کد مطلب: 88798
 
پایان چهارشنبه پرخبر نفت با سخنان جهانگیری
سرمایه گذاری توتال؛ 5 میلیارد از 200 میلیارد دلار
 
چهارشنبه پرخبر نفت با طعم توتال، که با جلسه علنی پرحاشیه مجلس و طرح سه فوریتی توقف قرارداد با توتال و سخنان زنگنه آغاز شده بود، با سخنان صریح اسحاق جهانگیری در این زمینه پایان یافت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۳
چهارشنبه پرخبر نفت با طعم توتال، که با جلسه علنی پرحاشیه مجلس و طرح سه فوریتی توقف قرارداد با توتال و سخنان زنگنه آغاز شده بود، با سخنان صریح اسحاق جهانگیری در این زمینه پایان یافت.
به گزارش نکونیوز پس از آنکه صبح امروز طراحان طرح سه فوریتی توقف قرارداد با شرکت توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، با سخنان وزیر نفت و حواشی ایجاد شده در مجلس، طرح خود را پس گرفتند، عصر امروز معاون اول رئیس جمهوری در مراسم افتتاح موزه بانک ملی ایران، باز هم به موضوع توتال پرداخت و یک خاطره جالب هم بیان کرد. او گفت: در یک کتاب تاریخی خواندم که یک معاون نخست وزیر در آن کتاب گفته بود سازمان CIA ما را جذب کرده بود که هر مدیری که کار بزرگی در کشور انجام می دهد با نسبت دادن اتهامی و بدنام کردن آن نگذاریم کار کنند. نگذاریم مدیران بزرگ در کشور شکل بگیرند و راه بیفتند. این اشاره جالب جهانگیری به این سخن او پیوند خورد که : " باید از مدیران و سرمایه امان حفاظت کنیم. ما راه بزرگی پیش روی مان است. من مطمئن هستم با سیاست های اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب ابلاغ کردند، می توانیم با اجماع ، وحدت و صمیمیت مشکلات کشور را حل کنیم."
جهانگیری درباره توتال هم به گونه ای سخن گفت که گویی هنوز اتفاق خاصی رخ نداده و هنوز اتفاقات مهمتر از توتال در پیش است و این یعنی حواشی ایجاد شده توسط مخالفان قرارداد توتال، حاشیه هایی برای هیچ است. جهانگیری گفت : هر کس به توسعه ایران علاقه مند است باید از قرارداد توتال خوشحال شود. امضای این قرارداد شکست آمریکایی ها و تحریم ها است؛ چرا که گفته شده بود پول و سرمایه به سمت ایران نباید برود. نمی دانم چرا بعضی ها از امضای این قرارداد به هم ریخته اند که چرا این قرارداد بسته شده است؟ انسان متحیر می شود؛ شما با دولت و با یک شخص مخالفت دارید یا با ملت ایران؟ امضای این قراردادها و کارها در جهت حمایت از ملت ایران و زندگی آنها و در جهت توسعه ایران است.
نکته مهم سخنان جهانگیری این نکته بود : "رهبر انقلاب فرمودند ۲۰۰ میلیارد دلار در بخش نفت و گاز باید سرمایه گذاری شود، در حالی که کل این قرارداد ۵ میلیارد دلار است و هنوز ۱۹۵ میلیارد دلار دیگر باید سرمایه گذاری شود."
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: آمریکایی ها تحریم کرده اند و گفته اند کسی حق ندارد بیش از ۲۰ میلیون دلار در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری کند، این قرارداد یعنی شکست آمریکایی ها و شکست تحریم هایی که گفته بود پول به سمت ایران نرود. وی با بیان این که نباید با حرف هایی دل متدینین و دلسوزان کشور را بلرزانیم که ممکن است اتفاقی بیفتد گفت: قرار نیست اتفاقی بیفتد، سرمایه گذاری صورت گرفته تا یک فاز پارس جنوبی راه بیفتد و ده ها میلیارددلار پول گیر ملت ایران بیاید؛ کسی هم که ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است ظرف ۲۰ سال فرض کنید ده میلیارد دلار گیرش بیاید. نباید کارهای بزرگ کشور را لنگ بگذاریم.
جهانگیری افزود: ایران کشور بزرگ و ثروتمندی و دارای نیروی انسانی دانشمند است و در نفت و گاز ذخایر اول دنیا را دارد. موقعیت استراتژیک و مهمی دارد. جمعیت بزرگی دارد و در صنعت سابقه طولانی دارد بنابراین می توانیم از مشکلات عبور کنیم به شرط آن که توسعه و پیشرفت ایران برای ما اصل باشد.
وی ادامه داد: من مطالعه ای داشتم که چه شد کشورهای شرق آسیاو آمریکای لاتین که هم زمان با ما راه توسعه و پیشرفت را شروع کردند توسعه یافتند و ما نیافتیم مهمترین نکته اش این بود که آن‌ها سیاست هایی را که گذاشته بودند که باید کشورشان توسعه پیدا کند تغییر ندادند. یعنی دولت ها با کودتا تغییرکردند ولی سیاست های توسعه کشور تغییر نکرد. اما در ایران تا ذره ای در دولت اختلاف نظر پیدا می‌کنیم فکر می‌کنیم وقت انتقام گرفتن از یکدیگر است و جاهایی انتقام می گیریم و مشکل ایجاد می کنیم که مشکل مردم زیاد می‌شود. جهانگیری گفت: ایران باید توسعه پیدا کند و اقتصاد آن باید بزرگ شود و قادر شود سالی یک میلیون شغل برای جوانانش ایجاد کند. اقتصاد ایران نیاز دارد به صورت قطعی یک رشد بالای حتی امکان داشته باشد دورقمی مستمر داشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵