کد مطلب: 90605
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
ضربه آژانس بین‌المللی انرژی به اوپک
 
بازار نفت در هفته گذشته، روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت. قیمت نفت در مجموع در هفته گذشته کاهش یافت و آمارهای آژانس بین‌المللی انرژی، به نحوی منتشر شد که گویی این آژانس بیش از هر چیز تضعیف اوپک را نشانه گرفته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵
بازار نفت در هفته گذشته، روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت. قیمت نفت در مجموع در هفته گذشته کاهش یافت و آمارهای آژانس بین‌المللی انرژی، به نحوی منتشر شد که گویی این آژانس بیش از هر چیز تضعیف اوپک را نشانه گرفته است.
به گزارش نکونیوز، در هفته گذشته، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت ۱.۵ درصد و قیمت نفت خام برنت ۰.۶ درصد کاهش یافت. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نتوانست خود را در کانال ۵۰ دلاری نگه دارد و قیمت این شاخص نفتی در بازار نیویورک وارد کانال ۴۸ دلاری شد.
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی خود از تقاضا برای نفت اوپک را برای سال ۲۰۱۸، ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد. این سازمان، پیش‌بینی کرد که برای نفت اوپک، ۳۲.۶ میلیون بشکه نفت در روز تقاضا وجود داشته باشد.
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که پایبندی اعضای اوپک به توافق نفتی در مجموع در ماه گذشته به ۷۵ درصد رسیده که پایین‌ترین میزان از زمان اجرای این توافق است.
شک و ابهام ایجادشده توسط آژانس بین‌المللی انرژی در پایبندی اوپکی‌ها به توافق نفتی، در حالی صورت گرفت که وزیر نفت عراق و وزیر انرژی عربستان، مذاکرات سازنده‌ای در جده داشتند و بر تعهد خود برای ایجاد توازن در بازار نفت تأکید کردند. اولین و دومین تولیدکننده نفت اوپک، بر ایجاد هماهنگی بین سیاست‌های نفتی خود تأکید داشتند.
عراق توسط برخی از کشورها متهم می‌شود که چندان به توافق نفتی پایبند نیست. در عوض، عراقی‌ها می‌گویند که آمار منابع ثانویه اوپک از تولید نفت این کشور دقیق نیست و عراق تعهدات خود در قبال توافق نفتی را انجام می‌دهد.
آژانس بین‌المللی انرژی در حالی پیش‌بینی خود از تقاضا برای نفت اوپک را کاهش داد که پیش‌بینی رشد تقاضا برای نفت در سال جاری را افزایش داد و آن را به ۱.۵ میلیون بشکه در روز رساند. این سازمان همچنین پیش‌بینی کرد که در سال آینده نیز تقاضا برای نفت در سطح دنیا، روزانه ۱.۴ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد.
در عوض آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که تولید نفت کشورهای غیرعضو اوپک در سال جاری ۷۰۰ هزار بشکه در روز و در سال آینده میلادی ۱.۴ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد. بدین ترتیب، آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده که اوپک نزاع بر سر بازار نفت را به غیراوپک (خصوصاً نفت شیل آمریکا) خواهد باخت.
در هفته گذشته موجودی انبارهای نفت در آمریکا برای ششمین هفته متوالی کاهش یافت. موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا ۶.۵ میلیون بشکه کاهش یافت و به پایین‌ترین میزان از اکتبر ۲۰۱۶ رسید.
تعداد دکل‌های فعال حفاری نفتی نیز در آمریکا ۳ عدد افزایش یافت و به ۷۶۸ عدد رسید که بالاترین میزان از آوریل ۲۰۱۵ است. نرخ اضافه شدن دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا، در هفته‌های گذشته، کاهش یافته و این بدان معناست که رونق فعالیت‌های حفاری در آمریکا کُند شده است.
در هفته گذشته، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرد که تولید نفت خام آمریکا در سال آینده میلادی به ۹.۹۱ میلیون بشکه در روز برسد. این سازمان، تولید نفت آمریکا را در سال جاری نیز ۹.۳۵ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرد. این میزان از افزایش تولید نفت آمریکا، در صورت تحقق، باعث خواهد شد تا قیمت نفت در سال آینده سقوط بیشتری را تجربه کند.
قیمت نفت خام برنت در پایان هفته گذشته به ۵۲ دلار و ۱۰ سنت به ازای هر بشکه و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت به ۴۸ دلار و ۸۲ سنت به ازای هر بشکه رسید.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵