کد مطلب: 71345
 
وعده‌هایی برای عملی نشدن
داستان راه‌اندازی واحدهای آتش‌گرفته
 
آتش‌سوزی‌های اخیر در صنعت نفت و پتروشیمی کشور از زاویه دلایل این آتش‌سوزی‌ها و مقصران احتمالی مورد بررسی قرار گرفته، اما از این زاویه که آیا وعده و وعیدهای مسئولان در مورد بازسازی واحدهای آسیب‌دیده واقعی بوده یا خیر، مورد بحث قرار نگرفته است. آیا وعده‌های مختلف مبنی بر راه‌اندازی سریع واحدهای آسیب‌دیده محقق شده و اصولاً می‌توانسته محقق شود؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۵
آتش‌سوزی‌های اخیر در صنعت نفت و پتروشیمی کشور از زاویه دلایل این آتش‌سوزی‌ها و مقصران احتمالی مورد بررسی قرار گرفته، اما از این زاویه که آیا وعده و وعیدهای مسئولان در مورد بازسازی واحدهای آسیب‌دیده واقعی بوده یا خیر، مورد بحث قرار نگرفته است. آیا وعده‌های مختلف مبنی بر راه‌اندازی سریع واحدهای آسیب‌دیده محقق شده و اصولاً می‌توانسته محقق شود؟
به گزارش نکونیوز، بعد آتش‌سوزی واحد پارازایلین پتروشیمی بوعلی، که سرایت آتش به یک برج و یک مخزن حاوی مواد هیدروکربوری در این مجتمع پتروشیمی را به همراه داشت، مقامات مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس وعده
در حادثه پتروشیمی بوعلی از ابتدا مشخص بود که تأمین تجهیزات واحد آسیب‌دیده و نصب و راه‌اندازی آن‌ها، عملیاتی زمان‌بر است و در ظرف چند هفته یا حتی چند ماه میّسر نیست. مدیری که سال‌ها در صنعت کار کرده، قطعاً به این مسأله وقوف دارد. سوال این است که چرا به‌رغم وقوف به زمان‌بر بودن عملیات تأمین تجهیزات و نصب و راه‌اندازی آن‌ها در واحد آسیب‌دیده، وعده‌هایی داده می‌شود که از ابتدا نیز مشخص بوده که قابل تحقق نیستند؟
می‌دادند که این مجتمع به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد. حتی مدیرعامل بوعلی در سخنانی عجیب عنوان کرد که کار تعمیرات مجتمع در سه روز انجام خواهد شد!
در سوی دیگر ماجرا، وزیر نفت پس از خاموش شدن آتش در 19 تیر اعلام کرد که «پتروشیمی بوعلی سینا در دو تا سه هفته آینده به وضع سابق بازمی گردد». ظرف روزهای گذشته نیز علی‌محمد بساق‌زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، وعده داد که «واحد پارازایلین مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا ظرف ٢ تا سه ماه آینده راه‌اندازی می‌شود». اما دیروز (سه شنبه 19 مرداد) عادل نژادسلیم، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، اعلام کرد که راه‌اندازی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا شامل واحد آسیب‌دیده (یعنی واحد پارازایلین) نمی‌شود. وی عنوان کرد که «تولید در واحد پارازایلین همزمان با نصب دو برج جدید با ارتفاع ٦٠ متر تا سال آینده از سر گرفته می‌شود.»
در واقع، مسئولان مختلف در هلدینگ خلیج فارس و شرکت ملی صنایع پتروشیمی مرتباً وعده‌های خود را پس گرفتند و اکنون علناً اعلام می‌کنند که کار بازسازی و راه‌اندازی واحد آسیب‌دیده یک سال طول خواهد کشید. این در حالی است که در جریان بازسازی واحد پارازایلین این مجتمع، مجدداً حادثه دیگری روی داد و 9 نفر از کارکنان بوعلی دچار سوختگی با اسید شدند. در حادثه انفجار خط لوله اتیلن غرب نیز مقامات شرکت ملی صنایع پتروشیمی عنوان می‌کردند که فعالیت خط لوله یک روز پس از حادثه از سر گرفته خواهد شد. با این حال، عملیات تعمیر و بازسازی و تزریق خوراک به این خط لوله عملاً 5 روز به طول انجامید.
در حادثه پتروشیمی بوعلی از ابتدا مشخص بود که تأمین تجهیزات واحد آسیب‌دیده و نصب و راه‌اندازی آن‌ها، عملیاتی زمان‌بر است و در ظرف چند هفته یا حتی چند ماه میّسر نیست. مدیری که سال‌ها در صنعت کار کرده، قطعاً به این مسأله وقوف دارد.
سوال این است که چرا به‌رغم وقوف به زمان‌بر بودن عملیات تأمین تجهیزات و نصب و راه‌اندازی آن‌ها در واحد آسیب‌دیده، وعده‌هایی داده می‌شود که از ابتدا نیز مشخص بوده که قابل تحقق نیستند؟ این وعده‌ها با چه هدفی داده می‌شوند؟
علاوه بر این در مورد شیوه کار سایر پتروشیمی‌هایی که تحت تأثیر حادثه در مجتمع پتروشیمی بوعلی قرار گرفتند نیز وعده‌هایی داده شد که به هیچ وجه عملی نشدند. پتروشیمی تندگویان پارازایلین خود را از پتروشیمی بوعلی می‌گرفت و پس از حادثه گفته می‌شد که پارازایلین پتروشیمی تندگویان از پتروشیمی بندر امام تأمین خواهد شد. اما اکنون مشخص شده که این انتقال غیراقتصادی است و کار پتروشیمی تندگویان مختل شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵