‌گیرانه‌تر با ایران وارد کرده است.
گزارش نیویورک تایمز نشان می‌دهد که از میان کابینه ترامپ، بلندپایه‌ترین اعضای آن، نظیر وزیر امور خارجه آمریکا، وزری دفاع، مشاور امنیت ملی و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، همگی موافق این بوده‌اند که ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند.
تیلرسون وزیر امور خارجه و جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا بر این عقیده هستند که در صورت خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، فاصله آمریکا از متحدان اروپایی این کشور بیشتر می‌شود.
ترامپ که به شدت منتقد توافق هسته‌ای است اعضای تیم خود را تحت فشار گذاشته تا برنامه‌ای برای اعمال فشار بیشتر به ایران تهیه کنند. اعضای این تیم گفته‌اند که برای تهیه چنین برنامه‌ای به زمان بیشتر برای رایزنی با متحدان آمریکا و همچنین کنگره نیاز دارند.
ترامپ در جلسه با اعضای تیم خود در چهارشنبه گذشته ۵۵ دقیقه روی این موضوع بحث کرده است که وی نمی‌خواهد توافق هسته‌ای را حفظ کند.
آن‌گونه که نیویورک تایمز گزارش داده ترامپ که تنها تا شب گذشته برای اعلام نظر خود به کنگره، در مورد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای فرصت داشته، در نهایت به دست‌یاران خود گفته که با تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، شانس دیگری به آن‌ها می‌دهد و دفعه بعد آن‌ها باید مورد درخواستی ترامپ، یعنی برنامه‌ای جهت مقابله با ایران، ارائه دهند.
بدین ترتیب بود که دولت ترامپ یک‌بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تأیید و به تعلیق تحریم‌ها ادامه داد.

استیصال دولت ترامپ در مسئله برجام
این شرایط نشان می‌دهد که دولت آمریکا در مسئله ماندن یا خروج از توافق هسته‌ای با یک استیصال بزرگ روبرو است. این دولت توافق هسته‌ای را قبول ندارد اما در صورتی که از آن خارج شود، ممکن است آمریکا منزوی شود و سایر کشورهای طرف توافق به اجرای این توافق ادامه دهند.
نیویورک تایمز گزارش داده که برخی از مشاوران ترامپ به وی گفته‌اند که در صورتی که آن‌ها بتوانند کاری کنند که ایران به خروج از برجام تحریک شود، موضع آمریکا در قابل ایران قوی‌تر خواهد شد.
گزارش رویترز نیز نشان می‌دهد که احتمالاً دولت آمریکا به بهانه آزمایش موشک‌های بالستیک و چیزی که «رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران» در خاور میانه می‌نامد، تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کند.
یکی از مقامات دولت آمریکا که نام وی ذکر نشده است، به رویترز گفته‌ است که ترامپ و وزیر امور خارجه آمریکا بر این عقیده‌اند که ایران «روح برجام» را نقض کرده است. وی گفته که از نظر آن‌ها، روح برجام همکاری و مشارکت در «صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی» بوده و ایران به آن پایبند نبوده است.
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که رفتارهای آمریکا، یکی از دلایل اصلی ناامنی‌های خاور میانه است.
رویترز به نقل از همین مقام دولت آمریکا گفته است که دولت ترامپ به دنبال یک استراتژی برای «برخورد با کلیت رفتارهای سوء ایران» است.
وی گفته است که برجان نقص‌های زیادی دارد و آمریکا قصد دارد برای «رفع کردن این نواقص» با متحدان اروپایی خود، همکاری کند.
این اظهارات در حالی بیان شده که اروپایی‌ها بارها اعلام کرده‌اند به برجام پایبند هستند و سیاست تعامل با ایران را ادامه خواهند داد.
در کل می‌توان گفت پشت پرده تأیید پایبندی ایران به برجام توسط دولت ترامپ، استیصال این دولت در قبال مسئله برجام را نشان می‌دهد.
دولت ترامپ در حالی قصد دارد فشارهای خود بر ایران را افزایش دهد که اولین قرارداد بزرگ ایران با یک شرکت غربی برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضاء شده و حتی شرکت هواپیمایی آسمان ایران قراردادی چند میلیارد دلاری با بوئینگ امضاء کرده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵