کد مطلب: 89049
 
تحولات بازار نفت
دلیل افزایش قیمت نفت چیست؟
 
قیمت نفت پس از این که در هفته گذشته بیش از ۵ درصد افزایش یافت، امروز در اولین روز بازگشایی بازارها، افزایش بیشتری را تجربه کرد. کند شدن روند افزایش تولید نفت آمریکا و افزایش تقاضای چین برای نفت خام از دلایل عمده افزایش قیمت نفت بوده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۸
قیمت نفت پس از این که در هفته گذشته بیش از ۵ درصد افزایش یافت، امروز در اولین روز بازگشایی بازارها، افزایش بیشتری را تجربه کرد. کند شدن روند افزایش تولید نفت آمریکا و افزایش تقاضای چین برای نفت خام از دلایل عمده افزایش قیمت نفت بوده است.
به گزارش نکونیوز، روند سریع اضافه شدن دکل‌های جدید به دکل‌های فعال نفتی در آمریکا متوقف شده و در هفته گذشته شرکت‌های حفاری نفتی تنها دو دکل جدید به دکل‌های فعال اضافه کردند. این واقعیت، این نوید را می‌دهد که برخلاف تصورات پیشین بسیاری از کارشناسان، افزایش تولید نفت آمریکا در سطوح بسیار بالایی نخواهد بود.
افزایش تقاضای چین برای نفت خام نیز باعث شده است تا چشم‌انداز روشن‌تری در انتظار بازار نفت در شش ماهه دوم سال ۲۰۱۷ باشد.
پالایشگاه‌های چینی در ماه گذشته ۱۱.۲۱ میلیون بشکه در روز نفت خام پالایش کردند که نسبت به ماه ژوئن سال ۲۰۱۶، رشد ۲.۳ درصدی را نشان می‌دهد. تقاضا برای نفت در چین در سطح بالایی قرار دارد.
چین بزرگ‌ترین کشور واردکننده نفت خام در دنیاست.
افزایش تقاضا و کند شدن روند افزایش تولید نفت آمریکا احتمالاً باعث خواهد شد تا انبارهای تجاری نفت در ماه‌های آتی با سرعت بیشتری خالی شوند. نشانه‌هایی از این امر در هفته گذشته در بازار نفت مشاهده شد. موجودی انبارهای نفت در کشورهای صنعتی یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های کشورهای تولیدکننده نفت بوده است و مهم‌ترین هدف توافق اوپک و غیراوپک این بوده که موجودی این انبارها را با کاهش تولید نفت به زیر میانگین پنج‌ساله برساند.
در هفته گذشته موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا ۷.۶ میلیون بشکه کاهش یافت و پس از مدت‌ها به زیر ۵۰۰ میلیون بشکه رسید. این میزان کاهش موجودی انبارهای نفت در آمریکا در ۱۰ ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.
گرچه در ماه گذشته تولید نفت اوپک به دلیل افزایش تولید لیبی و نیجریه به بالاترین حد در سال ۲۰۱۷ رسید اما بازهم پایبندی اعضای اوپک به توافق نفتی در سطح بسیار بالایی بود. (اینفوگرافی نکونیوز در این‌باره را ببینید).
پایبندی اوپکی‌ها به طرح کاهش تولید نفت در ماه‌های آینده تأثیر بیشتری بر انبارهای نفت خواهد داشت. موجودی انبارهای نفت در کشورهای صنعتی در حال حاضر بیش از ۲۰۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج‌ساله است.
در حال حاضر نفت خام برنت در قیمت ۴۹ دلار و ۵ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز ۴۶ دلار و ۶۵ سنت به ازای هر بشکه است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵