کد مطلب: 17598
 
تداوم دیپلماسی گازی ایران با دیدارهای دو جانبه
 
وزیر نفت از دیدارهای دو جانبه با همتایان خود در کشورهای صادرکننده گاز برای گسترش همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۶
رستم قاسمی وزیر نفت در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به مسکو، درباره آخرین رایزنی‌های گازی ایران در دومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز اظهار داشت: در این اجلاس، ایران به عنوان رئیس اصلی این مجمع مهم گازی شرکت کرده و لذا باید تیم کارشناسی وزارت نفت در این اجلاس حضور پیدا می کرد.
وی افزود: در اجلاس وزاری کشورهای صادرکننده گاز طی چند روز گذشته تصمیمات مهمی گرفته شد که از آن جمله می توان به میزبانی ایران برای دور بعدی کشورهای عضو مجمع صادر کننده گاز اشاره کرد که این تصمیم با اجماع کامل وزرای شرکت کننده به دست آمد. وزیر نفت گفت:همچنین گفتگوهای مقدماتی برای اجلاس وزارتی کشورهای عضو در تهران نیز به عمل آمد و برخی رایزنی های اولیه در این باره بین وزرا انجام شد.
قاسمی گفت:در اجلاس علاوه بر این دو مورد برخی گفتگوها و دیدارهای دوجانبه از جمله دیدار با وزیر نفت کشور الجزایر انجام شد، که در این دیدارها علاوه بر تاکید بر گسترش همکاری ها برخی توافقات برای گسترش همکاری ها بدست آمد.
وی افزود: امروز نیز آقای رییس جمهور برای حضور در این اجلاس وارد مسکو پایتخت روسیه خواهند شد.
اعضای مجمع صادرکنندگان گاز ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند. کشورهای ایران، الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و عمان که آبان ماه گذشته به GECF پیوستند، از اعضای این مجمع جهانی به شمار می روند.
پیشتر رهبر معظم انقلاب با توجه به وجود نزدیک به نیمی از ذخایر گاز جهان در روسیه و ایران پیشنهاد کرده بودند که این دو کشور با کمک یکدیگر بنای یک سازمان مربوط به همکاری‌های گازی را همچون اوپک پایه گذاری کنند که بعدها در سفر مقام های روسی به قطر، یکی دیگر از کشورهای دارنده ذخایر عظیم گازی این پیشنهاد به آن کشور نیز ارائه شد و مورد موافقت مقام‌های قطری قرار گرفت
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵