کد مطلب: 82415
 
تلاشهای اوپک و غیراوپک برای افزایش قیمت نفت
توافق نفتی تمدید می شود؟
 
دوره توافق نفتی که هدف آن ناپدید کردن حدود 1.8 میلیون بشکه نفت در روز از بازارها بود تا پایان ماه ژوئن به سر می‌آید. هدف توافق نفتی خالی کردن انبارهای سرشار از نفت و افزایش قیمت نفت بود. هیچ‌کدام از این اهداف فعلاً محقق نشده است؛ با این وجود آیا توافق نفتی پس از حدوداً دو ماه آینده تمدید می‌شود؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰
دوره توافق نفتی که هدف آن ناپدید کردن حدود 1.8 میلیون بشکه نفت در روز از بازارها بود تا پایان ماه ژوئن به سر می‌آید. هدف توافق نفتی خالی کردن انبارهای سرشار از نفت و افزایش قیمت نفت بود. هیچ‌کدام از این اهداف فعلاً محقق نشده است؛ با این وجود آیا توافق نفتی پس از حدوداً دو ماه آینده تمدید می‌شود؟
به گزارش نکونیوز، کشورهای ونزوئلا، الجزایر، عمان، عراق و کویت صراحتاً از تمدید طرح کاهش تولید نفت حمایت کرده‌اند. نشانه‌هایی از کاهش حجم موجودی انبارهای
با توجه به این که اهداف توافق نفتی محقق نشده برخی از کشورها عضو اوپک به این نتیجه رسیده اند که باید با صبوری بیشتری، استراتژی مدیریت عرضه نفت را ادامه دهند تا انبارها به تدریج خالی شوند. با افزایش تعداد چنین کشورهایی و اعمال فشار از طرف آنها بر اعضای مردد اوپک و غیراوپک، احتمال تمدید توافق نفتی پس از پایان ماه ژوئن افزایش یافته است.
نفت در اروپا و آسیا وجود دارد، با این‌حال انبارهای تجاری نفت در آمریکا همچنان مملو از نفت هستند.
اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها با اقدام دسته جمعی خود مبنی بر مدیریت عرضه نفت به بازارها می‌خواستند مصرف‌کنندگان نفت را وادار سازند تا به سراغ انبارهای ذی‌قیمت خود بروند تا بدین‌ترتیب موجودی انبارها کاهش یابد. با این‌حال انبارهای نفت در آمریکا همچنان در سطح بی‌سابقه‌ای مملو از نفت هستند.
الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گفته است که کشورهای طرف توافق نفتی (اوپک و غیراوپک) 94 درصد به توافق پایبند بوده اند. این میزان از پایبندی، بی سابقه است. با این حال، دستیابی به هدف با میزان تلاش کشورها همخوانی ندارد و بازار بابت کاهش تولید نفت، پاداش بزرگی به کشورهای طرف توافق نفتی نداده است.
گزارش اوپک نیز نشان می دهد که کشورهای عضو این سازمان، در اجرای توافق نفتی موفق عمل کرده اند. آخرین گزارش ماهانه اوپک نشان می دهد که تولید نفت کشورهای عضو این سازمان به ۳۱.۹۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.
تولید نفت اوپک که در ماه ژانویه ۹۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود، در ماه فوریه ۱۴۰ هزار بشکه در روزِ دیگر کاهش یافته است. اوپکی‌ها که در نشست ۳۰ نوامبر توافق کرده بودند تولید نفت خود را یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند، در دو ماه نخست سال ۲۰۱۷ تولید نفت خود را یک میلیون و ۷۰ هزار بشکه در روز کاهش داده‌اند و در رعایت توافق نفتی موفق عمل کرده‌اند. تولید نفت اوپک در ماه نوامبر ۲۰۱۶، ۳۳ میلیون و ۳۷۴ هزار بشکه در روز بود و این آمار به خوبی سطح کاهش تولید نفت اوپکی‌ها را نشان می‌دهد.
حدود دو ماه دیگر، دوره شش ماه اجرای توافق نفتی تمام می شود. با توجه به این که اهداف توافق نفتی محقق نشده برخی از کشورها عضو اوپک به این نتیجه رسیده اند که باید با صبوری بیشتری، استراتژی مدیریت عرضه نفت را ادامه دهند تا انبارها به تدریج خالی شوند. با افزایش تعداد چنین کشورهایی و اعمال فشار از طرف آنها بر اعضای مردد اوپک و غیراوپک، احتمال تمدید توافق نفتی پس از پایان ماه ژوئن افزایش یافته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵