کد مطلب: 48675
 
نگاه نكونيوز به گزارش جديد آژانس بین المللی انرژی
دوران فروش گاز با هر قيمتي تمام شده است
 
آژانس بین المللی انرژی(IEA) در گزارش میان مدت بازار گاز خود اظهار کرده است که در طول پنج سال آینده، بهای پایین منجر به افزایش تقاضای جهانی برای گاز طبیعی خواهد شد که در سال های 2014 و 2013 روند رشد آن سیر نزولی در پیش گرفته بود. با این وجود رشد تقاضا کمتر از میزان قبلی پیش بینی شده، خواهد بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۴
آژانس بین المللی انرژی(IEA) در گزارش میان مدت بازار گاز خود اظهار کرده است که در طول پنج سال آینده، بهای پایین منجر به افزایش تقاضای جهانی برای گاز طبیعی خواهد شد که در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۳ روند رشد آن سیر نزولی در پیش گرفته بود. با این وجود رشد تقاضا کمتر از میزان قبلی پیش بینی شده، خواهد بود.
به گزارش گروه ترجمه نكونيوز، این گزارش سالیانه که حاوی تحلیل جزئی نگرانه و تحولات آتی تقاضا، عرضه و تبادلات گاز طبیعی است، پیش بینی می کند که تقاضای جهانی سالیانه ۲ درصد در پایان دوره پیش بینی افزایش یابد در حالی که این میزان در گزارش سال گذشته، ۲.۳ درصد پیش بینی شده بود. یک دلیل مهم برای این بازنگری کاهنده، تضعیف تقاضای گاز در آسیا است که اخیرا قیمت های مداوم رو به رشد منجر به این شده است که مصرف کنندگان رو به سوخت های جایگزین بیاورند.
مدیر عامل IEA، «ماریا فان درهون» معتقد است یکی از مسائل کلیدی و البته غیر منتظره در سال ۲۰۱۴، تضعیف تقاضا در آسیا بوده است و می گوید:« در واقع
قیمت گاز در آسیا مرتبط با قیمت نفت است. در طول چندین سال، با بالا رفتن قیمت نفت از مرز 100 دلار، مصرف کنندگان آسیایی مبلغ قابل ملاحظه ای برای گاز در مقایسه با خریداران دیگر نقاط جهان پرداخت کرده اند. کاهش قیمت نفت که از اواسط سال 2014 آغاز شد به بازار گاز طبیعی در آسیا هم سرایت کرد و منجر به کاهش قیمت پرداختی کشورهای آسیایی برای گاز شد. اما ممکن است تقاضا در آسیا هماهنگ با نرخ کاهش قیمت ها، افزایش نیابد
این اعتقاد که آسیا هر میزان گاز با هر قیمتی که عرضه شود را قبول خواهد کرد، دیگر درست نیست. تجربه سال گذشته باعث باز شدن چشم صنعت گاز به این واقعیت تلخ شده است که در دنیایی با زغال سنگ بسیار ارزان و روند نزولی قیمت انرژی های تجدید پذیر، رقابت برای گاز بسیار سخت است.»
قیمت گاز در آسیا مرتبط با قیمت نفت است. در طول چندین سال، با بالا رفتن قیمت نفت از مرز ۱۰۰ دلار، مصرف کنندگان آسیایی مبلغ قابل ملاحظه ای برای گاز در مقایسه با خریداران دیگر نقاط جهان پرداخت کرده اند. کاهش قیمت نفت که از اواسط سال ۲۰۱۴ آغاز شد به بازار گاز طبیعی در آسیا هم سرایت کرد و منجر به کاهش قیمت پرداختی کشورهای آسیایی برای گاز شد. اما ممکن است تقاضا در آسیا هماهنگ با نرخ کاهش قیمت ها، افزایش نیابد.
در کوتاه مدت، تقاضای گاز از کاهش قیمت بهره خواهد برد اما این گزارش می افزاید که در بلند مدت، چشم انداز گاز به خصوص در آسیا مبهم تر شده است. برخی کشورهای آسیایی تصمیم گرفته اند به جای احداث نیروگاه های گازی، نیروگاه های زغال سنگ بسازند. در سمت عرضه، گزارش اعلام می دارد که قیمت های پایین نفت تاثیر چشم گیری بر سرمایه گذاری های بالا دستی و زیرساختی گاز داشته است. شرکت ها در حال کاهش هزینه های سرمایه ای خود هستند و در عوض بر دارایی های اصلی با نرخ بازده سریع متمرکز شده اند که منتج به این خواهد شد که در میان مدت، از رشد تولید نیز کاسته شود. پروژه های گاز مایع طبیعی(LNG) به علت ماهیت سرمایه بر و زمان بر خود، با کاهش سرمایه گذاری مواجه خواهند شد و برخی از این پروژه ها به تاخیر خواهد افتاد یا به طور کلی کنسل خواهند شد. اگر قیمت های پایین کنونی ادامه یابد، بازار LNG تا سال ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی کوچک خواهد شد.
در کوتاه مدت بازار های گاز باید عرضه های جدید LNG را تحمل کنند. این گزارش پیش بینی می کند ظرفیت صادرات LNG تا سال ۲۰۲۰، به میزان ۴۰ درصد افزایش یابد که ۹۰ درصد آن متعلق به افزایش تولید امریکا و استرالیا خواهد بود. قیمت پایین نفت، خطر کمی برای زمان بندی پروژه های در حال احداث دارد. پروژه های استرالیا در مراحل نهایی احداث هستند. با این وجود پروژه های جدید با وجود قیمت های جاری، کار سختی برای آغاز دارند.
با افزایش عرضه LNG در پنج سال آینده، واردات گاز اروپا بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰، دو برابر خواهد شد. اما علی رغم افزایش واردات اروپا، این گزارش کاهش معنا داری در واردات گاز از روسیه پیش بینی نمی کند و میزان آن در سطح ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیارد متر مکعب باقی خواهد ماند. در کشور های عضو OECD و اروپایی پیش بینی می شود تولید گاز داخلی به روند کاهشی خود ادامه داده و تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۲۵ درصد کمتر از از سطح ان در سال ۲۰۱۰ برسد. کاهش روند تولید منجر به ترمیم متناسب قیمت خواهد شد. در نتیجه نیاز به واردات گاز اروپا باید بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ به میزان تقریبی یک سوم افزایش یابد.
مترجم: نعیم نوربخش - نكونيوز
منبع: IEA
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵