کد مطلب: 96465
 
گره‌های دانشگاه باسابقه‌ای که روز به روز کورتر شد
دانشکده صنعت نفت آبادان تعطیل شد!
 
دانشکده صنعت نفت آبادان پس از دو هفته تحصن دانشجویان این دانشکده و تعطیلی کلاس‌ها با تصمیم مسئولان دانشگاه نفت، تعطیل شد. روابط عمومی دانشگاه نفت، با تأیید تعطیلی دانشکده نفت آبادان، علت این تعطیلی را «غیبت بیش از سه‌شانزدهم دانشجویان در یک نیمسال آموزشی» عنوان کرده است. اما چیزی که در این میان عجیب به نظر می‌رسد، تعطیلی دانشکده در آستانه روز دانشجو است. نحوه پاسخ به اعتراضات صنفی دانشجویان با تعطیلی دانشکده نیز در نوع خود اقدامی نادر محسوب می‌شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۴
دانشکده صنعت نفت آبادان پس از دو هفته تحصن دانشجویان این دانشکده و تعطیلی کلاس‌ها با تصمیم مسئولان دانشگاه نفت، تعطیل شد. روابط عمومی دانشگاه نفت، با تأیید تعطیلی دانشکده نفت آبادان، علت این تعطیلی را «غیبت بیش از سه‌شانزدهم دانشجویان در یک نیمسال آموزشی» عنوان کرده است. اما چیزی که در این میان عجیب به نظر می‌رسد، تعطیلی دانشکده در آستانه روز دانشجو است. نحوه پاسخ به اعتراضات صنفی دانشجویان با تعطیلی دانشکده نیز در نوع خود اقدامی نادر محسوب می‌شود.
به گزارش نکونیوز، در دو روز گذشته اتفاقات عجیبی در پاسخ به اعتراضات و تجمعات صنفی دانشجویان دانشکده صنعت نفت آبادان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه نفت روی داد. ابتدا، طبق گزارش تعداد زیادی از رسانه‌ها، آزمون استخدامی نفت با حکم دیوان عدالت اداری تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمد. برخی منابع این دستور دیوان عدالت اداری را به شکایت فارغ‌التحصیلان دانشگاه نفت از وزرات نفت مربوط دانستند. طبق قرار قبلی و فراخوان وزارت نفت، قرار بود آزمون استخدامی این وزارتخانه دی ماه سال جاری برگزار شود. در عین حال، اداره کل روابط عمومی وزارت نفت امروز ۱۲ آذرماه، دریافت هر گونه ابلاغیه‌ای را مبنی بر توقف آزمون استخدامی وزارت نفت از سوی دیوان عدالت اداری رد کرد. اظهار نظر رسمی در این مورد هنوز از سوی دیوان عدالت اداری صورت نگرفته است.
اقدام عجیب دیگر، تعطیلی دانشکده صنعت نفت آبادان بود که دو هفته پس از تحصن دانشجویان این دانشگاه و اعتراضات آن‌ها به هیات رئیسه دانشگاه صورت گرفت. دانشجویان دانشکده نفت معتقد بودند که «هیات رئیسه دانشگاه نفت در حفظ امتیازات مهم دانشگاه صنعت نفت آبادان از جمله استخدام و امریه» ناتوان بوده است و استعفای دسته جمعی هیات رئیسه دانشگاه را خواستار شده بودند.
در پاسخ به تجمع صنفی دانشجویان دانشکده نفت، روابط عمومی دانشگاه نفت، بیانیه‌ای سه ماده‌ای منتشر کرد که تنها یک روز پس از انتشار این بیانیه، این دانشکده تعطیل شد. در بیانیه سه ماده‌ای روابط عمومی دانشگاه نفت آمده است:
۱. دانشجويان دانشكده از تاريخ ۹۶/۰۸/۲۷ تا كنون به بهانه درخواست‌هاي استخدامي از حضور در كليه كلاس‌هاي درس امتناع ورزيده‌ و عليرغم حضور اساتيد در كلاس‌هاي درس به دليل اين اقدام دانشجويان، امور آموزشي دانشكده نفت آبادان كاملاً مختل و عملاً تعطيل بوده است.
۲. مطابق مقررات آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، غيبت بيش از سه شانزدهم جلسات درس در يك نيمسال باعث حذف درس شده كه در صورت ادامه‌ي وضعيت فعلي باعث حذف ترم تحصيلي خواهد شد.
۳. در پاسخ به شايعات بي‌پايه، اعلام مي‌دارد دانشگاه تاكنون هيچگونه محدوديتي براي دانشجويان اعم از امور خدمات رفاهي دانشجويي (سه وعده غذا، خوابگاه و ...) و امور آموزشي اعمال نكرده است. ليكن ارائه اين خدمات نيز در صورت عدم حضور دانشجويان در كلاس‌هاي درس توجيه قانوني نخواهد داشت.
تصاویری از یک بیانیه بدون مهر و امضاء در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می‌دهد شام شب گذشته (۱۱ آذر) آخرین وعده غذایی است که در سلف سرویس دانشکده صنعت نفت به دانشجویان ارائه می‌شود.
همچنین دانشکده مهندسی نفت آبادان با ارسال پیامکی به دانشجویان اعلام کرد این دانشکده از شنبه، ۱۱ آذر ماه جاری تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است.
روابط عمومی دانشگاه نفت در پاسخ به خبرنگار نکونیوز معتقد بود که تحصن دانشجویان دانشکده نفت آبادان صنفی نبوده است. گرچه دانشجویان متحصن این دانشگاه اعلام کرده‌اند که تحصن‌شان کاملاً صنفی است، اما صرف‌نظر این که چه دیدی نسبت به این تحصن داشته باشیم، پاسخ به یک تحصن دانشجویی با تعطیلی دانشگاه، رویه‌ای نادر است که تاکنون نمونه آن را شاهد نبوده‌ایم. بروز این اتفاق در آستانه ۱۶ آذر، روز دانشجو، این اقدام را عجیب‌تر می‌کند. شورای صنفی برخی از دانشگاه‌های کشور در بیانیه‌هایی که در فضای مجازی منتشر شده است، متوقف شدن ارائه خدمات به دانشجویان دانشکده صنعت نفت آبادان را محکوم کرده‌اند.
از سوی دیگر، فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت پس از تجمع دیروز در پاستور در مقابل نهاد ریاست جمهوری، در مقابل وزارت نفت تجمع کرده‌اند. این فارغ التحصیلان معتقدند که وزرات نفت طبق موارد مندرج در دفترچه کنکور به فارغ التحصیلان گروه الف این دانشگاه تعهد استخدام داده است. در مقابل، وزرات نفت معتقد است که تعهد استخدام به فارغ‌التحصیلان دانشگاه نفت در کار نبوده است و آن‌ها در دولت نهم و دهم، خارج از تعهدات وزارت نفت استخدام می‌شده‌اند. برخی منابع عنوان کرده‌اند که جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه نفت در آزمون فنی (مهارت‌های کامپیوتری) و آزمون زبان انگیسی نمره‌های پایینی آورده‌اند و تعدادی از فارغ التحصیلانی که مدعی هستند گروه الف هستند، معیارهای لازم برای گروه الف بودن را ندارند.
هدف در اینجا قضاوت در مورد این موضوع نیست که کدام‌یک از طرفین راست می‌گویند. تقابل وزارت نفت با فارغ‌التحصیلان دانشگاه نفت و دانشجویان دانکشده نفت آبادان وارد مراحل هزینه‌بری شده است؛ مراحلی که به راحتی پیش از آن می‌شد از ورود به آن اجتناب کرد. مسأله دانشجویان دانشگاه صنعت نفت حالا دیگر علاوه بر حوزه مطالبات صنفی، به یک مسأله حیثیتی نیز تبدیل شده است که به نوعی هیچ یک از طرفین قصد کوتاه آمدن در آن را ندارند. به نظر می‌رسد تنها راه باقی مانده حکمیت در مورد این مسأله در سطح هیأت دولت باشد و هیأت دولت می‌تواند برای حل این معضل، گام‌های اساسی بردارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵