کد مطلب: 44868
 
صنعت نفت ایران به مذاکرات لوزان چشم دوخته است:
تاثیر دوگانه توافق هسته ای بر قیمت نفت
 
در حالی که دور دیگری از مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ در لوزان سوییس آغاز شده، تاثیر این مذاکرات و توافق احتمالی دو طرف بر مقوله نفت مورد توجه تحلیلگران و رسانه ها قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : جمعه ۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۶
در حالی که دور دیگری از مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ در لوزان سوییس آغاز شده، تاثیر این مذاکرات و توافق احتمالی دو طرف بر مقوله نفت مورد توجه تحلیلگران و رسانه ها قرار گرفته است.
به گزارش نکونیوز، پس از حمله عربستان به یمن، قیمت نفت تا حدی افزایش یافت و به مرز ۶۰ دلار نزدیک شد اما همانند درگیریهای گذشته منطقه ای از جمله درگیری ها با داعش در عراق طی ماههای اخیر، افزایش قیمت نفت پایدار نبود و قیمت نفت امروز (جمعه) دوباره کاهش یافت. در چنین شرایطی توجه تحلیلگران بازار نفت، بر مذاکرات هسته ای ایران و غرب در لوزان جلب شده است چرا که نتیجه این مذاکرات می تواند تاثیر پایدارتری بر قیمت نفت داشته باشد. در صورت توافق دو طرف در مذاکرات لوزان، پیش بینی می شود قیمت نفت کاهش یابد چرا که این توافق به معنای بهبود وضعیت صنعت نفت ایران و بازگشت بشکه های نفت ایران به بازار خواهد بود. پتانسیل تولید نفت ایران در کوتاه مدت – کمتر از یک سال – ۴ و نیم میلیون بشکه در روز تخمین زده می شود که کمتر از ۱۰ سال پیش به این میزان تولید نزدیک شده بود و با توجه به اینکه هم اکنون میزان تولید ایران روزانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه است، با افزایش یک و نیم میلیون بشکه ای تولید نفت ایران، به مرور زمان شاهد افزایش عرضه نفت در بازار و به تبع آن کاهش قیمت نفت خواهیم بود و بدین ترتیب تاثیر ناگزیر توافق هسته ای بر قیمت نفت، کاهش قیمت جهانی نفت خواهد بود. البته این به معنای کاهش درآمدهای ایران نخواهد بود چراکه با افزایش صادرات نفت توسط ایران، تاثیر منفی کاهش قیمت نفت در درآمدهای ارزی ایران تا حدی جبران می شود. ضمن اینکه توافق هسته ای موجب کاهش یا لغو تحریمها و به تبع آن افزایش سرمایه گذاری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران خواهد شد که رشد سریعتر صنعت را در پی خواهد داشت. علاوه بر آن، افزایش تولید نفت ایران، حتی اگر به بهای کاهش قیمت جهانی نفت باشد، می تواند قدرت تاثیرگذاری ایران را در اوپک باز هم افزایش دهد و به مثابه ابزاری سیاسی به مدد دولت بیاید.
اما اگر توافق هسته ای ایران و ۱+۵ حاصل نشود، در کوتاه مدت اگرچه شاهد افزایش قیمت نفت خواهیم بود اما این افزایش قیمت پایدار نخواهد بود چراکه به مرور زمان تاثیرگذاری نفت ایران در بازارهای جهانی به دلیل کاهش تولید و صادرات ایران در سالهای اخیر کاهش یافته است. ضمن اینکه فشارهای بین المللی بر اقتصاد ایران و بویژه صنعت نفت افزایش خواهد یافت که این امر می تواند موانع تازه ای پیش روی صنعت نفت ایران ایجاد کند. با توجه به اینکه در حدود ۶ ماه اخیر میزان تولید نفت ایران روی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز تثبیت شده است، این امر نشانه ای از چالشهای پیش روی صنعت نفت ایران برای افزایش تولید در شرایط دشوار کنونی است که در صورت عدم دو توافق دو طرف، این چالشها افزایش خواهد یافت.
حمیدرضا شکوهی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵