کد مطلب: 104151
 
افتتاح فاز2 ستاره خلیج فارس
 
فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس روز پنجشنبه با حضور رییس جمهوری، وزیر نفت و جمعی دیگر از مسئولان کشوری و استان هرمزگان در بندرعباس به طور رسمی افتتاح شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۱
فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس روز پنجشنبه با حضور رییس جمهوری، وزیر نفت و جمعی دیگر از مسئولان کشوری و استان هرمزگان در بندرعباس به طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، با راه اندازی فار دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس میزان تولید این پالایشگاه از 12 میلیون لیتر بنزین به 24 میلیون لیتر در روز با کیفیت یورو پنج افزایش می یابد.
تولید نفت گاز این پالایشگاه نیز از 4 میلیون لیتر به 8 میلیون لیتر در روز افزایش خواهد یافت.
هم چنین پس از یک هفته از افتتاح رسمی فاز دوم از سوی رییس جمهوری، نخستین واحد فاز سوم که واحد تقطیر است، راه ‌اندازی خواهد شد.
در راستای دستور ویژه رییس جمهوری مبنی بر تامین مالی این پالایشگاه 290 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای تکمیل فازهای 2و 3 پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس اختصاص یافته است.
فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، 10 اردیبهشت ‎ماه سال گذشته با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، بیژن زنگنه وزیر نفت، عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران، سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و جمعی از مدیران کشوری و استانی افتتاح شد.
این پالایشگاه از زمان افتتاح فاز نخست آن از سوی رییس‌ جمهوری تاکنون 3 میلیارد و 700 میلیون لیتر بنزین،‌ یک میلیارد و 700 میلیون لیتر نفت‌ گاز، 500 میلیون لیتر گاز مایع و 9 میلیارد لیتر سایر فرآورده ها را تولید کرده است.
با بهره برداری از فاز 3 این پالایشگاه در شهریور امسال میزان تولید بنزین این پالایشگاه به 36 میلیون لیتر در روز ارتقا می یابد.
پالایشگاه ستاره خلیج ‌فارس با ظرفیت 360 میلیون لیتر در روز در قالب 3 فاز 120 هزار بشکه ‌ای با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در 25 کیلومتری غرب بندرعباس در زمینی به مساحت 700 هکتار احداث شده و هم اکنون روزانه حدود 15 میلیون دلار تنها از بابت تولید 3 فرآورده بنزین، نفت‌گاز و گاز مایع آن در کشور ارز ذخیره می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵