داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 33888
 
نیروگاه‌های فرسوده بازنشسته می‌شوند
 
یک مقام مسئول در وزارت نیرو با تشریح طرح از رده خارج کردن نیروگاه های فرسوده و قدیمی برق کشور افزایش راندمان تولید برق را یکی از اهداف این طرح اعلام کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۷
یک مقام مسئول در وزارت نیرو با تشریح طرح از رده خارج کردن نیروگاه های فرسوده و قدیمی برق کشور افزایش راندمان تولید برق را یکی از اهداف این طرح اعلام کرد و گفت: با خروج نیروگاه‌های فرسوده و تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی، بازده نیروگاه‌ها از ۳۸ درصد به ۴۵ درصد افزایش می یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرسول پیشاهنگ درباره طرح جدید افزایش راندمان و بازده شبکه تولید برق کشور، گفت: در حال حاضر برخی از نیروگاه‌های کشور با قدمت بیش از ۵۰ سال کار می‌کنند بنابراین راهکارهایی با همکاری پژوهشگاه نیرو مورد بررسی قرار گرفته تا بتوانیم بازده نیروگاه‌های قدیمی را افزایش دهیم.

معاون هماهنگی تولید توانیر با اعلام اینکه تنها راه افزایش بازده نیروگاه‌ها از ۳۸ درصد به بالاتر، تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی است، تصریح کرد: استفاده از روش‌های افزایش بازده به غیر از تبدیل نیروگاه‌ها به سیکل ترکیبی، ۰.۵ تا یک درصد بازده نیروگاه‌ها را افزایش می‌دهد اما با تبدیل نیروگاه‌ها به سیکل ترکیبی این مقدار خیلی بیشتر است.

این مقام مسئول افزایش بازده نیروگاه‌ها را نقطه‌ای توصیف کرد و افزود: به‌ منظور افزایش قابل‌ توجه بازده نیروگاه‌ها، تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی در دستورکار وزارت نیرو و توانیر قرار گرفته است.

پیشاهنگ یادآور شد: افزایش بازده نیروگاه‌های کشور ازطریق تبدیل نیروگاه‌ها به سیکل ترکیبی و از مدار خارج کردن نیروگاه‌های قدیمی انجام می‌گیرد و از آنجا که نیاز مصرف از تولید همواره بیشتر بوده است، ما مجبور به استفاده از واحدهای با بازده پایین هستیم.

معاون هماهنگی تولید توانیر با عقلانی دانستن از رده خارج کردن واحدهای قدیمی با بازده پایین، اظهار داشت: از محل صرفه‌جویی سوخت در این نیروگاه‌ها می‌توان واحدهای جدید با بازده بالا ایجاد کرد اما از آنجا که هر کیلووات ساعت برق بین هفت تا ۱۰ سنت ارزش دارد اما بهای خاموشی ۱.۵ دلار است، بنابراین برای اجتناب از خاموشی باید از واحدهای قدیمی استفاده کنیم که با خارج کردن این واحدها در زمان مناسب، جهشی در بازده نیروگاه‌های کشور انجام می‌گیرد.

این مقام مسئول در پایان کرد: با از رده خارج کردن نیروگاه‌های فرسوده و تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی، متوسط بازده کنونی نیروگاه‌ها از ۳۸ درصد تا سال ۱۴۱۴ به ۴۵ درصد می‌رسد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵