کد مطلب: 76016
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
هفته سیاه نفت
از ادعای تهدید ایران توسط سعودی‌ها تا کاهش کم‌سابقه قیمت‌ها
 
هفته که گذشت هفته تاریکی برای قیمت نفت بود. هر آنچه که قیمت نفت پس از توافق نفتی الجزایر به دست آورده بود، در هفته گذشته از دست رفت و قیمت نفت بیشترین کاهش هفتگی را در بیش از ۱۰ ماه گذشته تجربه کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۱
هفته که گذشت هفته تاریکی برای قیمت نفت بود. هر آنچه که قیمت نفت پس از توافق نفتی الجزایر به دست آورده بود، در هفته گذشته از دست رفت و قیمت نفت بیشترین کاهش هفتگی را در بیش از ۱۰ ماه گذشته تجربه کرد.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت برنت در هفته گذشته در حدود ۹ درصد کاهش یافت. این بیشترین میزان کاهش قیمت نفت از ماه ژانویه تاکنون است. قیمت نفت برنت که پیش از نشست الجزایر در کانال ۴۵ دلاری میادله می‌شد و پس از توافق نفتی حتی به ۵۳ دلار و ۱۴ سنت رسید، در هفته گذشته دوباره وارد کانال ۴۵ دلاری شد. هرچه که توافق نفتی در چند هفته گذشته بافته بود، به یکباره در هفته گذشته پنبه شد.
در هفته گذشته اختلاف بین اوپکی‌ها بر سر نحوه اجرای طرح فریز نفتی علنی‌تر شد. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع درون اوپک مدعی شد که در نشست کارشناسان اوپک، عربستان سعودی ایران را تهدید کرده است که اگر عرضه نفت خود را محدود نکند، عربستان تولید خود را تا حد قابل توجهی افزایش داده و قیمت نفت را بیشتر کاهش می‌دهد. این منابع گفته‌اند که «سعودی‌ها تهدید کردند که تولید خود را به ۱۱ میلیون بشکه و حتی ۱۲ میلیون بشکه در روز می‌رسانند و قیمت‌ها را پایین می‌آورند و از نشست خارج می‌شوند.»
با این حال، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک این خبر رویترز را تکذیب کرد و گفت سعودی‌ها به افزایش تولید نفت و پایین کشیدن قیمت‌ها، تهدید نکرده‌اند.
اوپکی‌ها در نشست الجزایر به توافق رسیدند که تولید نفت خود را کاهش داده و به محدوده بین ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز برسانند. خبرها حاکی از این است که تولید نفت اعضای اوپک در ماه اکتبر به ۳۴.۰۲ میلیون بشکه در روز رسیده است که سطح بی‌سابقه‌ای محسوب می‌شود.
همچنین در هفته گذشته مشخص شد که تولید نفت لیبی افزایش یافته و به بیشترین میزان از اکتبر سال ۲۰۱۴ تاکنون رسیده است. وزیر نفت نیجریه نیز گفت که تولید نفت این کشور در حال حاضر بیش از ۲ میلیون بشکه در روز است. از ماه سپتامبر تاکنون لیبی و نیجریه در مجموع تولید نفت خود را حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده‌اند.
در هفته گذشته سطح ذخیره‌سازی نفت در آمریکا نیز ۱۴ میلیون بشکه افزایش یافت و این امر نیز باعث شد تا فشار بیشتری به قیمت نفت وارد شود.
شرکت‌های حفاری نفتی نیز در آمریکا ۹ دکل حفاری نفتی به تعداد دکل‌های حفاری فعال اضافه کردند. تعداد دکل‌های حفاری نفتیِ فعال در آمریکا در حال حاضر ۴۵۰ عدد است. فعالیت‌های حفاری در آمریکا به بالاترین حد از ماه فوریه رسیده است. از ۲۳ هفته گذشته، شرکت‌های حفاری آمریکایی مجموعاً در ۲۰ هفته تعداد دکل‌های حفاری فعال را افزایش داده‌اند. این امر نشان می‌دهد که فعالان صنعت شیل به این راحتی حاضر به ترک بازار نیستند.
در نهایت در هفته گذشته نفت خام برنت کار خود را در قیمت ۴۵ دلار و ۵۸ سنت و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت کار خود را در قیمت ۴۴ دلار و ۷ سنت به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز نیز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵