کد مطلب: 72858
 
پایان گرمای تابستان و آغاز سرمای خزان
صدای پای پاییز بازار نفت
 
تابستان گرم سال جاری، مصرف انرژی در نقاط مختلف دنیا را بالا برد و این امر گرچه بازار نفت را چندان گرم نکرد، اما مانع از ریزش قیمت‌ها و سرد شدن بازارها شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۵
تابستان گرم سال جاری، مصرف انرژی در نقاط مختلف دنیا را بالا برد و این امر گرچه بازار نفت را چندان گرم نکرد، اما مانع از ریزش قیمت‌ها و سرد شدن بازارها شد.
به گزارش نکونیوز، تابستان گرم باعث شد تا تقاضا برای نفت خام در این فصل افزایش یافته و کشورهای تولیدکننده نیز در پاسخ به این افزایش تقاضا نفت بیشتری پمپاژ کردند.
عربستان که که مصرف برق آن به‌طور طبیعی در تابستان بالا می‌رود، نفت بیشتری به نیروگاه‌های تولید برق خود اختصاص داد و در عوض سطح تولید نفت خام خود را بالا برد تا صادرات این کشور نیز کاهش نیابد.
افزایش تقاضا برای نفت در تابستان سال جاری باعث شد تا سطح قیمت‌ها عمدتاً بالای ۴۰ دلار به ازای هر بشکه
آن‌ها که گمان می‌کردند مشکل نفت مازاد موجود در بازارها حل شده، احتمالاً با فرا رسیدن پاییز و سقوط بازارها یکبار دیگر هم حرف خود را پس بگیرند.
باقی بماند. اقدامات دیگری نظیر تلاش برای اجرایی کردن طرح فریز نفتی نیز در افزایش نسبی قیمت نفت تأثیرگذار بوده است. با این حال، نباید فراموش کرد که افزایش طبیعی مصرف در ماه تابستان عاملی بود که به‌طور دائمی و روزمره در ماه‌های گذشته، مانع از کاهش شدید قیمت‌ها شد.
اما تابستان رو به اتمام و پاییز در حال رسیدن است. این امر باعث خواهد شد تا به طور طبیعی مصرف کاهش یافته و تقاضا برای نفت خام، رشد قابل توجهی نداشته باشد.
کشورهای عضواوپک و غیر عضو اوپک، در ابتدای پاییز با هم در مورد طرح فریز نفتی و تلاش برای تثبیت بازار نفت مذاکره خواهند کرد. اگر این مذاکرات نتیجه‌بخش نباشد، پاییز امسال می‌تواند خزان سختی برای بازار نفت باشد.
علاوه بر این رویدادهای دیگر نیز وجود دارد که می‌تواند پاییز بازار نفت را خزان‌تر کند. اگر فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را در این کشور افزایش دهد، موج جدیدی از افزایش ارزش دلار و کاهش بهای نفت آغاز خواهد شد.
جمیع موارد به ما می‌گوید پاییز بازار نفت احتمالاً با تابستان تفاوت‌هایی آشکار خواهد داشت. همزمان با ورود نیم‌کره شمالی به فصل خزان، بازار نفت نیز احتمالاً خزانی سخت را پیش روی خواهد داشت. آن‌ها که گمان می‌کردند مشکل نفت مازاد موجود در بازارها حل شده، احتمالاً با فرا رسیدن پاییز و سقوط بازارها یکبار دیگر هم حرف خود را پس بگیرند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵