داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 72786
 
رتبه ایران در تولیدکنندگان برق
 
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز در جایگاه چهاردهم کشورهای تولیدکننده برق در جهان قرار دارد، اما میزان مصرف برق صنعتی در آن، کمتر از سایر کشورهاست.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۷
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز در جایگاه چهاردهم کشورهای تولیدکننده برق در جهان قرار دارد، اما میزان مصرف برق صنعتی در آن، کمتر از سایر کشورهاست.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، علیرضا دائمی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو، با بیان این که مدیریت مصرف و افزایش بازده نیروگاه‌ها راهکارهای اصلی پاسخ به رشد تقاضای آب و برق است، گفت: پاسخ به افزایش ٥ درصدی تقاضای سالانه آب و برق کشور با مدیریت مصرف، ارتقای بازدهی نیروگاه‌ها و اصلاح شبکه های توزیع امکانپذیر است و این امر کاهش هزینه های سرمایه گذاری را به دنبال دارد.

وی افزود: ایران امروز در جایگاه چهاردهم کشورهای تولیدکننده برق در جهان قرار دارد، اما میزان مصرف برق صنعتی در آن، کمتر از سایر کشورهاست.

دائمی به کشور کره جنوبی اشاره و تصریح کرد: این کشور با دارا بودن صنایع عظیم فولاد، کشتی‌سازی و خودروسازی، در حد و اندازه ایران برق تولید می‌کند که عمده آن در بخش صنعت مصرف می‌شود.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو، عنوان کرد: امروز صنایع آب و برق کشور توسعه فیزیکی خود را پشت سر گذاشته‌اند و باید به ارتقا بهره‌وری در این خدمات، مصرف صحیح و مدیریت مصرف بیندیشیم.

وی با بیان این که امروز نیازمند تحولی در این نگاه، بازتوانی نیروگاه‌ها و ارتقا بازده آنها هستیم، افزود: میانگین بازده ٣٧ درصدی نیروگاه‌های کشور با استفاده از ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید تا ٦٠ درصد قابل افزایش بوده و بهتر است به جای سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه‌های جدید، به ارتقا بازده آنها بیاندیشیم.

دائمی گفت: در مقوله آب نیز، به جای اجرای طرحهای پرهزینه انتقال آب، می‌توان با مدیریت مصرف و اصلاح شبکه ها، صرفه جویی و از هزینه های بی‌مورد جلوگیری کرد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو تصریح کرد: با ١٠ درصد صرفه جویی مصرف آب در تهران، می‌توان به اندازه سالیانه ١٢٠ میلیون مترمکعب از مصرف آب اضافی جلوگیری کرد که معادل حجم سد ماملو است، انجام این مهم همچنین از صرف وقت و هزینه های اضافی برای تامین نیازها جلوگیری می‌کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵