کد مطلب: 103161
 
چند نکته درباره بازگشت علی اصولی به نفت خزر
یکی بگوید در نفت چه خبر است؟
 
علی اصولی در شرایطی با حکم مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به عنوان مدیرعامل شرکت نفت خزر انتخاب شد که پیش از این هم مدیرعامل این شرکت بود. انتصابی که این سوال را جدی تر از هر زمان دیگری به ذهن متبادر می سازد که در نفت چه خبر است؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۶
علی اصولی در شرایطی با حکم مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به عنوان مدیرعامل شرکت نفت خزر انتخاب شد که پیش از این هم مدیرعامل این شرکت بود. انتصابی که این سوال را جدی تر از هر زمان دیگری به ذهن متبادر می سازد که در نفت چه خبر است؟
به گزارش نکونیوز، علی اصولی که در دی ماه ۱۳۸۸ و در زمان وزارت مسعود میرکاظمی، صرفا با سابقه مدیریت در حراست نفت به عنوان مدیرعامل شرکت نفت خزر انتخاب شد، تا آبان ماه ۹۴ در این مسئولیت باقی ماند. اصولی از آن دسته مدیرانی بود که از دولت احمدی نژاد مانده بودند و تا مدتها مسئولیت قبلی خود را حفظ کردند. نفت خزر مدتی با مدیریت یک سرپرست اداره شود و در اواخر سال ۹۵محسن دلاویز مشاور وقت وزیر نفت و مدیرعامل اسبق شرکت نفت پاسارگاد به عنوان مدیرعامل نفت خزر منصوب شد تا شاهد جوانگرایی در این شرکت باشیم. هرچند انتصاب دلاویز هم در وهله اول انتقاداتی را ایجاد کرد اما حضور ۱۴ ماهه دلاویز در نفت خزر به امضای تفاهمنامه همکاری بین شرکت نفت خزر به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و شرکت سوکار آذربایجان منجر شد. تفاهمنامه ای که علیرغم اختلافات مرزی دو کشور در دریای خزر در سفر حسن روحانی به باکو و بین روسای جمهوری دو کشور ایران و آذربایجان امضا شد تا نقطه امیدی برای توسعه میادین نفت و گاز خزر ایجاد شود. همان زمان خبر استعفای دلاویز به صورت غیررسمی منتشر شد و پس از یک ماه با انتصاب دلاویز به عنوان مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت که آن هم مدتها با سرپرست اداره می شد، شرکت نفت خزر بدون مدیرعامل ماند. از همان زمان شایعه شد علی اصولی دوباره به عنوان مدیرعامل نفت خزر انتخاب می شود. این شایعه دیروز ۱۳ خرداد رنگ واقعیت به خود گرفت و علی اصولی که در همان سال ۸۸ هم به عنوان یک مدیر حراستی غیرمتخصص مدیرعامل نفت خزر شده بود، به منصب سابق بازگشت.
بازگشت علی اصولی به راس شرکت نفت خزر این پرسش را ایجاد می کند که اگر اصولی مدیر خوبی بود چرا او را در سال ۹۴ برکنار کردند؟ آن هم در شرایطی که مدیرعامل جدیدی برای نفت خزر انتخاب نشده بود و نزدیک به یک سال و نیم آن شرکت با سرپرست اداره شد؟ اگر علی اصولی مدیر خوبی نبود، چرا دوباره او را به ان شرکت برگرداندند؟ مگر در شش سالی که او در راس نفت خزر قرار داشت چه اتفاق مثبتی رخ داده بود که با بازگشت او به ان شرکت در انتظار اتفاقات مثبت جدیدی باشیم؟ با این همه شعارهای جوانگرایی و تخصص گرایی، چرا دولت روحانی به طور عام و وزارت نفت به طور خاص، انتصاباتی انجام می دهند که این شعارها را زیر سوال می برند؟ آیا واقعا هیچ مدیر جوان و متخصص و توانمندی در صنعت نفت پیدا نمی شد که به عنوان مدیرعامل نفت خزر انتخاب شود و لزوما مدیری که ۶ سال در نفت خزر بود و برکنار شده بود، باید دوباره بر صندلی مدیریت آن تکیه می زد؟ صرفنظر از انتصاب عجیب او توسط مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، علی اصولی، خود با چه تدبیر و دورنمایی مدیریت نفت خزر را پذیرفته است؟ آن هم در شرایطی که ۶ سال مدیرعامل این شرکت بوده و سه سال پیش برکنار شده است؟ یکی به ما بگوید در نفت چه خبر است؟!
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵