کد مطلب: 41645
 
سرنوشت شکایت گازی دوم ترکیه از ایران
 
در حالیکه شرکت بوتاش ترکیه، از شکایت اول خود از شرکت ملی گاز ایران به نتیجه ای نرسید، شکایت گازی دوم ترکیه از ایران، در مراحل نهایی قرار دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۱
در حالیکه شرکت بوتاش ترکیه، از شکایت اول خود از شرکت ملی گاز ایران به نتیجه ای نرسید، شکایت گازی دوم ترکیه از ایران، در مراحل نهایی قرار دارد.
به گزارش نکونیوز، ترکیه طی سالهای اخیر دو شکایت از شرکت ملی گاز ایران داشته که نخستین شکایت، مربوط به اشکالات موجود در روند صادرات گاز ایران به ترکیه بوده است. به زعم ترکیه، مشکلات مربوط به صادرات گاز ایران به ترکیه از جمله کمبود گاز صادراتی ایران در برخی مقاطع به دلیل نیاز داخلی کشور یا قطع مقطعی گاز صادراتی به ترکیه و مسایل مشابه از سال ۲۰۰۵ به بعد عوامل اصلی شکایت ترکیه از ایران به دادگاه بین المللی بود که سرانجام این شکایت که با هدف دریافت غرامت به ایران مطرح شده بود رد شد و به جایی نرسید. از سال گذشته تاکنون روال صادرات گاز ایران به ترکیه کاملا عادی و بدون هیچگونه کمبودی جریان داشته است. اما شکایت دوم ترکیه از شرکت ملی گاز ایران هم که سال گذشته طرح شده، برای تجدیدنظر در قیمت گاز صادراتی ایران به این کشور است. ترکیه خواستار خریداری گاز ایران با قیمتی پایینتر از قیمت فعلی است و به همین دلیل از دادگاه بین المللی درخواست بررسی و تجدیدنظر کرده است. پیش بینی می شود به زودی رای دادگاه بین المللی درباره شکایت دوم ترکیه از ایران اعلام شود اما بیم آن می رود که با توجه به رای منفی قبلی دادگاه در قبال شکایت ترکیه که به سود ایران بود، این بار دادگاه به نفع ترکیه رای دهد و ایران مجبور شود قیمت گاز صادراتی خود را به تنها مشتری خود تعدیل کند.
این درحالیست که پاکستان هم هنوز خط لوله واردات گاز از ایران را در داخل خاک خود تکمیل نکرده و شواهد نشان می دهد تا سال ۲۰۱۶ میلادی نیز خط لوله پاکستان برای خرید گاز از ایران تکمیل نمی شود. البته ایران برای صادرات گاز به عراق به نتیجه رسیده و از اردیبهشت سال آینده صادرات گاز ایران به عراق آغاز می شود. هم اکنون بخشی از گاز مورد نیاز شمال کشور نیز از طریق ترکمنستان تامین می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵