داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 85566
 
سرمایه گذاری در بخش فراساحل
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که بخش فراساحل به 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد،گفت: انتخابات ریاست جمهوری، پیروزی یک گفتمان بر گفتمان دیگر بود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۷
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که بخش فراساحل به 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد،گفت: انتخابات ریاست جمهوری، پیروزی یک گفتمان بر گفتمان دیگر بود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «منصور معظمی» روز دوشنبه در همایش بین المللی صنعت فراساحل در دانشگاه صنعتی شریف افزود: در چهار سال آینده با توجه به رای چشمگیر مردم، دولت منتخب توان بیشتری خواهد داشت.
وی با بیان اینکه با شرایط فراهم شده در پسابرجام می توان کارهای بزرگی را در بخش ساحل و فراساحل انجام داد، گفت: امروز شرکت های ایرانی در ساخت سکوهای نفتی، توانمند و خودکفا شده اند. دوستان ما در وزارت نفت محافظه کاری را کنار گذاشته و قراردادهای جدید نفتی را امضا خواهند کرد.
رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) با بیان این که برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) برای کشور یک فرصت است، گفت: همیشه فرصت ناشی از برجام برقرار نخواهد بود.
وی به سفر اخیر رییس جمهوری امریکا به عربستان اشاره کرد و بیان داشت: مشخص نیست فرصت هایی که در برجام داشتیم را اکنون هم بتوانیم استفاده کنیم.
معظمی افزود: گلایه مندیم که 2 سال فرصت از دست رفت که بخشی از آن به داخل بازنمی گردد و بخشی نیز ناشی از رفتارهای غیرمعقول برخی کشورها بوده است.
وی با بیان این که صنعت فراساحل در ایران متولی مشخصی ندارد، گفت: بر اساس مطالعه ای که انجام شده است 30 میلیارد دلار در بخش فراساحل باید سرمایه گذاری شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضای 6 قرارداد بین المللی صنعت خودرو اشاره کرد و بیان داشت: برای این که دوستان دلواپس را دلواپس تر نکنیم قرار شده است 30 درصد تولیدات را شرکت های طرف قرارداد صادر کنند.
معظمی با اشاره به اینکه به طور قطع تا 2 سال آینده مردم ایران خودروهای با کیفیت تری سوار خواهند شد، افزود: در مناظره ها و تبلیغات انتخابات مشاهده کردیم اشتغال یکی از دغدغه های اصلی بود که برای تحقق آن باید سرمایه گذاری انجام شود.
وی درباره همکاری با شرکت های بین المللی برای ساخت کشتی نیز گفت: با شرکت دووی کره جنوبی و شرکت های ملی نفتکش و کشتیرانی، قرار است برای ساخت کشتی همکاری شود.
رئیس هیات عامل ایدرو با اشاره به اینکه در آینده نزدیک با شرکت رنو قراردادی به ارزش یک میلیارد یورو نهایی خواهد شد، بر تقویت بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: قرار نیست ما بنگاه داری کرده و رقیب بخش خصوصی باشیم.
به گزارش ایرنا، هفتمین همایش بین المللی صنایع فراساحل با حضور کارشناسان و مدیران حرفه ای از بخش های سیاست گذاری، کارفرمایی، شرکت های طراحی و مهندسی، پیمانکاران، سازندگان تاسیسات و تجهیزات، اساتید دانشگاهی و انجمن ها و دیگر تشکل های دریایی در دانشگاه صنعتی شریف امروز یکم خرداد ماه آغاز به کار کرد و تا فردا به کار خود ادامه می دهد.
«مجید عباسپور» عضو هیات علمی دانشکده ی مهندسی مکانیک و دبیر هفتمین همایش بین المللی صنایع فراساحل در خصوص لزوم برگزاری این همایش می گوید: رشد چشمگیر تقاضا برای انرژی‌های فسیلی باعث توجه بسیاری از کشورها به منطقه خاورمیانه خصوصاً خلیج فارس و دریای خزر به عنوان منبع سرشار انرژی شده است. نگاهی گذرا به حجم سرمایه گذاری های انجام شده در این مناطق و حضور گسترده شرکتهای خارجی گواهی بر این ادعاست. برخورداری ایران از این موهبت عظیم الهی یعنی قرار گرفتن در میان دو قطب بزرگ انرژی و وجود میادین مشترک دریایی بایستی زمینه ای را فراهم آورد تا شرکتهای طراحی، مهندسی و پیمانکاری بیشتری در حوزه صنایع فراساحل تشکیل و توسعه یابند.
وی یادآور شد؛ موفقیت این شرکت‌ها در داخل کشور (انجام پروژه‌ها) و خارج از کشور (صدور خدمات فنی و مهندسی) در گرو ارتقاء دانش فنی و مهندسی آنها جهت بهبود و توسعه کیفی پروژه های ذیربط است. خوشبختانه طی سالهای اخیر دانش ساخت، نصب و استخراج نفت و گاز از دریاها و احداث تأسیسات مختلف جهت انتقال فرآورده ها به خشکی در حال بومی شدن است. بنابراین در شرایط فعلی کشور و نظر به فرصت ها و تهدیدات پیش رو، اتخاذ روش های صحیح و کارآمد در زمینه فناوری های به روز صنایع فراساحل و تسهیل روند ارتقای بنیه علمی و تخصصی پیمانکاران این حوزه از اهمیت خاصی برخوردار بوده و نیازمند نگاهی ملی و همه جانبه است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵