داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 92469
 
تاسیس شرکت خدمات صادرات
 
دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد که یک شرکت خدمات صادرات برای کمک به تاجران ایرانی و جلوگیری از رقابت مضر اقتصادی آنها با یکدیگر در کشور عراق تاسیس می شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۶
دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد که یک شرکت خدمات صادرات برای کمک به تاجران ایرانی و جلوگیری از رقابت مضر اقتصادی آنها با یکدیگر در کشور عراق تاسیس می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حمید حسینی» با بیان این مطلب در نشست ماهانه اتاق ایران عراق به اهمیت راهبردی عراق برای ایران اشاره کرد و گفت: نباید به عراق به عنوان یک بازار موقت نگاه کنیم و باید سعی کنیم در رقابت با کشورهای ترکیه، عربستان و اردن هماهنگ عمل کنیم.
وی با تاکید بر اینکه تاجران ایرانی نباید با یکدیگر رقابت کنند، افزود: رقابت مضر اقتصادی تجار ایرانی با یکدیگر ضربات سختی به صادرات کشور وارد کرده است.
دبیر کل اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهارداشت: برای ساماندهی وضع موجود قصد داریم یک شرکت خدمات صادراتی تاسیس کنیم تا در سه حوزه حقوقی، مالی و بازاریابی به تاجران ایرانی کمک کند و جلوی هرگونه رقابت مضر را بگیرد.
وی تاکید کرد: اگر به صورت هدفمند و با نگاه به آینده صادارت خود را به عراق ساماندهی نکنیم و دولت نیز هیچ کمکی به ما نکند، ظرف پنج سال آینده صادرات ما به عراق به یک سوم خواهد رسید.
حسینی بیان کرد: اکنون بازار عراق متکی به واردات است و با توجه به رکود حاکم بر کشور نیازمند چنین بازاری هستیم و با وجود نبود سازماندهی مناسب در این کشور می توانیم با تاجران عراقی شریک شویم.
دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درباره راههای رسیدن به بازار عراق گفت: نخستین راه تسهیل روند فعلی تجارت است و مورد دیگر حضور در بازار خرده فروشی و راه دیگر راه اندازی مرکز تجاری و استقرار نیرو است و آخرین راه نیز تشکیل انجمن های صادراتی، معدنی، خدماتی و مهندسی است و باید دفتر اتاق مشترک در عراق مستقر شود.
حسینی افزود: بر همین اساس با یکی از تاجران مطرح عراق در حالت توافق هستیم تا فروشگاه بزرگی در شهر بصره ایجاد کنیم؛ از سوی دیگر دفتر اتاق بازرگانی ایران و عراق نیز در شهر بصره به زودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و امیدوار هستیم بتوانیم میزان صادرات خود را به صورت هدفمند افزایش دهیم.

** نیازمند نمایندگی ثابت در عراق هستیم
در ادامه این نشست «یحیی آل اسحاق» رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: کسانی در بازار عراق موفق هستند که یا نماینده ثابتی در این کشور دارند و یا خودشان حضور دارند؛ حضور معنادار بدون حضور فیزیکی در این کشور میسر نیست.
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: شرکت های معتبر با نشان های تجاری اگر می خواهند آرام آرام وارد بازار عراق شوند، باید توجه کنند که با الزامات درنظر گرفته شده برای حضور در این کشور وارد شوند.

** عراق آماده همکاری تجاری با ایران است
«صالح راحج موسوی» سفیر عراق در ایران نیز در این نشست هم اندیشی با بیان اینکه تهران و بغداد در همه حوزه دارای اشتراکات زیادی هستند، گفت: ما تنها از لحاظ جغرافیایی همسایه نیستیم بلکه در زمینه های اجتماعی و فرهنگی نیز اشتراکات زیادی هستیم.
وی تصریح کرد: شاید برخی هنوز به رابطه ایران و عراق با دید جنگ صدام با ایران نگاه کنند اما همه شاهد بودیم که در اربعین حسینی، عراقی ها میزبانی ایرانی ها هستند و حقیقت ارتباط دو کشور بر مبنای دوستی بوده و بر همین اساس کشور عراق آماده همکاری تجاری با این جمهوری اسلامی ایران است.
صالح راحج موسوی گفت: پشتیبانی ایران از کشورهای منطقه برای همه مشهود است و بارها اعلام کرده ام که اگر جمهوری اسلامی ایران نبود، تمام منطقه از بین می رفت.
سفیر عراق افزود: من اولین مقام مسئول عراقی بودم که از شهر صنعتی اراک بازدید کردم و به توانایی ایران در صنایع و ماشین آلات آشنا شدم به نظر من باید این گونه بازدید‌ها برای سفیران و مسئولان سایر کشورها نیز ترتیب داده شود تا این کشورها به قدرت ایران پی ببرند.
وی اظهار داشت: معتقدم که ایران یک نمایشگاه دائمی در عراق و شهر بصره برگزار کند تا تاجران عراقی دیگر برای پیدا کردن کالای مورد نیاز خود به سایر کشورها و یا حتی خود ایران سفر نکنند و با مراجعه به این نمایشگاه و ارتباط مستقیم با تولید کننده کالای خود را خریداری کنند.
صالح راحج موسوی با بیان اینکه از بسیاری از تولیدات ایران اطلاع نداریم، گفت: با توجه به روابط نزدیک سیاسی و دیپلماتیک و اجتماعی که باهم داریم اما بسیاری از تاجران عراقی از توانمندی‌های ایران در صنایع آگاه نیستند. من امیدوارم با برگزاری این گونه جلسات روابط دو کشور با یکدیگر افزایش پیدا کند.
وی تاکید کرد: عراق نخستین کشوری است که می تواند کار تجاری با ایران انجام دهد.
سفیر عراق در ایران درباره رفتارهای تبعیض آمیز با تجار ایرانی گفت: بافت اجتماعی عراق اعم از شیعه، سنی، یزیدی و صابری است و ممکن است همه اینها به یک اندازه ایران را دوست نداشته باشند البته توطئه های بین المللی نیز مانع روابط ایران و عراق است و باید همه این را بدانیم که عوامل غیرتجاری، غیرارادی و مالی، غیر اقتصادی و کیفی در نگاه مدیران میانی کشور عراق وجو دارد که باعث کارشکنی می شود.
وی اظهار داشت: متاسفانه فساد اداری در دو کشور ایران و عراق وجود دارد و باید سعی کنیم که با جلسات حقیقی و شفاف می توان این مشکلات را برطرف کنیم.
به گزارش ایرنا، چهارمین نشست از سلسله نشست های ماهانه اتاق ایران و عراق با موضوع تحولات آینده عراق و حضور «صابر راحج الموسوی» سفیر جمهوری عراق در ایران در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد؛ در این نشست تجار ایرانی موانع و مشکلات خود در مسیر توسعه همکاری با عراق را با سفر این کشور مطرح کردند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵