کد مطلب: 87285
 
سهم عمده نفت در رشد تولید ناخالص داخلی
رشد اقتصادی سال 95 به 12.5 درصد رسید
فایل گزارش تحولات اقتصادی در سال 95
 
گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی کشور در سال ۹۵ به ۱۲.۵ درصد رسیده است. نفت سهم عمده‌ای در رشد اقتصادی سال ۹۵ داشته و رشد تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در سال گذشته ۳.۳ درصد بوده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۲
گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی کشور در سال ۹۵ به ۱۲.۵ درصد رسیده است. نفت سهم عمده‌ای در رشد اقتصادی سال ۹۵ داشته و رشد تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در سال گذشته ۳.۳ درصد بوده است.
به گزارش نکونیوز، بر اساس محاسبات اولیه و مقدماتی بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۵ (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) به ۶۶۹۱.۱ هزار میلیارد ریال رسیده است که در مقایسه با رقم دوره مشابه سال قبل (۵۹۴۶.۷ هزارمیلیارد ریال)، معادل ۱۲.۵ درصد افزایش یافته است.
بررسی سهم فعالیت‌های مختلف اقتصادی در افزایش تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۵ ارزش افزوده بخش نفت، سهمی معادل ۹.۸ واحد درصد از رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصدی داشته است. در مقابل ارزش افزوده بخش ساختمان با سهمی معادل ۰.۸- واحد درصد از رشد ۱۲.۵ درصدی، نقش کاهنده‌ای در تولید ناخالص داخلی طی دوره زمانی مورد نظر داشته است.
ارزش افزوده بخش نفت در سال ۱۳۹۵ به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰ به میزان ۱۵۲۴.۵ هزار میلیارد ریال برآورد شده که گویای رشد ۶۱.۶ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل است. افزایش قابل توجه نرخ رشد ارزش افزوده بخش نفت، ناشی از رفع محدودیت‌ها و افزایش تولید و صادرات نفت خام، فرآورده‌های پالایشگاهی، میعانات و مایعات گازی و نیز افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی بوده است.
ارزش افزوده بخش صنعت نیز در سال ۱۳۹۵ رشد ۶.۹ درصدی را تجربه کرده است. قابل ذکر است که در سال ۱۳۹۴، رشد بخش صنعت ۴.۶‏- درصد بوده است.
بانک مرکزی همزمان با انتشار گزارش خود در توضیح تأثیر بخش نفت بر رشد اقتصادی سال ۹۵ گفته است: «اگرچه برآوردهای مقدماتی نشان می‌دهد که بخش عمده رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصدی طی سال ۱۳۹۵ مربوط به افزایش میزان تولید و صادرات گروه نفت بوده است؛ با این وجود، رشد اقتصادی بدون نفت نیز از رشد مثبت و روند رو به بهبودی برخوردار شده است. به گونه‌ای‌که رشد اقتصادی بدون نفت از ۱.۸- درصد در سه ماهه اول سال ۱۳۹۵ به ترتیب به رشد مثبت ۳.۹، ۵.۴ و ۵.۶ درصدی طی فصول دوم تا چهارم رسیده و نهایتاً از رشد ۳.۱- درصد در سال ۱۳۹۴ به رشد ۳.۳ درصدی در پایان سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است. در سال جاری نیز انتظار می‌رود، با استمرار اصلاحات اقتصادی در چارچوب اقتصاد مقاومتی، حضور موثر سیستم بانکی در قالب طرح های حمایت از تولید، بهبود مناسب‌تر فضای کسب و کار و تعمیق بازار سرمایه این روند در اقتصاد کشور نهادینه شود».
نگران‌کننده‌ترین بخش اقتصاد ایران بخش ساختمان است که گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد ارزش افزوده این بخش در سال ۹۵، ۱۳.۱ درصد کاهش یافته است.

شما می‌توانید فایل پی دی اف گزارش بانک مرکزی از تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران در سال ۹۵ را با کلیک بر روی فایل ضمیمه (زیر عنوان خبر) دانلود نمایید.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵