کد مطلب: 40808
 
موضع معاون وزیر خارجه ایران درباره قیمت نفت
 
معاون وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر این که عربستان سعودی باید گامی در جهت جلوگیری از کاهش قیمت نفت بردارد، گفت: در غیر این صورت عواقب منفی کاهش قیمت نفت تمام کشورهای منطقه را فرا می‌گیرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۹
معاون وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر این که عربستان سعودی باید گامی در جهت جلوگیری از کاهش قیمت نفت بردارد، گفت: در غیر این صورت عواقب منفی کاهش قیمت نفت تمام کشورهای منطقه را فرا می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز درباره کاهش قیمت نفت، اظهار کرد: اقدام نکردن عربستان سعودی در طول شش ماه رکود قیمت نفت یک اشتباه استراتژیک است. امیدوارم که پادشاه عربستان در این باره اقدام لازم را انجام دهد و این سقوط قیمت را با انجام اقداماتی به حالت معکوس باز گرداند.

او ادامه داد: دلایلی برای کاهش قیمت نفت وجود دارد اما عربستان سعودی می‌تواند گامی در جهت اتخاذ نقشی مثبت در این شرایط بردارد.

معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: اگر عربستان سعودی کمکی برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت نکند در این صورت اشتباه بزرگی انجام می‌دهد که نتایج منفی آن شامل همه کشورهای منطقه می‌شود.

امیرعبداللهیان ادامه داد که ایران گفت‌وگوهای بیش‌تری با عربستان سعودی درباره قیمت نفت هم از طریق مقامات نفتی در اوپک و هم از طریق وزارت خارجه انجام می‌دهد اما وی جزییاتی درباره زمان این دیدارها و گفت‌وگوها اعلام نکرد.

وی هم‌چنین در ادامه این گفت‌وگو با انتقاد از حضور نظامی عربستان سعودی در بحرین، گفت: دستگیری شیخ علی سلمان می‌تواند نتایج و عواقب جدی برای دولت بحرین به همراه داشته باشد.

معاون وزیر امور خارجه ایران درباره اقدامات آمریکا در جهت مبارزه با داعش در عراق، گفت: واقعیت این است که آمریکا در جهت حذف داعش کاری انجام نمی‌دهد. آن‌ها حتی برای تضعیف داعش کاری انجام نمی‌دهند. در واقعیت هیچ اقدام جدی از سوی آمریکا علیه داعش انجام نگرفته است و آن‌ها هیچ کاری انجام نداده‌اند. یک روز آن‌ها از داعش حمایت می‌کنند و روز دیگر خود را به عنوان مبارزان علیه تروریسم معرفی می‌کنند.

هم‌چنین او در بخش دیگری از این گفت‌وگو تحریم‌های اخیر آمریکا علیه برخی از شرکت‌ها و افراد ایرانی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: این اقدام تاثیر خوبی بر مذاکرات تهران با کشورهای جهان درباره مساله هسته‌ای نمی‌گذارد. آمریکا باید بداند که این تحریم‌ها باعث می‌شود که تقصیر آن‌ها برای شکست مذاکرات بیش‌تر شود. اگر آن‌ها در مذاکرات صادق هستند انتظار می‌رود که بتوان به یک نتیجه مطلوب دست یافت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵