کد مطلب: 106988
 
اولین پارک پتروشیمی کریستال ملامین
 
مدیرعامل گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با اشاره به امضای قرارداد ساخت پتروشیمی دهدشت به ارزش تقریبی 280 میلیون یورو با مشارکت بخش خصوصی از ساخت اولین پارک پتروشیمی کریستال ملامین ایران در قالب طرح توسعه پتروشیمی ارومیه خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۳
مدیرعامل گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با اشاره به امضای قرارداد ساخت پتروشیمی دهدشت به ارزش تقریبی 280 میلیون یورو با مشارکت بخش خصوصی از ساخت اولین پارک پتروشیمی کریستال ملامین ایران در قالب طرح توسعه پتروشیمی ارومیه خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رسول اشرف‌زاده امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت برخی از طرح‌های صنعت پتروشیمی گفت: همزمان با افزایش برخی از محدودیت‌های بین‌المللی، تامین تجهیزات ماشین‌آلات پیچیده برخی از طرح‌های پتروشیمی دارای پیشرفت بیش از 90 درصد تامین شده است.

مدیرعامل گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان (پترول)با اعلام اینکه هم‌اکنون پیشرفت ساخت طرح توسعه پتروشیمی ایلام و طرح پتروشیمی اوره و آمونیاک لردگان به بیش از 90 درصد رسیده است، تصریح کرد: با وجود اعمال برخی از محدودیت‌ها اما تمام تجهیزات این دو طرح تامین شده به طوری که دو دستگاه از کمپرسورهای پیچیده و حساس طرح پتروشیمی لردگان پس از خرید از یک کشور خارجی از مسیر بندرعباس وارد کشور شده است.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به امضای قرارداد ساخت و تامین منابع مالی پتروشیمی 300 هزار تنی دهدشت اظهار داشت: تفاهمنامه ساخت این پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن دنا هفته جاری به ارزش تقریبی 280 میلیون یورو با پیمانکاران ایرانی امضا شده است.

وی با یادآوری اینکه قرار است فاینانس و منابع مالی این طرح پتروشیمی توسط بخش خصوصی از دو مسیر فاینانس‌های اروپایی و آسیایی تامین شود، تاکید کرد: علاوه بر این مذاکراتی با صندوق توسعه ملی به منظور استفاده از منابع ارزی این صندوق هم برای تامین مالی پتروشیمی دهدشت انجام شده است.

اشرف زاده در ادامه با بیان اینکه کل مذاکرات متعلق به تامین مالی پتروشیمی دهدشت در مدت زمان حدود 40 روز انجام شد، تاکید کرد: یکی از مهمترین اهداف ساخت پتروشیمی دهدشت تکمیل زنجیره ارزش در مسیر خط لوله اتیلن دنا بوده به طوری که خوراک گاز پس از تبدیل به اتان در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس به پتروشیمی گچساران و سپس پتروشیمی ده‌دشت انتقال داده می‌شود.

مدیرعامل پترول همچنین از تکمیل زنجیره ارزش به عنوان یکی از سیاست‌های کلان پترول در صنعت پتروشیمی یاد کرد و افزود: براساس این سیاست کلان قصد داریم همزمان با ساخت و تکمیل طرح توسعه پتروشیمی ایلام اجرای یک واحد تولید پلی‌تروپیلن را در دستور کار قرار داده‌ایم به طوری که هم‌اکنون تمامی تجهیزات مورد نیاز این واحد پتروشیمی هم تامین شده است.

وی همچنین از برنامه‌ریزی به منظور تکمیل زنجیره ارزش بنزین تیرولین در ادامه توسعه پتروشیمی ایلام خبر داد و گفت: علاوه بر این ساخت یک مجتمع 500 هزار تنی تولید پلی اتیلن هم در گچساران انجام شده که تاکنون موافقتنامه اصولی آن در هلدینگ خلیج فارس و شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام گرفته است.

اشرف زاده همچنین از ساخت اولین پارک پتروشیمی کریستال ملامین در قالب طرح توسعه پتروشیمی ارومیه توسط بخش خصوصی خبر داد و یادآور شد: ساخت این پارک کریستال ملامین حتی در شرایط سخت تحریم با توجه به در دست بودن تکنولوژی قابل انجام بوده که اجرای آن اشتغال قابل توجهی را با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد می‌کند.

مدیرعامل پترول گفت: تکمیل زنجیره ارزش توسعه ساخت داخل و عدم خرید خارجی کالاها و تجهیزات در صورت امکان ساخت آنها در داخل، جوانگرایی در سطوح مختلف مدیریتی و استفاده بیشتر از نیروهای بومی در ازای طرح‌های پتروشیمی آن برنامه و سیاست کلان پترول است.

وی خاطرنشان ساخت: تا سه ماه آینده برنامه استراتژیک توسعه صنعت پتروشیمی توسط شرکت پترول تا سال 1400 با تفکرات و رویکرد استراتژیک و فعالیت‌های سازمانی انجام می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵