کد مطلب: 101659
 
تفاهم پالایشگاه کرمانشاه و پژوهشگاه
 
پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت پالایش نفت کرمانشاه برای همکاری در حوزه‌های ایجاد واحدهای هگزان و پنتان تفاهم‌نامه امضا کردند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۳
پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت پالایش نفت کرمانشاه برای همکاری در حوزه‌های ایجاد واحدهای هگزان و پنتان تفاهم‌نامه امضا کردند.

به گزارش خبرنگار شانا، تفاهم‌نامه همکاری علمی پژوهشگاه صنعت نفت و پالایشگاه کرمانشاه بعدازظهر امروز (یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت‌ماه) در نخستین روز بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و سهراب براندیشه، مدیرعامل پالایشگاه کرمانشاه امضا شد.

مدیرعامل پالایشگاه کرمانشاه در حاشیه امضای این قرارداد با بیان این‌که این پالایشگاه در سطح کشور نخستین پالایشگاهی است که اقدام به تولید هگزان می‌کند، گفت: هم اکنون هگزان پلیمر گرید وارد می‌شود و اگر در داخل واحدی این محصول را تولید می‌کند، به روش اسیدشویی است.

وی با تاکید بر این‌که این روش مخاطرات زیست‌محیطی زیادی به دنبال دارد، افزود: با امضای این قرارداد روشی سبز برای تولید هگزان در پالایشگاه کرمانشاه پیاده‌ می‌شود.

براندیشه با بیان این‌که این روش سبز، دانش‌بنیان است و با کمک پژوهشگاه صنعت نفت در پالایشگاه کرمانشاه اجرایی می‌شود، تصریح کرد: فاز نخست این پروژه، تبادل قرارداد است و در گام بعدی هگزان با روش سبز تولید خواهد شد.

مدیرعامل پالایشگاه کرمانشاه با بیان این‌که در این طرح، هگزان بدون بنزن تولید می‌شود، عنوان کرد: در فرآیندی که با کمک پژوهشگاه صنعت نفت در این پژوهشگاه پیاده‌سازی می‌شود،‌ بنزن از ۶ تا چهار و نیم درصد به یک صدم درصد می‌رسد.

وی ظرفیت تولید واحد هگزان این پالایشگاه را ۱۲ هزار تن در سال اعلام کرد و گفت: در کنار راه‌اندازی واحد هگزان، ظرفیت تولید پنتانافزایش می‌یابد.

براندیشه افزود: تولید واحد پنتان پالایشگاه کرمانشاه با کمک پژوهشگاه صنعت نفت به میزان ۱۲ هزار تن می‌رسد.

مدیرعامل پالایشگاه کرمانشاه با بیان این‌که میزان سرمایه‌گذاری این دو طرح ۲۵ میلیارد تومان است و ازسوی بخش خصوصی انجام می‌شود، گفت: پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی واگذار شده است و امضای این قرارداد می‌تواند زمینه‌ای را برای توسعه کار و اشتغال در کشور فراهم کند.

جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت نیز درباره این تفاهم‌نامه همکاری گفت: پژوهشگاه صنعت نفت با توانمندی‌هایی که دارد نیازهای پژوهشی صنعت نفت را برآورده کرده است.

وی افزود: همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و پالایشگاه کرمانشاه از سال‌ها پیش برقرار بوده و تجربیات فراوانی میان دو طرف وجود دارد. امیدواریم این همکاری سه ساله همانند گذشته به توسعه هرچه بیشتر صنعت نفت بینجامد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵