کد مطلب: 91055
 
دورخیز رقبا برای تصرف بازارهای گاز
بازار جذاب گاز چین و عقب‌ماندگی ایران
 
مصرف گاز طبیعی در چین امسال ۱۰ درصد رشد خواهد داشت. چین قصد دارد سهم گاز طبیعی را در سبد انرژی خود افزایش دهد. بازار گاز بسیار جذاب در چین توجه بسیاری از کشورها را از جمله روسیه و ترکمنستان به خود جلب کرده اما ایران غایب بزرگ طرح‌های صادرات گاز به چین است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۲
مصرف گاز طبیعی در چین امسال ۱۰ درصد رشد خواهد داشت. چین قصد دارد سهم گاز طبیعی را در سبد انرژی خود افزایش دهد. بازار گاز بسیار جذاب در چین توجه بسیاری از کشورها را از جمله روسیه و ترکمنستان به خود جلب کرده اما ایران غایب بزرگ طرح‌های صادرات گاز به چین است.
به گزارش نکونیوز، چین به منظور رعایت ملاحظات زیست‌محیطی قصد دارد از مصرف زغال سنگ بکاهد و گزینه جایگزین این کشور نیز گاز است. در نیمه نخست سال ۲۰۱۷، مصرف گاز در چین نسبت به نیمه نخست سال ۲۰۱۶، ۱۵.۲ درصد رشد داشته است.
کمیسیون اصلاحات و توسعه ملی چین که به عنوان نهاد اصلی برنامه‌ریزِ اقتصادی این کشور عمل می‌کند، پیش‌بینی کرده که مصرف گاز طبیعی در چین در سال جاری ۱۰ درصد رشد داشته باشد.
چین قصد دارد سهم گاز طبیعی را در سبد انرژی مصرفی خود تا سال ۲۰۲۰ به ۱۰ درصد و تا سال ۲۰۳۰ به ۱۵ درصد برساند.
این امر باعث شده تا چین یک بازار جذاب برای کشورهای دارای ذخایر گازی باشد. قطر، استرالیا و آمریکا برای صادرات ال ان جی به چین برنامه‌ریزی کرده‌اند. قطر هم‌اکنون سالیانه بیش از ۵ میلیون تن ال ان جی به چین صادر می‌کند.
از سوی دیگر، ترکمنستان نیز با طی مسافت بسیار زیاد، از طریق خط لوله سالانه ۵۵ میلیارد مترمکعب به چین گاز صادر می‌کند. این خط لوله پس از عبور از کشورهای ازبکستان و قزاقستان، گاز ترکمنستان را به چین می‌رساند. تا سال ۲۰۲۱، صادرات گاز ترکمنستان به چین به ۶۵ میلیارد متر مکعب خواهد رسید.
روسیه نیز که به طور سنتی صادرکننده گاز به اروپا بوده است، برای تنوع‌بخشی به بازارهای هدف خود، برنامه بلندپروازنه‌ای را برای صادرات گاز به چین درنظر گرفته است. روسیه و چین در سال ۲۰۱۴، قراردادی برای صادرات گاز به چین امضاء کردند که ارزش آن ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.
انتظار می‌رود صادرات گاز روسیه به چین از سال ۲۰۱۹ از طریق خط لوله‌ای که «قدرت سیبری» نامیده می‌شود، آغاز شود.
در این میان ایران فعلاً برنامه‌ای برای صادرات گاز به چین ندارد و از سایر رقبا عقب افتاده است. در صورتی که طبق برنامه‌ها ایران صادرات گاز به پاکستان را آغاز کند می‌تواند این خط لوله را تا چین امتداد دهد و از این طریق گاز را به استان سین کیانگ چین برساند.
از حیث اقتصادی، صادرات گاز ایران به چین از طریق پاکستان امکان‌پذیر است اما فعلاً مذاکره‌ای در این‌باره بین دو کشور ایران و چین صورت نگرفته و حتی پاکستان از احداث خط لوله در خاک خود سرباز زده است. باید دید آیا ایران در این حوزه وارد رقابت جدی با صادرکنندگان گاز به چین خواهد شد یا خیر.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵